ГОРНАТА СНИМКА БЕШЕ ОТНАЧАЛО „ОТВАРЯЩА“ ЗА ТОЗИ ТЕКСТ. НО ТЪЙ КАТО ПРИ СПОДЕЛЯНЕ ВЪВ ФЕЙСБУК ИЗСКАЧАХА ЗАБРАНИ ПОРАДИ „НАРУШАВАНЕ НА СТАНДАРТИТЕ“, СЕ ОПИТВАМЕ ДА ЗАОБИКОЛИМ ТАЗИ ЦЕНЗУРА, ПОСТАВЯЙКИ КАТО ВОДЕЩА ДРУГА ОТ СНИМКИТЕ ТУК. ПРИ ОТВАРЯНЕ НА САМИЯ ТЕКСТ ВСЕ ПАК ВИЖДАТЕ ОРИГИНАЛНАТА ПОДРЕДБА НА КАДРИТЕ В ПУБЛИКАЦИЯТА.
Събитието, състояло се на 14 декември в Клуб „Журналист” на СБЖ бе анонсирано като пресконференция, на която да се чуе гласът на официалните арабски представители у нас за войната в Газа. Те всички единодушно призоваха за незабавно спиране на огъня там, за зачитане на международното право и за гарантиране на правото на палестинците на собствена държава. Тези апели прозвучаха буквално със сълзи на очи, защото всички бяха потресени от ужасяващи кадри с убити от израелските удари деца и други мирни хора в Газа, показани в залата от посолството на Държавата Палестина, призната от България още през 1988 г.
Събитието бе открито от члена на УС на СБЖ и управител на Клуб „Журналист” Ивайло Диманов. Той приветства посланиците и дипломатите от Палестина, Мароко, Египет, Ливан, Йемен, Саудитска Арабия, Сирия и др., както и всички журналисти и други гости от свое име и от името на председателя на УС на СБЖ Снежана Тодорова, която отсъстваше поради пътуване в чужбина.
Ивайло Диманов припомни думите на своя любим поет и бард Булат Окуджава „…и военните оркестри заглушават моя глас” – метафоричен образ, който важи за всички войни, мачкащи и убиващи на първо място мирните хора, беззащитните, децата и жените, творците, свободните гласове. Същото виждаме и в сегашните жестоки войни, включително и тази в Газа, която се разгръща с цялата си безпощадност пред очите на човечеството.
Ивайло Диманов направи и паралел и със събитие, шокирало българското общество в последните дни – нарязването, разчленяването на парчета на централните скулптури от Паметника на Съветската армия в София. „Забравихме ли фашизма? Та той е тук! Днес режат тялото на паметник и паметта за 27 милиона, паднали в борбата с фашизма и за свободата на Европа, а утре ще режат жива плът,” каза Диманов.
Той продължи, че танковете, бомбите, ракетните обстрели заглушават и гласа на журналистите – убиват ги физически там, в Газа, но убиват и онези, които другаде се снишават, пречупват, премълчават истината.
Диманов каза, че след малко в залата ще бъде показан шокиращ филм с ужасяващи документални кадри за жертвите в Газа и предупреди: „Може би не всеки ще издържи да изгледа този филм. Много страшни моменти има. Но истината трябва да се знае и да се разгласява такава, каквато е. Това е мисията на истинските журналисти”.
Той даде думата на Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, посланик на Мароко и доайен на дипломатическия корпус в България. Тя описа трагичното положение на мирното население в Газа, големите жертви сред него и опустошителните разрушения, предизвиквани от израелските военни действия, разгърнали се след ескалацията от 7 октомври насам.
Както можаха да научат и всички присъстващи в залата от раздадените прес-съобщения, един милион и деветстотин хиляди палестинци са били принудени да напуснат домовете си в северната част на Газа и да се прехвърлят в южните ѝ райони, търсейки спасение от израелските удари, макар че те често стигат и до тези южни зони. Това означава, че де факто над 85% от цялото население на Газа е насилствено превърнато в мигрантско.
Само до 69-ия ден от началото на сегашната израелска война в Газа (днес е 73-ият), са убити над 18 500 палестинци. От тях 5153 са жени, а над 73000 са деца. Други над 50 100 палестинци са ранени. Сред тях мнозина са тежко осакатени. Между 24 000 и 25 000 палестински деца са останали сираци. 22 болници и 52 здравни центъра са разрушени или неизползваеми. 51% от образователните институции също.
Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи настоя за незабавно спиране на огъня в Газа, за зачитане на международното право, за изпълнение от Израел на резолюциите на ООН, за гарантиране на правото на палестинците на собствена държава. Тя призова цялата международна общественост и особено журналистите да надигнат глас срещу жестокостите, причинявани от израелската армия на мирното палестинско население.
Целият превод от и на арабски по време на събитието в Клуб „Журналист” бе дело на изтъкнатата арабистка Мая Ценова.
След посланичката на Мароко говори временно управляващият палестинското посолство у нас Адхам Зайналдин. Той приветства арабските посланици и дипломати, както и специално журналистите, като „око на истината и глас на свободното слово”. Също така заяви, че отправя молитва Бог да прости душите на мъчениците на Палестина, пожелава бързо оздравяване на ранените и освобождаване на пленниците от затворите.
В дните, когато светът отбелязва 75-годишнината от приемането на Всеобщата декларация за правата на човека, палестинският народ преживява бедствие – държавата окупатор Израел извършва геноцид спрямо него, нарушавайки всичките му основни права и на първо място правото му на живот, посочи дипломатът.
Той припомни, че на 12 декември предложената от арабските и ислямските държави резолюция на Общото събрание на ООН за незабавно и хуманитарно прекратяване на огъня в Газа е подкрепена от мнозинството на държавите членки на световната организация – 153. „Въздържали се” гласуват 23 държави. „Благодарим за принципната позиция на подкрепилите резолюция държави, а гласувалите „въздържали се”, сред които е и приятелската Република България, призоваваме да преоценят позициите си и да се присъединят към международния консенсус, който апелира за прекратяване на огъня, за подкрепа на живота, вместо на смъртта, убийствата и разрухата,” изтъкна Адхам Зайналдин.
Сегашната ситуация в Газа е изключително ужасяваща. Мащабът на жертвите и загубите налагат да се надигне глас за всичко, ставащо там. Ето защо палестинското посолство предлага да се види филм, събрал документални кадри с много жестоки сцени от Газа, посочи дипломатът, поднасяйки извинения на присъстващите, че ще се наложи да станат свидетели на непоносими гледки. „Но журналистите все пак трябва да видят истината такава, каквато е, без ретуш, за да я предадат вярно”, каза Адхам Зайналдин.
Последва излъчването на филма, който наистина наелектризира залата в Клуб „Журналист” и разплака мнозина от присъстващите. Няма как да се опишат кошмарните гледки на човешко страдание и смърт, като особено разтърсващи бяха многобройните кадри с убити, ранени, изпаднали в психологически шок деца…
След филма отново продължи да говори палестинският временно управляващ Адхам Зайналдин, който подчерта, че неговият народ е унищожаван предумишлено, преднамерено, за да бъде ликвидиран, а Израел е проявил „изобретателност” във всички възможни нарушения на международното право, международното хуманитарно право и правата на човека. Той изрази недоумение какви двустранни отношения или вътрешнополитически причини могат да възпират онези, които все още не се обявяват в защита на жертвите, при положение, че пред лицето на такива драстични нарушения губещо е цялото човечество.
„Ние не искаме от никого да застава на страната на Палестина. Ние искаме да се застане на страната на международното право и на правото на палестинския народ да има своя държава, като другите народи по света,” каза Адхам Зайналдин. Според него това е и пътят за решаване на целия конфликт – прекратяване на окупацията и създаване на независима палестинска държава, като тази държава получи възможност да е жизнеспособна.
Думата взе и посланикът на Ливан Н. Пр. д-р Туфик Жабер. Той благодари на журналистите, дошли на срещата. Сподели, че са му направили впечатление встъпителните думи на члена на УС на СБЖ Ивайло Диманов, открил събитието. Тези думи според госта изразяват човечност, чувствителност към истината и справедливостта, обективност и честност – качества, които вярва, че носят и всички събрали се представители на медиите. Посланикът отбеляза, че както е посочил Диманов, истината и за Палестина е подложена на разчленяване. Важно е журналистите, за които се смята, че са съвестта на човечеството, да отразяват истината в целостта ѝ, а не само парчета от нея. Затова той изрази надеждата, че виделите трагичните кадри от Газа български журналисти, ще следват своята съвест и ще разкажат за убитите палестински деца, майки, бременни жени, недоносени бебета, загинали в кувьозите си…
Н. Пр. д-р Туфик Жабер апелира също да не се забравя, че конфликтът не започва на 7 октомври т. г., а е следствие на продължаваща над 75 години ционистка окупация на палестински земи. Обсадата на Газа пък е от 14 години. Много деца там са родени и вече убити, без да видят нищо друго, освен живот под блокада. Посланикът призова присъстващите да си представят, че тяхно дете, момче или момиче на около 7 години, е отишло на училище, но не се е върнало, защото е било убито от Израел на улицата. Или пък израелската армия го е арестувала – нищо, че е на 7 години, без родителите да знаят къде е и каква е съдбата му. На журналистите бе предложено да си представят и друго – как идва някой непознат в дома им и казва, че този дом вече е негов, защото му е предоставен от израелската армия. А дотогавашният собственик просто трябва да изчезне.
„Ето така действа израелската окупация, най-дълго продължаваща в света,” отбеляза посланик Жабер, добавяйки, че палестинският народ защитава своята земя, своя дом, своите деца. Този народ има право да живее на земята си, а не да разпъва палатка та си на бежанец едва ли не в своя собствен двор и да чака вече 75 години кога ще може да се върне в дома си, изтъкна ливанският посланик. Той добави, че палестинският народ е добросърдечен и иска само онова, което му се полага, само своите права. Нищо повече, но и нищо по-малко.
Н. Пр. д-р Туфик Жабер зададе и риторичния въпрос каква би била реакцията в света, ако показаните кадри биха били не от Газа, а от някоя европейска държава, от Украйна, например, или друга страна. Той завърши с обобщението, че целият този ужас може да бъде прекратен само с прекратяването на израелската окупация.
Посланикът на Египет Н. Пр. Халид Емара също се изказа. Той посочи, че говорилите преди него вече са обяснили много неща, а показаните разтърсващи кадри са по-красноречиви от всичко. Посланикът добави, че геноцидът, извършван сега от Израел спрямо палестинците, е премислена и планирана операция, че събитията от 7 октомври са само параван за етническо прочистване, че отзад прозира международна подкрепа от определени сили. Според Н. Пр. Халид Емара дискусиите около предложените резолюции в Общото събрание и в Съвета за сигурност на ООН ясно са откроили кои са тези сили и „кой има право на вето”.
Същевременно посланикът отбеляза, че на всички – особено на добре запознатите с новите технологии и с алгоритмите в социалните мрежи млади хора – е ясно как се манипулират фактите в информационното отразяване на събитията. „Това е първата геноцидна война, която се излъчва на живо,” посочи Н. Пр. Халид Емара.
Той обърна внимание, че в отговор по цял свят се разгръщат масови демонстрации в подкрепа на палестинския народ и против опита да бъде изтласкан и от малкото, което му е останало от неговата земя – така, че тази земя да остане празна и да бъде лесно обсебена. Според египетския посланик обаче такова изтласкване не може да бъде постигнато, защото палестинският народ много държи на земята си и остава на нея, въпреки касапниците, на които е подлаган.
Н. Пр. Халид Емара спомена и самолетоносачите от други държави, струпали се в Източното Средиземноморие, за „да противостоят на хората от едно малко парче земя, което по територия не надвишава територията на София”. Египетският посланик отбеляза, че са били забравени или игнорирани други важни досега проблеми на света – Ковид-19, лабилността на пазарите, войната в Украйна, положението в Африка и т. н. – за да може всеобщото внимание да се прикове към късчето земя в Газа.
„Палестинският народ не иска нищо чуждо, а само това, което му се полага – да живее достойно и в мир в своя собствена държава на своя собствена земя,” зяви Н. Пр. Халид Емара. Той отбеляза, че арабските държави, които в последните няколко десетилетия, са подкрепяли мирния процес в Близкия изток, сега могат само да призовават за установяване на мир, за прекратяване на военните действия.
„Това, което става в момента обаче, не може да доведе до мир в никакъв случай,” каза египетският посланик. И добави: „Да не забравяме, че събитията в Газа няма как да бъдат откъснати и изолирани от положението в останалата част на историческа Палестина, включително и на Западния бряг на река Йордан, където хората също ежедневно са свидетели на истински касапници. Освен това има окупирана територия на Сирия, има окупирана територия на Ливан. Това, което става в Близкия изток, е на практика продължаване на на старата колониална политика до ден-днешен, десетилетия наред.”
Н. Пр. Халид Емара изтъкна: „Намирайки се в този дом на словото, отстояващо истината, искаме само да видите тази истина и да я отразите. Това далеч не е толкова лесно, като се има предвид, че от Ковид-ситуацията досега в света беше наложена една нова парадигма – парадигмата на политическата коректност. Ние настояваме обаче истината да бъде видяна през призмата на човечността, на хуманността и да бъда изразена и отразена именно по този начин.”
Той добави, че арабските посланици са изразили своята позиция „на най-високо равнище тук, в България,” и се надяват „да бъде постигнато пробуждане за истината такава, каквато е, за да се сложи край на антихуманните практики.”
Думата взе и временно управляващият посолството на Йемен Ахмед Шамар, който е с ранг посланик. Той заостри вниманието към настояването на арабските страни за незабавно прекратяване на огъня в Газа и противопоставянето им срещу „ужасяващото вземане на прицел на мирни хора”. Изтъкна, че досега никъде не са били взимани на прицел дори бебета в кувьози, намиращи се в болнични заведения. Дипломатът посочи, че освен над седемте хиляди убити до този момент деца в Газа, има още около 7000, затрупани под руините, на които родителите не могат да помогнат да се измъкнат от там и „само им остава да се молят животът им да угасне достойно”. Заради непрекъснатия обстрел децата не могат да живеят редом до родителите си.
Временно управляващият посолството наблегна и на необходимостта хуманитарните помощи да получат неограничен достъп в Газа. Той припомни, че в резултат на израелската агресия има стотици загинали служители на международни спасителни екипи и арабски доброволци.
„Невъзможно е да се установи мир в условията на такава непрестанна ескалация на жестокости и престъпления. Неотменимо условие за мир е прекратяването на окупацията и създаване на палестинска държава съгласно резолюциите на ООН,” подчерта Ахмед Шамар. Той отново припомни, че арабската общност е против насилственото изселване на палестинци от техните земи. Обръщайки се към присъстващите журналисти, йеменският дипломат повтори призивите на колегите си за съвестно отразяване на истината.
Временно управляващият палестинското посолство Адхам Зайналдин обобщи експозетата, като подчерта, че най-належащата за изпълнение задача е хуманитарна, и това е необходимостта от незабавно спиране на огъня. „Но палестинският проблем не е хуманитарен, той е преди всичко политически и няма да има решение без премахване на окупацията,” наблегна дипломатът.
Последваха журналистически въпроси, в които пролича и голямото вълнение от показания филм и изнесените факти, и човешкото съчувствие към мирните палестинци, и задълбочения интерес към цялостната проблематика около изрелско-палестинския конфликт. Беше проявен интерес и към такива теми като ролята на ООН в конфликта, вътрешноплестинското отношение към „Хамас”, готовността на палестинците да приемат съществуването на Израел като държава, наличието или липсата на достатъчно арабско единство по палестинската кауза и т. н. Арабските посланици и дипломати се постараха да дадат максимално изчерпателни отговори.
Бе зададен и въпрос за позицията в рамките на ЕС на страни като България, принадлежали към бившия соцлагер и признали Държавата Палестина още преди години: дали те сега оказват някакво влияние на своите днешни европейски партньори по тази тема, дали ги подтикват към признаването на палестинска държава.
Макар в Клуб „Журналист” да не бе споменато изрично, тук е необходимо да припомним, че на 6 ноември българският премиер Николй Денков и вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел изненадващо за широката публика в България пристигнаха на посещение в Израел.
Израелското посолство у нас съобщи тогава, че те са там „в знак на солидарност със страната след жестоката атака на Хамас от 7-ми октомври”.
Премиерът Николай Денков, който се срещна с колегата си Бенямин Нетаняху и с израелския президент Исаак Херцог, също направи такива изявления в Йерусалим. Той каза там: „Израел и израелският народ имат пълната ни подкрепа, с вас сме. Всички сме шокирани от терористичните атаки, които убиха толкова много невинни хора, и е изключително важно всички заложници да бъдат освободени колкото може по-бързо”.
България би оказала хуманитарна подкрепа на Израел с всичко необходимо, включително и с изпращането на медицински специалисти, обяви Денков пред Херцог по време на срещата им добави: „Имате пълното право да се борите срещу терористите, защото това, което направиха, е невъобразимо. Хамас и цялата му военна и административна структура трябва да бъдат изкоренени, защото в противен случай няма да има траен мир”.
Херцог и Нетаняху благодариха на Денков за подкрепата. „Вие изразявате в голяма степен и нашата позиция, че ние водим не само нашата война, но водим битката на цивилизацията срещу варварството. Ако цивилизацията не успее, варварството ще го направи. Това виждаме през 21 век. Това е не само нашата битка, но и вашата битка”, каза Нетаняху.
Това посещение на Денков и направените изявления предизвикаха тогава доста критики в социалните мрежи у нас. Много коментиращи бяха шокирани, че българският премиер предлага хуманитарна помощ на Израел в момент, когато израелските удари по Газа са тези, които предизвикват именно там невиждана хуманитарна трагедия и огромен брой жертви, като същевременно достъпът на хуманитарни доставки отвън за Ивицата оставаше блокиран.
След тази информационна бележка за нашите читатели, предаваме и отговора на временно управляващия посолството на Палестина у нас Адхам Зайналдин на зададения по време на пресконференцията в Клуб „Журналист” на 14 декември въпрос относно сегашната линия на призналите Държавата Палестина бивши соцстрани, включително и България. С цялата си дипломатичност, палестинският представител каза:
„За съжаление, държавите, признали някога Държавата Палестина, се оказаха повлияни от становищата на другите държави членки в ЕС. Оказа се също, че някои двустранни отношения бяха поставени над въпросите на хуманността, на справедливостта. Но нашата надежда е в народите. Надяваме се те да постигнат промяна в отношението на държавите. Българският народ е свободен народ, който сам е водил съпротивителни борби. Ние навсякъде усещаме съчувствието и подкрепата му за палестинския народ. Не се задоволяваме да оценяваме само официалните позиции. За нас съществува и друга позиция, която ценим.”