На 17 ноември т. г., петък, от 15.00 ч. посолството на Държавата Палестина в София, разположено на бул. „Джеймс Баучер” 22 кани на откриване на Шатра за солидарност с сецата на Палестина.
На 18 ноември т. г., събота, от 15.00 ч. пред НДК ще се проведе мирна демонстрация за солидарност с Палестина и за незабавно прекратяване на огъня и окупацията. Събитието е обявено във Фейсбук от групата Lives Matter.
На 15 ноември 1988 г., точно преди 35 години, на сесията в Алжир на Палестинския национален съвет – палестинския парламент в изгнание – лидерът на ООП Ясер Арафат прочита Декларацията за независимост на Държавата Палестина. Тя е призната от 70% от държавите членки на ООН. България я признава още през самата 1988-ма.
На 29 октомври 2012 г. Общото събрание на ООН предоставя на Държавата Палестина статут на държава-наблюдател към ООН.
На 5 януари 2013 г. с указ на председателя на Палестинската национална администрация Махмуд Абас вместо дотогавашното име Палестинска национална администрация, в официални документи започва да се използва името Държава Палестина.
От 30 септември 2015 г. националният флаг на Държавата Палестина се издига редом с националните флагове на държавите в света в седалището на ООН в Ню Йорк.
На 12 ноември т. г., на 35-ия ден от началото на сегашната ескалация, започнала с нападението на „Хамас” над Южен Израел на 7 октомври и последвана от ответна пълномащабна война на израелската армия в Газа, Световната здравна организация (СЗО) алармира на сайта си, че е изгубила връзка със своите контакти в най-голямата болница в Газа „Ал-Шифа”. Още в предходните дни болницата, където са намерили подслон и многобройни бежанци от военните действия, е обект на многократни израелски обстрели, при които има убити и ранени, унищожени са складове с лекарства, повредена е медицинска апаратура, прекъсвано е електрозахранването. Болницата, в която броят на хоспитализираните е два пъти по-голям от капацитета ѝ, е поставена под обсадата на израелски танкове. В същата публикация СЗО отново призовава за незабавно прекратяване на огъня в Газа и напомня, че болниците, пациентите, здравният персонал и лицата, приютили се в здравни заведения, са защитени от Женевските конвенции и международното хуманитарно право.
На 15 ноември т. г., навръх 35-годишнината от провъзгласяването на Държавата Палестина, бе осъществено пряко нахлуване на израелската армия в болницата „Ал-Шифа”, където бяха извършени обиски, разпити и арести. Израел твърди, че получил информация от съюзника си САЩ за наличието на тунели под обширния медицински комплекс, в които се крият дейци, бойци и боеприпаси на групировката „Хамас”, отговорна за терористичното нападение с убийства и взимане на заложници в Южен Израел на 7 октомври т. г.
В израелските съобщения се внушава, че САЩ подкрепят нахлуването в „Ал-Шифа”, но Вашингтон се дистанцира, макар и без да се отказва от становището си, че медицинското заведение се използва за военни цели от „Хамас”. В свое изявление на 15 ноември говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби отхвърли обвиненията на „Хамас”, че администрацията на президента Джо Байдън е била съучастник в нападението над „Ал-Шифа”.
Междувременно Израел разпространи видеозаписи, на които се виждат автомати и военни брошури, като твърди, че те са открити в една от сградите на „Ал-Шифа”.
Ето какво още разказва в подробен обзор за ситуацията в тази болница публикацията от 15 ноември на ХАИРО ВАРАГАС в испанския електронен вестник „ПУБЛИКО”:
Легендарният медицински комплекс „Ал-Шифа”, чието име се превежда като „Дом на изцелението“, е описван и като „туптящото сърце на Газа”. Той е съществувал още по времето на британското управление над Палестина и е станал болница през 1946 г., след като първоначално е помещавал и казарми на британската армия. Медицинският комплекс е преживял няколко войни и много години на израелска окупация. От миналия месец му бяха отказани спешно необходимите доставки на лекарства и гориво. Това беше още преди израелските войски да нахлуят и да взривят намаляващите запаси от лекарства.
„Над 180 трупа се разлагат, докато все още лежат в двора на болницата. Ситуацията е ужасяваща, навсякъде из периметъра на медицинския център се чуват изстрели.” Така д-р Омар Закут описва ситуацията в болницата „Ал-Шифа”, най-голямата в Газа, пред катарската телевизия „Ал-Джазира” сутринта на 15 ноември, след като израелските войски успяха да навлязат в болничната зона след няколкодневна обсада.
Според арабска телевизия военните са отвели 30 души от болницата, докато най-малко три танка са били разположени в комплекса ѝ. Израелските войници „задържаха и брутално удряха някои от мъжете, които бяха намерили убежище в болницата“, добавя д-р Закут. „Израелските сили отведоха задържаните голи и със завързани очи. [Войниците] не донесоха помощ или доставки, те донесоха само ужас и смърт“, казва още докторът.
Според агенция „Франс Прес” войниците са стреляли във въздуха. Някои са били с шапки с прорез само за очите. Издирвали са бойци на „Хамас” в болничните отделения. Разпитвали са пациенти и са претърсвали жени и деца. Използвали са и система за лицево разпознаване на всички хора, заварени там. „Фрнс Прес” сочи още, че войниците са принудили всички мъже над 16 години да излязат на двора с вдигнати ръце и да се предадат, независимо дали са от „Хамас” или не.
Палестински журналист, цитиран от Би Би Си, съобщи, че военните „имат пълен контрол“ над болницата и че са обикаляли от стая в стая, етаж по етаж, разпитвайки както персонал, така и пациенти, заедно с лекари и преводачи от арабски. Същият журналист твърди, че мъжете са били принудени да преминат през металотърсач.
Според различни свидетелства израелската армия е обкръжила всички сгради в болничния комплекс. Те не търсят не само възможни бойци на палестинската групировка, но и цивилни заложници и пленени израелски войници, които са били отвлечени при атаките на „Хамас” на 7 октомври. Засега Израел не е съобщил да е открил и освободил заложници в болничния комплекс. Но пък е категоричен, че „Хамас” действа от „Ал-Шифа”, ползвайки болницата за прикритие. Висш израелски офицер заяви, че неговите войници са открили оръжия в болницата и че комплексът е бил използван като команден център на „Хамас”, включващ и мрежа от подземни тунели. Израел многократно е повтарял, че палестинските бойци използват редица болници в Газа като склад за оръжия и като места за изстрелване на ракети. Военни говорители показаха видеоклипове с предполагаеми доказателства за наличието на тунели в съоръженията, но тепърва трябва да представят по-солидни доказателства.
Нападението срещу „Ал-Шифа” бе извършено, след като Съединените щати, най-големият съюзник на Израел, подкрепиха тези твърдения и казаха, че тяхната разузнавателна информация сочи за военно използване на тази болница от „Хамас”.
Цитираният доктор Закут и неговите колеги са хванати в капан в медицинския център, откак той бе обкръжен от израелските отбранителни сили (IDF) на 14 ноември и бе обявен от тях за една от основните бази за операции на палестински екстремисти.
Боеве имаше и на подстъпите към „Ал-Шифа”, около която се оформи един от фронтовете на израелското нахлуване в ивицата Газа. Според Тел Авив неговите войски са били нападнати от „терористичен отряд, който се крие сред група цивилни на входа на болницата“. Те твърдят, че са отвърнали на огъня, убивайки 21 палестинци.
В сряда, на 15 ноември, израелските войски, които вече разделиха ивицата Газа на две, съобщиха, че са влезли в болницата „Ал-Шифа”, за да извършат „прецизна и целенасочена операция” срещу предполагаеми екстремисти на ислямисткото движение „Хамас”. Израелският военен говорител Даниел Хагари уточни, че войниците се съсредоточават върху определен район на медицинския център, макар различни информации да сочат за извършени атаки в няколко звена на болницата. Министерството на здравеопазването в Газа, контролирано от „Хамас”, съобщи в сряда следобед, че израелските сили са атакували кардиологичното отделение на болницата с артилерия и че е засегната една от стаите с пациенти.”