Хора, работещи в културни институции от цялата страна излязоха на повсеместен протест на 1 ноември, навръх Деня на народните будители, заради ниското финансиране на културата, включително заради ниските заплати на заетите в този сектор. Зад протестите застанаха федерациите „Култура“ на двете най-големи синдикални централи в страната – КНСБ и КТ „Подкрепа“. Мотото на проявите на КНСБ бе „Ден на будителите, ден на култура, ден на протест!”, а на КТ „Подкрепа“ – „Да подкрепим българската култура!“
В София най-много протестиращи се събраха па площад „Славейков“, пред Столична библиотека, където протестът започна в 12 часа на обяд. Множеството изрази възмущение от обидно ниския процент, заделян в националния бюджет за култура – едва 0,4% от БВП. Хората настояват той да се вдигне поне до 1%.
Бяха отправени искания за увеличение на средствата за сектора, включително и на унизително ниските заплати.
Сред протестиращите бе и дългогодишната синдикалистка, която ще се състезава за кметския пост в София на балотажа тази неделя, Ваня Григрова. Тя написа на профила си във Фейсбук:
„Като човек, който години наред се е борил за каузи в защита на достойния труд, нямаше как да не бъда сред колегите от сферата на културата, когато те протестират.
В Деня на народните будители подкрепих протеста на Федерация „Култура“ към КТ „Подкрепа“ пред Столичната библиотека, към който се присъединиха и други организации.
Площад „Слаавейков“ бе изпълнен от хора, работещи в различни културни институции – музеи, библиотеки, читалища, театри, БНР, държавна Агенция „Архиви“, Българска национална филмотека и други. Включиха се и студенти от НАТФИЗ. Пред сградата на БНР също имаше протест на работещи в обществената медия.
На сайта на КНСБ има и информация за проведени протести в Ловеч, Стара Загора, Шумен, Благоевград, Габрово.
Исканията на протестиращите са формулирани в 12 точки. Те още миналата седмица бяха изпратени до президента, до премиера, до депутатите, до министрите на финансите и на културата. Ето какво съдържат 12-те точки:
- Да бъдат увеличени работните заплати в сектора на не по-малко от 2000 лв. и да бъдат изравнени възнагражденията с работещите в бранш „Образование“.
- Да бъде увеличен бюджетът за култура на 1% от БВП.
- Да бъдат променени правилата за провеждане на конкурсни сесии за целево финансиране на проекти в областта на културата, като бъдат признавани и разходи за възнаграждения на служители на кандидатстващата организация. До този момент такива разходи са недопустими.
- Да бъде увеличен с 50% Единният разходен стандарт за 2024 г. за субсидирана бройка на музеи, художествени галерии, библиотеки и читалища.
- Да бъде въведен Единен разходен стандарт за издръжка на останалите 50 музея, които все още са финансирани като местни дейности.
- Да бъдат определени средства за въвеждане на допълващ стандарт за управляваните открити площи на музеи, библиотеки и галерии.
- Да бъдат изготвени нормативни актове, с които да бъдат осигурявани културните институти /извън eдинния разходен стандарт за издръжка/, с допълнителни средства за обезщетение при пенсиониране и за работно облекло, както е в системата на образованието.
- В областта на музикално-сценичните изкуства и театрите да бъде осигурена основна работна заплата, а действащата към момента Методика, съгласно чл. 23а от Закона за закрила и развитие на културата, да бъде преработена като допълващ стандарт за осъществяване на дейност и допълнителни възнаграждения.
- Да бъде въведен допълващ стандарт за дейност, свързана с дигиталните услуги и дигитализация на книжовната памет, за софтуерните продукти и платформи, така както е във всички европейски културни институти.
- При разкриване на нови филиали и центрове към регионалните културни институти, те да бъдат обезпечавани с допълнителни щатни бройки.
- Да бъдат осигурени достойни възнаграждения за работещите в БНР, Българската национална филмотека, Държавната агенция „Архиви“.
- Министърът на културата Кръстьо Кръстев да поеме отговорност, както правеха неговите предшественици от времето на Елка Константинова насам, и да подпише като страна Браншовия колективен трудов договор за „Музеи и галерии“. Ако той не направи това, каним премиера Николай Денков да подпише Договора, както се споразумя с енергетици, миньори и зърнопроизводители.
„Като нищо, може би, ще затворим всички театри в цялата страна, не мога да кажа за колко време,“ заяви на пресконференция пред медиите председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод днешния протест. „Колегите са готови да излязат пред театралните сгради и да протестират, за да могат в крайна сметка да накарат хората да разберат, че нашата професия заслужава уважение, обич, грижа и достойнство“, изтъкна Мутафчиев. Той заяви още, че протестните действия ще продължат, докато не бъдат удовлетворени исканията, свързани с бюджета за 2024 г. А те са следните: поне 260 млн. лв. да влязат в бюджета към сегашните 350 млн. лв., „за да може наистина секторът да заработи и да функционира нормално“. Мутафчиев пдчерта, че не става въпрос за увеличение само на заплати, но и за пари за дейности.
На свой ред вицепрезидентът и главният икономист на КНСБ и директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение (ИССИО) Любослав Костов подчерта: „Искаме увеличение на издръжката за всички, работещи в читалищата, в регионалните и националните музеи и библиотеки. Става въпрос за хора, които работят на заплати малко над минималната – около 800-850 лева“. Костов уточни, че исканията са за 35-процентен ръст на издръжката. Само така заплатите ще могат да се вдигнат поне с толкова, колкото е инфлацията за последните 2,5 години.
По-късно Любослав Костов добави на своя профил във Фейсбук: „Не! Културата не е умряла, но ще умре, ако не направим нещо! Прав е Христо Мутафчиев, който днес каза, че са готови да затворят театрите в цялата страна. Днешната акция и пресконференцията, която дадохме, са началото. Нека не търсим печалба там, където трябва да се търси духовност! Нека не гледаме на музеите, галериите, театрите, библиотеките, читалищата, духовите оркестри и ансамблите, само като разход. Това е нашата Просвета, която има нужда от своята държава!“