Агенция ЕСТАТ публикува на 13 октомври свое проучване за електоралните предпочитания в Столична община преди насрочените за 29 октомври избори за нов кмет на София и нов състав на Столичния общински съвет.
Според резултатите на този сондаж за очакван кметски балотаж ще бъдат излъчени кандидатите на ПП-ДБ-Спаси София Васил Терзиев и на 16-партийната Местна коалиция „БСП за България” Ваня Григорова.
Посочените данни отреждат на първия тур за Васил Терзиев 27,8%, за Ваня Григорова 20,6%, а за оставащия трети кандидат на ГЕРБ-СДС Антон Хекимян 18,7%.
Доста по-назад са следващите трима претенденти. Кандидатът на „Синя София” Вили Лилков събира 6,4%, кандидатът на „Възраждане” Деян Николов е предпочитан от 4,7%, а за кандидата на ИТН Ивайло Вълчев биха гласували 2,4%.
За проучването са са интервюирани 800 софиянци в периода 29 септември – 9 октомври, посочва ЕСТАТ. 46,9% от анкетираните са заявили, че със сигурност ще гласуват на предстоящите избори. Други 27,2% отговарят с „по-скоро ще гласувам”.
Интересни резултати излизат и при запитването на агенцията кого биха предпочели респондентите при балотаж. Ако изборът е между Васил Терзиев и Ваня Григорова, за Терзиев излизат 51,6% подкрепа, а за Григорова – 48,4%. Ако трябва да се предпочете Васил Терзиев или Антон Хекимян, Терзиев взима 57,9%, а Хекимян 42,1%. Ако дуелът между Ваня Григорова и Антон Хекимян, Григорова побеждава убедително с 58%, а за Хекимян остават 42%.
В проучването са включени и таблици с данните за предпочитанията на гласоподавателите в избирането на общински съветници и на районни кметове.
Като водещи сили в СОС се очертават ПП-ДБ-Спаси София с 28% и ГЕРБ-СДС с 18%. След тях са БСП – 12,9%, Възраждане – 7%, ИТН – 6,4%, „Синя София” – 5,2%. При районните кметове проекторезулттите са следните: ПП-ДБ-Спаси София – 28,5%, ГЕРБ-СДС – 17,8%, БСП – 13,5%, Възраждане – 6,8%, ИТН – 6,6%, „Синя София” – 3,5%.
ЕСТАТ прави следните обобщения от своето проучване:
– Близо 0.5 млн. души изразяват твърдо намерение да гласуват.
– Делът на гласуващите е по-нисък от средния сред жените, хората в пенсионна възраст и жителите на периферните райони.
– Сред избирателите на основните партии мобилизацията за вота е между 60 и 70%.
– Към първата половина на октомври е сигурно, че битката за кметския пост ще се реши на балотаж, в който като фаворит е Васил Терзиев.
– Конкуренцията за второто място се очертава да бъде крайно оспорвана. Към момента Ваня Григорова има слабо предимство пред Антон Хекимян.
– Изходът от евентуален балотаж между Терзиев и Григорова е на практика непредвидим.
– При участие на втори тур кандидатът на ГЕРБ вероятно ще отстъпи пред когото и да е от двамата си основни конкуренти.
– Очертава се силно фрагментиран общински съвет, в който нито една формация няма да получи повече от 20 от мандатите.
– Като цяло нагласите по отношение на претендентите за районни кметове са идентични с гласуването за листите.
– Има индикации обаче за голям брой оспорвани балотажи, за които освен представителите на ГЕРБ и ПП-ДБ-СС, ще се борят и кандидатите на БСП, Възраждане и „Синя София”.
– Немалко избиратели отсега планират да гласуват с „не подкрепям никого“ и е много вероятно делът на избралите тази форма на протестен вот да надвиши
шестте процента от октомври 2019 г.
Оповестяването на проучването на ЕСТАТ внася най-после малко повече яснота в предизборните нагласи, за които повечето други социологически агенции мълчат. Вижда се, че доминиращите медийни внушения за стабилно позициониране на първите две места в кметската надпревара на Васил Терзиев и Антон Хекимян се разминават с представените днес данни, които слагат втора Ваня Григорова.
Трябва да се има също предвид, че настоящото проучване е приключено на 9 октомври, тоест преди състоялия се днес по NOVA дебат само между Терзиев и Хекимян. Преобладаващите реакции дори сред привържениците на тези двама кандидати е, че дебатът е бил крайно слаб и не е представил в привлекателна светлина никого от двамата. Нещо повече – водещият се за фаворит Терзиев се е показал доста неподготвен по въпроси, напористо задавани му от Хекимян, който пък на свой ред енергично се дистанцирал от досегашното управление на ГЕРБ в София.
Следва да се припомни, че никой от двамата не се яви на организирания от БНТ на 4 октомври първи предизборен диспут между кандидатите на парламентарно представените партии, оставяйки в студиото сами Ваня Григорова и Деян Николов. Григорова реагира логично остро на това грубо неуважение към демократичността и към избирателите. И на свой ред напусна студиото, защото счете, че няма с кого да води диспут, след като липсват представителите на доминиращия през последните над три десетилетия модел за управление на София – моделът на Стефан Софиянски, прелял в модела на ГЕРБ. Именно негови представители са партиите, излъчили Терзиев и Хекимян. И именно този модел, превърнал всичко в пазар и забравил за хората, е обявила, че иска да промени Григорова, напомни тя, преди да излезе от БНТ, за да продължи по-важните за нея преки срещи с избирателите в столицата.
При последвало свое интервю пред NOVA на 9 октомври Ваня Григорова отбеляза, че очевидно кандидатите на ПП-ДБ-Спаси София и ГЕРБ-СДС се боят да влязат в диспут на живо с нея и обобщи: „Аз мога да дебатирам и с Терзиев, и с Хекимян. Те не могат с мен”.
Предизборната кампания на Ваня Григорова е изпълнена с многобройни нейни директни разговори с хора от различни квартали на София по конкретни проблеми, които ги вълнуват. Тя участва и в дискусии и форуми, посветени пак на такава проблематика – например, само в последните няколко дни Григорова се включи в конференции за демографската криза и неравенствата, за социалната държава на местно равнище, за градския исторически пейзаж на София и др.
Ваня Григорова, която лесно може да бъде срещната по софийските улици, е разпознавана и поздравявана от много граждани. Спират я, прегръщат я, признават ѝ, че най-после са намерили в нейно лице достоен кандидат кмет, за когото да гласуват. Колкото и да бърза за пореден предизборен ангажимент, тя винаги намира време да спре и да размени искрени и сърцати думи с хората при всяка такава случайна среща. Твърдя го като очевидец на не една и две подобни срещи. А и като човек, който от години познава и дълбоко уважава Ваня за всичките ѝ доказани в нейната синдикална и обществена дейност качества.
Интервютата на Ваня са винаги ясни и категорични в открояването на най-важното, залегнало в мотивацията ѝ в тази кметска надпревара. Ето например извадка от вчерашния ѝ разговор с журналистката Таня Джоева за „Епицентър”:
„Навсякъде има корупция, не само в България. Проблемът е в това, че сме оставили възможност да се правят злоупотреби с обществени средства по легален начин. Корупцията тук не е нелегална, тя е вписана в законодателството. Дадена е възможност корупционните практики да се налагат. За мен корупцията не е нищо друго освен начинът, по който хората с парите са намерили път до законодателя. А вече виждаме и друго – хората с парите не търсят път до законодателя, искат те да са законодателят! Но този път може и да са объркали сметките.”
Истинското лице на промяната в София е Ваня Григорова, колкото и да се боят да го признаят онези, които бягат от пряк диспут с нея. Всеки, който още се съмнява, нека влезе в нейния сайт и прочете внимателно публикувания там „Манифест за един демократичен град” под надслова „София за всички”. Тук ще цитираме заключителната му част:
„Демократичният град следва да бъде управляван на основа на принципите на свободата, справедливостта и солидарността. Всеки трябва да бъде свободен от унизителни зависимости, материални нужди и страх. И това може да стане само с повече социална сигурност. Справедливост в разпределението на обществения ресурс и равен достъп до обществените блага за всички. Солидарност между силните и слабите, между тези, които имат, и тези, които нямат, между центъра и кварталите.
Демократичният град предполага управление, което използва обществения ресурс, не за да обслужва частния пазарен интерес, а управление, което използва пазара в името на обществения интерес. Ролята на общината не е да осигурява печалбата на малцина, а да създава условия всеки в общността да живее достойно. Общината трябва да постави в центъра на своята политика не привилигированите от пазара и потребителите на услуги, а гражданите и производителите на блага – работещите хора.
За да превърнем София в демократичен град са нужни:
- Децентрализация при планирането и разпределянето на финансовите средства, предназначени за районите.
- Структура на бюджетните разходи, която да увеличи драстично дела на парите за здравеопазване, образование, спорт и социални дейности.
- Спиране на приватизацията на общинска собственост и управление на основните комунални услуги от общински дружества и предприятия.
- Инвестиционна политика, подчинена на две основни цели – изграждане на детски градини и съживяване на кварталите от периферията.
- Спиране на процесите на разделение на училищата на „елитни“ и други.
И на тези избори пазарът ще си има достатъчно представители. Ние влизаме в тях, за да търсим подкрепата на гражданите и да представляваме тези, които нямат достатъчно средства да си купят общината.
Представителите на пазара имат пари, ние имаме глас. И нашият глас също трябва да бъде чут.
Защото София е за всички!”