На състоялото се днес, на 27 юли, заседание № 81 на Столичния общински съвет внесеното в дневния ред под точка 103 предложение за преименуване на софийската улица „Виолета Якова”, назована така в чест на известната героиня от антифашистката съпротива, бе оттеглено от една от вносителките му. Още преди то да бъде разгледано, съвносителката му Яна Тодоранова, съветник от ДБ, заявява, че оттегля предложението, тъй като е получила допълнителна информация по темата. Другият съвносител – съветникът от ДБ Веселин Калановски, е изглеждал видимо недоволен, но не е взел думата, разказват наблюдавали онлайн излъчването на заседанието на СОС.
Припомняме, че внесеното още през юни предложение на Калановски и Тодоранова бе разгласено вчера, на 26 юли, в социалните мрежи и в някои медии. Информация за него публикува и „Барикада”, позовавайки се на коментар във Фейсбук на председателя на Градския съвет на Българския антифашистки съюз-София Борис Цветков.
Последва остро критична към намерението за преименуване на улица „Виолета Якова” реакция в социалните мрежи, включително и от представители на еврейската общност, част от която е била и антифашистката героиня. Със специална позиция против инициативата на двамата съветници от ДБ излезе Българският антифашистки съюз (БАС), в лицето на председателя си Евгений Белий.
Аргументацията на вносителите за тяхното искане за преименуване на улица „Виолета Якова” е с обиден контекст както спрямо нейната лична памет, така и спрямо паметта на всички участници в антифашистката съпротива в България. Никъде в текста, вменяващ на Якова „подривни терористични акции и политически убийства”, не се споменава, че антифашистката съпротива в България, в която участва и останалата вечно на 21 години Виолета, се разгръща у нас по времето, когато държавата ни е официален съюзник на нацистка Германия. Участниците в подобни съпротивителни движения в същия период из цяла Европа са признати от държавите в антихитлеристката коалиция за участници в общата борба срещу най-мракобесните сили, започнали Втората световна война. А наличието на организирано антифашистко движение у нас, включително и партизанско, е основанието страната ни да е освободена от плащане на репарации след края на войната.
Вероятно подобаващото осведомяване за тази „допълнителна информация”, а може би най-вече острата обществена реакция, подтикна и съвносителката на скандалното предложение Яна Тодоранова да го оттегли.
Дано случаят помогне на повече „неинформирани” да се замислят какво послание би отправила столицата на държава членка на ЕС, ако бе посегнала да преименува улица в памет на антифашистка героиня, докато в същото време нехае, че на картата на града си стоят улица, спирка на градския транспорт и общински пазар на името на пронацисткия генерал и антисемит Никола Жеков.
СОС и кметът на София и без това имат дълга срамна история, години наред позволявайки провеждането на известното като „Луков марш” крайнодясно факелно шествие в памет на пронацисткия ген. Христо Луков, застрелян през 1943 г. именно от Виолета Якова в качеството ѝ на член на антифашистка бойна група. След дългогодишни протести на антифашистки организации и граждански движения и след подобаващи чуждестранни напътствия, в последните години „Луков марш” вече е забраняван в София, което пак не пречи на организаторите му да го провеждат.
Ежегодна традиция стана и преминаването през столичния център на антифашистко шествие, наричано „Антилуков марш” и целящо да държи будна бдителността на гражданите към неизчезващата фашистка заплаха. Тази година то се раздели на две – на различни дати и поотделно шестваха Българският антифашистки съюз и другите антифашистки организации, сред които и „Антифа”-България. Времена като днешните обаче, когато натискът за фашистки реваншизъм е толкова силен, не разединението, а обединението би дало повече сили и на антифашистите. Лозунгите са ясни и недвусмислени: „Фашизмът не е мнение, а престъпление”, „Без фашисти по улиците ни”, „Хора, бдете!”.