Нажежаваните предизборно страсти около паметника на Съветската армия (ПСА) в София днес ескалираха покрай гласуваното от мнозинството в СОС решение за „премахване” на монумента от сегашното му място и прехвърляне на скулптурните композиции в Музея на социалистическото изкуство. Решението бе прието с 41 гласа „за”, дошли от ГЕРБ-СДС, „Демократична България” (ДБ), „Патриоти за София” и независими общински съветници. 14 представители на БСП са гласували „против”, има и един глас „въздържал се”. След гласуването съветниците от соцпартията са напуснали протестно заседанието на СОС.
Темата за демонтирането на паметника, която периодично се възпалява особено около избори, този път доби по-силен драматизъм от всякога, защото преди няколко дни Бойко Борисов, лидерът на ГЕРБ, най-добре представената в СОС политическа сила, внезапно се обяви в подкрепа на „премахването” на ПСА. И така внесен още преди три години доклад на ДБ по въпроса изненадващо бе придвижен за разглеждане и успя да събере мнозинство в СОС. Досега от ГЕРБ се разсейваха и по доклада нямаше никакво движение. Едва ли някой може да се съмнява в предизборните мотиви на Борисов, очевидно устремен да съживява и собствената си роля в политиката, възползвайки се от обществената и геополитическата поляризация покрай войната в Украйна.
Председателят на СОС Георги Георгиев, който е от ГЕРБ, коментира пред медиите по повод гласуваното днес решение: „Ние имаме ясна позиция, днешният акт е преди всичко политически. Ние подкрепяме предложението на ДБ, за преместването на паметника на Съветската армия. Той е държавна собственост и от 30 години СОС има позиция по този въпрос. Новото, което предлагаме, е да има информационна табела, която да отразява историческата истина така, както тя ще бъде представена от специалисти, историци, преподаватели в БАН и в Софийския университет. Очакваме от държавата да предприеме нужните действия, за да изпълни решението на СОС, тъй като паметникът е държавна собственост, затова и много внимателно сме формулирали предложения доклад днес, който е различен от този на ДБ. Това е политически акт преди всичко и зад него стои ясно мнозинство.“
На свой ред водачът на социалистите в СОС и лидер на софийската организация на БСП Иван Таков заяви: „Няма да позволим Паметникът на Съветската армия да бъде събарян или по какъвто и да е начин оскверняван. Мнозинството в този общински съвет има толкова права върху този паметник, колкото и върху този във Виена. Това решение няма никаква правна стойност, паметникът е собственост на държавата. Отстраняването му бе наредено от лидера на ГЕРБ, а общинските съветници от управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС в София изпълниха задачата като истински машини“.
В приетото днес решение СОС посочва наред с другото, че областният управител на София област трябва „да предприеме всички необходими фактически и правни действия по изпълнението“ му. В момента областен управител на София е Радослав Стойчев, който е бивш депутат от БСП и е назначен на поста от предишното служебно правителство на премиера Гълъб Донев.
Самият премиер Донев също бе попитан от медиите за мнение по казуса с ПСА и отговори: „В този момент, в разгара на предизборната кампания, политиците не трябва да противопоставят хората едни на други, а да търсят съвместни решения, така че по най-добрия начин историята да бъде предмет, който изучаваме, който помни нашето минало, нашите събития и герои, от които да се учим”.
Гласуването в СОС днес премина на фона на два протеста срещу плановете за демонтиране на паметника на Съветската армия. Единият бе обявен от Българския антифашистки съюз, който призова около монумента да се изгради жива верига в негова защита. Пред събралото се там множество говориха дейци на БСП, а след провеждането на символичната жива верига участниците в проявата поеха на шествие към Столична община, към което се присъедини и председателката на БСП Корнелия Нинова. Стигайки до сградата на общината, шествието се вля в другия провеждан там още от по-рано сутринта протест, свикан от други политически партии – „Левицата”, „Възраждане”, МИР и др., като техни водачи също бяха на място. По фасадата на СОС вече имаше следи от хвърляни по нея яйца и червена боя.
Високоволтовите улични страсти и дискусии в СОС в момента несъмнено сгорещяват и предизборната кампания. Същевременно се надигат и гласове с юридическа аргументация, оборваща днешното решение на СОС. Още преди няколко дни бе разгласена позиция на адвокат Иво Лулчев от Независимо сдружение „Екогласност”, който оповести, че организацията се ангажира да оспори решението по съдебен път. Подчертавайки, че „паметникът на Съветската армия е защитен с редица световни, европейски и международни актове и представлява историческо, военно и архитектурно наследство”, адв. Лулчев пише още във Фейсбук:
„Да се имат предвид:
Резолюциите на ООН от 2008 и 2009 година за защита на паметниците по повод Втората световна война.
Европейска културна конвенция от 19.12.1954 г., приета в Париж.
Европейска харта за архитектурното наследство, приета от Комитета на министрите на Съвета на Европа от 26.09.1975 г.
Препоръка № 880/1979 г. на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа за съхранение на европейското културно наследство.
Конвенция за запазване на архитектурното наследство на Европа от 03.10.1985 г., приета в Гренада.
Договор за приятелски отношения и сътрудничество между Република България и Руската Федерация от 04.08.1992 г., подписан от президентите на двете държави Ж. Желев и Б. Елцин.
Съвместна декларация на президентите на Република България и Руската Федерация Г. Първанов и В. Путин за по-нататъшното задълбочаване на дружеските отношения и партньорство между Република България и Руската Федерация от 02.03.2002 г.
Закон за българското авторско право и смесените права.
Акт за държавна собственост на недвижим имот № 3418/18.09.1947г. – Паметник на Съветската армия, намиращ се в парка на бул. Руски, бул. Толбухин, бул. Евлоги Георгиев и ул. Гурко /сега бул. Цар Освободител, бул. Левски, бул. България и ул. Гурко/, както и последващи актове № 958/02.07.1953г., № 2634/26.01.1954г., № 2636/26.01.1954г и акт № 42/18.03.1997г. на министъра на финансите.
Меморандум за управление и ползване на парка и Паметника на Съветската армия от 03.02.2006 г., подписан от управителя на областна администрация – област София – град Т. Модев и кмета на София Б. Борисов.”