Новоизбраният президент на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва, който ще поеме управлението в страната си в началото на 2023 г., призова тази седмица основателят на WikiLeaks Джулиан Асандж да бъде освободен от наложеното му „несправедливо” затворничество. За това пише испанският вестник „Público”, позовавайки се на публикация на самия Лула в Туитър.
Асанж се намира в затвора с максимална сигурност „Белмарш” в Лондон от 2019 г., когато бе арестуван от британските власти, след като преди това в продължение на 7 г. разполагаше с убежище в посолството на Еквадор. САЩ искат да го съдят по 17 обвинения за шпионаж, компютърно пиратство и разпространяване чрез WikiLeaks на поверителни документи на американското правителство. Чрез тези публикации Асандж всъщност разкри военни престъпления на САЩ в Ирак и Афганистан. Вашингтон настоява разобличителят да бъде екстрадиран и изправен пред съд в САЩ, където може да бъде осъден на 175 г. затвор. Британските власти вече взеха решение за такава екстрадиция, но защитата на Асанж обжалва, а междувременно тече и масирана обществена кампания екстрадирането да не се допусне.
В рамките на тази кампания на обиколка из Латинска Америка са главният редактор на WikiLeaks Кристин Храфнсон и редакторът на платформата Джоузеф Фарел, които се срещат с различни регионални лидери. В началото на тази седмица те разговаряха в столицата на Бразилия и с Лула, който се присъедини с позицията си към други латиноамерикански президенти, вече изказали се в защита на Асанж и против екстрадицията му в САЩ. Така например, миналата седмица президентът на Колумбия Густаво Петро увери Храфнсон и Фарел при срещата им в Богота, че ще настои за това пред американския държавен глава Джо Байдън. „Не може да се стоварват обвинения върху един журналист, само защото е казал истината,” коментира Петро в Туитър.
Сега и Лула се изказа в същия дух, коментирайки в Туитър как е бил информиран от двамата си събеседници за здравословното състояние на Асанж. Бразилският политик продължава: „Помолих ги да му предадат моята солидарност. Асанж трябва да бъде освободен от несправедливото си затворничество.”
Лула нееднократно и досега е правил многобройни публични изявления в защита на Асанж, като включително през юни т. г. заяви, че той заслужава Нобелова награда за мир заради разкритите от него „злодеяния“ на САЩ. Сегашният коментар на Лула по същата тема вече идва в качеството му на новоизбран президент на Бразилия.
В отговор на туита, публикуван от Лула, Храфнсон разказа в същата социална мрежа как по време на личната им среща Лула е изразил мнението си, че преследването на Асанж трябва незабавно да бъде прекратено, определяйки го като „заплаха срещу свободата на печата в целия свят“.
На 28 ноември станаха точно 12 години от т. нар. „Cablegate”, когато в пет от най-влиятелните вестника в света бяха публикувани предоставени от WikiLeaks 250 000 документа от Държавния департамент на Съединените щати. Във връзка с годишнината въпросните пет медии – „The New York Times”, „Le Monde”, „El País”, „Der Spiegel” и „The Guardian” – излязоха с общо отворено писмо, в което описаха положението на Асанж като „опасен прецедент и заплаха за свободата на печата“, настоявайки за освобождаването му.
На 1 юли т. г. Асанж подаде молба за обжалване на екстрадирането му пред Върховния съд в Лондон, след като тогавашният британски министър на вътрешните работи Прити Пател подписа на 17 юни заповед, разрешаваща това екстрадиране.