Мнозинството от нас работи за заплата – труди се всеки ден, почива рядко, едва свързва двата края, а накрая на месеца получава своята заплата. На теория тя би трябвало да му бъде достатъчна, за да осигури поне минимална издръжка на живота, но от години ситуацията в България дотолкова се е изродила, че вече дори не ни прави впечатление целият абсурд, който е събран в понянието „работещи бедни“. За съжаление, вместо България – страната с най-ниско заплащане на труда в Европейския съюз – да се сближава със своите партньори в съюза, се случва обратното – все повече хора в Европа изпитват финансови затруднения да посрещнат базовите си нужди.
Очевидно е, че нещо не работи както трябва. Минималната работна заплата, която получават твърде много българи меко казано не отразява реалните разходи, при това ситуацията беше такава далеч преди настоящата инфлационна криза. Какъв е смисълът от този механизъм, ако минималната заплата не покрива минимума за живот? Какви трябва да са доходите ни, за да си осигурим достоен живот и добра среда за децата ни? Как да измерим това?
И по-важният въпрос: как да се преборим за него? С какви механизми разполагат европейските граждани, в това число и ние в България, както и европейските институции и държавите, за бъде постигнато това? Що е то „Заплата за издръжка“ и има ли тя почва у нас?
В епизод №68 на „Политизирай това!“ ще поставим тези въпроси на Георги Медаров – социолог, автор на доклади по темата и част от Колектива за обществени интервенции, и Антони Рангачев, математик, участвал в кампанията на Бърни Сандърс в САЩ, посветена на достойното минимално възнаграждение – и двамата участници в международна конференция по темата „Заплата за издръжка“, която се проведе в София преди дни.
Какво може идеята за „заплата за издръжка“ да спомогне на гражданите да изискат от държавата и европейските институции адекватна политика, гарантираща заплащане, отговарящо на действителните разходи на домакинствата? Очакваме и вашите коментари и въпроси по темата в сряда, 21 септември, от 19:00 часа, на живо в социалните мрежи – Facebook, YоuТube, Twittеr и Тwitсh.
Както обикновено, разговорът ще води Мирена Филипова, а най-интересните въпроси и коментари на зрителите ще бъдат коментирани на живо с нашите гости.
Гледайте на живо тук: