Израелският премиер Яир Лапид заяви категорично, че държавата му няма да предприема наказателно преследване срещу израелския войник, който с „голяма вероятност“ е застрелял известната палестинска журналистка и кореспондентка на телевизия „Ал Джазира” Ширин Абу Акле.
Тя бе убита от куршум, уцелил я в лицето, на 11 май т. г., докато отразяваше заедно с други журналисти израелска военна операция в палестинския бежански лагер Дженин в Западния бряг на р. Йордан. Ширин Абу Акле, както и другите репортери, е била с каска и бронежилетка – и двете с ясни надписи „Преса”.
Още веднага след убийството ѝ други членове на журналистическата група, станали свидетели на случилото се, уверяваха, че изстрелът е дошъл откъм позициите на израелските сили. Официалното становище на Израел обаче бе, че става дума за заблуден куршум от „хаотичната стрелба”, с която „палестински терористи” отговорили на израелската операция.
През всичките изминали месеци многобройни международни журналистически и правозащитни организации отправяха непрестанни искания за независимо и прозрачно разследване на причините за гибелта на Ширин Абу Акле. Същите апели прозвучаха и от ООН, и от Вашингтон, тъй като журналистката е имала и американско гражданство.
На 5 септември Израел най-после официално допусна, че „има голяма вероятност” кореспондентката на „Ал Джазира” да е била застреляна от израелски войник „погрешка по време на престрелка с палестинци” – макар от налични видеозаписи да се вижда, че никакви сблъсъци в близост до журналистическата група не е имало.
След това половинчато признание от Израел, зам.-говорител на Държавния департамент на САЩ, а после и говорител на генералния секретар на ООН настояха израелските власти да потърсят наказателна отговорност от стрелялия войник.
Отговорът на премиера Яир Лапид дойде чрез негова реч, произнесена в израелска военноморска база на 8 септември. Лапид категорично отхвърли всякаква вероятност да се преследва по съдебен път войникът и подчерта, че „никой няма да ни диктува какви да са правилата ни кога и как да се открива огън”. Израелският премиер зави, че скърби за смъртта на Ширин Абу Акле, но настоя: „Няма да позволя войник на Държавата Израел, който се е защитавал от терористичен огън, да бъде преследван, само за да получим аплодисменти от чужбина. Нашите войници имат пълната подкрепа на правителството и народа на Израел“.
Най-малко 90 палестинци са били убити от израелски огън тази година според данни на палестинското министерство на здравеопазването, цитирани siasat.com. Това превръща 2022-ра в най-смъртоносната година в окупирания Западен бряг от 2016 г. насам.
Израел твърди, че неговите войници се бият с въоръжени групи, които атакуват цивилни, и затова войниците трябва да вземат решения за части от секундата на бойното поле. Правилата на военните им позволяват да откриват огън, ако усетят, че животът им е в опасност. Израелски правозащитници заявяват, че войниците тълкуват тези правила широко, често използват прекомерна сила и рядко биват подвеждани под отговорност, когато стрелят по цивилни.
Според палестинците израелските военни действия са насочени към поддържане на 55-годишната окупация от Израел на палестински територии.