Много световни медии съобщават днес, че в САЩ е заведен съдебен иск срещу ЦРУ и бившия му шеф Майк Помпео от името на няколко американски адвокати и журналисти. Искът е заради осъществявано от ЦРУ под ръководството на Помпео незаконно подслушване и шпиониране на разговорите, които жалбоподателите са водели с разобличителя от „Уикилийкс” Джулиан Асанж по време на 7-годишния му престой в посолството на Еквадор в Лондон.
Ричард Рот, един от адвокатите на Асанж, който все още е в лондонския затвор „Белмарш” и продължава да е застрашен от екстрадиция в САЩ, съобщи на пресконференция, че искът срещу ЦРУ и Помпео е внесен от името на „няколко лица”. Без да знаят, въпросните лица са били фотографирани при посещенията си при Асанж в еквадорското посолство, а разговорите по телефоните им са били записвани. С това се е занимавала испанска охранителна фирма, наета от посолството, която на свой ред влязла в сговор с ЦРУ и изпълнявала по негово нареждане шпионска мисия.
51-годишният Асанж, който е австралиец, очаква зад решетките на „Белмарш” как ще се развие обжалването на вече оповестеното официално британско решение да бъде екстрадиран в САЩ. Американските власти го обвиняват в двадесетина престъпления заради „изтекли” в „Уикилийкс” информации и документи. Тези материали всъщност разкриха пред света военни престъпления, извършени от военнослужещи на САЩ в Ирак и Афганистан.
Между 2012 и 2019 г. Асанж бе подслонен в еквадорското посолство в Лоднон. В началото на 2019-та тогавашният еквадорски президент Ленин Морено му отне политическото убежищ, дадено му от предишния държавен глава в Кито Рафаел Кореа. И британската полиция незабавно арестува Асанж, като оттогава той се намира в строго охранявания „Белмарш” и междувременно текат дела и обжалвания около екстрадицията му в САЩ.
Подслушванията, заради които е сегашния иск срещу ЦРУ и Помпео, са ставали в посолството. Прекият им извършител е регистрираната в Испания частна охранителна фирма „Undercover Global” със собственик Давид Морлес, която предавала на ЦРУ записите от нейните камери, инсталирани вътре в дипломатическото представителство. Фирмата и шефът ѝ също фигурират сред лицата, към които е насочена жалбата.
Жалбоподателите разказват какви правила са ги карали да спазват при посещенията в посолството именно по искане на охранителната фирма и уж в интерес на сигурността на Асанж. „Още при влизането ни представяха писмен протокол за защита на Джулиан. Искаха ни паспортите, мобилните телефони, камерите, лаптопите и другите електронни устройства. Предавахме ги на охранителите във вестибюла,” обяснява Дебора Кърбек, която е сред жалбоподателите.
Искът е внесен в съда в Южния район на Ню Йорк сутринта в понеделник, 15 август. В него е посочено, че Помпео е ръководил „мащабна кампания за незаконно шпиониране на адвокатите на Асанж и на други лица вътре в посолството” и че ЦРУ е вербувало Давид Моралес, за да осъществи пряко поисканите от ЦРУ закононарушения.
Според адвоката Робърт Бойл, който представлява жалбоподателите, шпионирането е накърнило правото на Асанж на справедлив процес, дори го е свело до нула, защото американското правителство е знаело предварително от проследените разговори всички ходове на защитата на австралиеца