Новото служебно правителство, назначено от президента Румен Радев, официално положи днес клетва. В напътствените си думи към кабинета, който е 100-ият в Република България, държавният глава очерта тревожната картина с многобройните кризи, очакващи отговорни решения.
Той напомни също, че новите министри поемат управлението в условията на „обществена умора от острото политическо противопоставяне; вихреща се инфлация и обедняване, непосилни цени на горива и енергоносители, липса на газ за зимата и тежко задлъжнял обществен доставчик; нормативен блокаж и разпадаща се пътна мрежа; засилващи се протести на различни браншови организации; липса на подготвени закони за Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ); забуксувала правосъдна реформа и важни дейности за пълноценната ни интеграция в ЕС”.
Радев изтъкна: „На този тревожен фон вашето основно предизвикателство е свързано със сигурността. В непосредствена близост до България бушува война, чиито последици се усещат пряко у нас и в света. Напрежението на Балканите отново се покачва. Рискът войната да обхване нови територии е реален и ваш първи приоритет трябва да бъде да не се допусне въвличането на България в конфликта. Да предотвратите рисковете пред националната сигурност, да ускорите работата по модернизацията на Въоръжените ни сили и повишаване на тяхната оперативна съвместимост със съюзниците от Алианса.”
Президентът напомни също, че пряко следствие от войната е глобалната енергийна криза, а тя неизбежно ще изостри социалното напрежение с потенциал за нови политически и управленски кризи в следващите месеци. „Служебният кабинет и следващите правителства трябва да се водят в дейността си от два приоритета: сигурност на доставките и цена на енергоносителите. В центъра на вашата дейност трябва да са интересите на обикновения потребител и на българската икономика. Гражданите очакват от изпълнителната власт рационални решения,” напъти Радев министрите.
Той обърна внимание и на друга пагубна последица от войната – продоволствената криза. „Тя настъпва постепенно с повишаването на цените, с разстройването на производствения и търговския цикъл в земеделието. Важен приоритет пред вас е да осигурите предвидимост и ясен хоризонт на земеделските производители, продоволствена осигуреност на държавата и овладяването на ръста на цените,” каза Радев.
Президентът подчерта още: „Обществото ни очаква да чуе и цялата истина за така нареченото строителство на автомагистрала „Хемус“, ремонтите на язовирите и други крупни корупционни проекти. Но очаква и неотложни действия за гарантиране на безопасно движение по пътищата въпреки нормативния блокаж.
Въпреки тежките проблеми, с които ще се сблъскате още от първия ден на вашето управление и които, съм убеден, ще поглъщат цялото ви време, пред вас стоят и други важни задачи – вие трябва да разработите липсващите закони по Плана за възстановяване и устойчивост, а и във вашия мандат ще трябва да се направи последната решителна крачка за членството на България в Шенгенското пространство. Ние не можем повече да си позволим да губим време и ресурси, не можем да си позволим риска България да остане в периферията на ЕС”.
Държавният глава отбеляза също, че, разбира се, основната задача на всеки служебен кабинет е организирането на изборите. Той изрази увереност, че служебното правителство ще я реши успешно, както вече го направиха и предишните три служебни кабинета.
Президентът аргументира избора си на Гълъб Донев като служебен премиер с неговата компетентност за отговорни държавни позиции, подчертавайки, че „управлението на страната в кризисна ситуация при големи обществени очаквания и нужди изисква компетентност, опит, отговорност, самообладание и диалогичност”.
Иван Дерменджиев е служебен заместник министър-председател по обществения ред и сигурност и служебен министър на вътрешните работи; Лазар Лазаров –служебен заместник министър-председател по социалните политики и служебен министър на труда и социалната политика; Христо Алексиев – служебен заместник министър-председател по икономическите политики и служебен министър на транспорта и съобщенията; Атанас Пеканов – служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства; Росица Велкова – служебен министър на финансите; Димитър Стоянов – служебен министър на отбраната; Асен Меджидиев – служебен министър на здравеопазването; Иван Шишков – служебен министър на регионалното развитие и благоустройството; Сашо Пенов – служебен министър на образованието и науката; Николай Милков – служебен министър на външните работи; Крум Зарков – служебен министър на правосъдието; Велислав Минеков – служебен министър на културата; Росица Карамфилова – служебен министър на околната среда и водите; Явор Гечев – служебен министър на земеделието; Никола Стоянов – служебен министър на икономиката и индустрията; Росен Христов – служебен министър на енергетиката; Александър Пулев – служебен министър на иновациите и растежа; Илин Димитров – служебен министър на туризма; Весела Лечева – служебен министър на младежта и спорта; Георги Тодоров – служебен министър на електронното управление.
Президентът Румен Радев благодари на министрите за куража да поемат отговорност за управлението на страната в труден за всички момент. Той посочи: „Вярвам, че ще получите подкрепа в тежки моменти от българското общество, което иска да види управление, водено не от тяснопартийни сметки, а обединено около обществения интерес. Двете служебни правителства от миналата година доказаха, че е възможно единение на политици от различни хоризонти в името на България. Този модел не беше продължен от последвалото редовно правителство и това е една от причините за провали във външната и вътрешната политика по отношение на отстояването на националния интерес, суверенитета и благосъстоянието на България.”
В заключение Радев изтъкна: „Наесен българите трябва да гласуваме мъдро, за да изберем устойчиво и отговорно мнозинство. На него ще се падне да решава стратегическите въпроси. Вярвам, че националното единение е изборът, който политици и граждани трябва да осмислим и направим и който трябва да следваме неотклонно в тези трудни за Европа и България времена”.
Слово на церемонията произнесе и новият служебен премиер Гълъб Донев, който, аргументирайки се със своя опит, подчерта, че „служебното правителство не е Б-отбор в управлението на държавата”, както сочи и конституцията.
Припомняйки, че това е 100-тното правителство на Република България, Донев предупреди, че то „няма да разполага със 100 дни толеранс”. И каза: „На нас се пада нелеката задача да търсим решения за наследените кризи, без да разполагаме с механизмите на работещо Народно събрание. От колегите си вицепремиери и министри очаквам работа на 100 процента по следните направления: Организирането и провеждането на честни избори; Възстановяване на доверието между институциите, които представляват държавата; Намиране на изход от всички завещани кризи; Сваляне на политическото напрежение; Продължаване на работата по Плана за възстановяване и устойчивост.”
На свой ред, в последните минути на своето премиерстване досегашният министър-председател Кирил Петков разпространи свое видеообръщение чрез правителствената прес-служба, в което очевидно репликира словото на президента Румен Радев с твърдението си: „Условия за апокалипсис в България няма”. Той заявява още, обръщайки се към българските граждани: „Политици, лобисти и обикновени брокери се възползват от политическата нестабилност, за да ви накарат да се страхувате за бъдещето. Не им позволявайте! Тяхната цел е да забравите кой превърна България в ограбена, смазана от корупция държава, най-бедната в Европейския съюз. Да снижите очакванията си. Да изоставите стремежа си към по-добър живот. Искат да забравите, че за 12 години крадяха вашите пари, искат да забравите за пачките и кюлчетата, с които пълниха чекмеджетата си, искат да ви излъжат, че имат магическа пръчка и могат да намалят цените на бензина, на газа, и спрат световната инфлация, искат да ви излъжат, че могат да спрат войната и нейните последици, а реално искат да се върнат и да продължат да ви крадат.”
Петков отправя също така остри критики към „троянския кон в правителството” Слави Трифонов и към „новите месии, които обещават възраждане на база омраза”, очевидно визирайки „Възраждане”
Експремиерът прави и собствена много позитивна равносметка на своето правителство, изреждайки икономически и социални постижения, вече повтаряни многократно в последните дни от вицепремиерката в неговия кабинет Корнелия Нинова.
„Правителството ни падна в парламента с помощта на група зависими депутати. Но по-важното е, че не падна пред вас. Изпълнихме обещанията си, не погазихме принципите си в името на каузата България. Знаем, че имаме още много работа – и сме решени да я довършим!” – завършва Петков.
По-късно, на церемонията по предаване на властта на приемника му Донев в Министерския съвет, Петков пак повтори лайтмотива си: „Условия за апокалипсис в България няма”.
А Нинова, която бе принудена да сдаде поста си на икономически министър на уволнения от нея по време на мандата ѝ бивш шеф на борда на ВМЗ-Сопот Никола Стоянов, изригна по време на церемонията Срещу Радев. Очевидно – защото е сглобил кабинет „анти-Нинова“, канейки за министри четирима социалисти, без да я пита, като трима от тях са много активни във вътрешнопартийната опозиция на БСП. Соцлидерката предрече, че служебното правителство ще е „реваншистко“ и ще вади компромати срещу досегашното управление, въздействайки така на предизборната кампания. Тя не обясни от какви компромати се притеснява, след като напоследък непрестанно повтаря какъв низ от нескончаеми постижения бил осъществен за последната половин година. Затова пък обвини президента Радев, че на два пъти бил „предал“ БСП и сега тя се радвала, че ще се отворят очите на всички социалисти за него. В какво се състои президентското „предателство“ към Столетницата Нинова също не поясни. Но пък изтъкна, че е удостоена с „честта“ да бъде сменена от човек, когото е уволнила.