„Какво ще правим със свободите? Ще махаме ли Статуята на Свободата от Ню Йорк? Ще продължаваме ли да говорим за демокрация, за защита на човешките права, за свобода на изразяването?”
Това са риторичните въпроси, които постави президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор по повод решението на британските власти да потвърдят екстрадирането в САЩ на създателя на „Уикилийкс” и разобличител на американски военни престъпления Джулиан Асанж, застрашен отвъд океана заради разкритията си от 175 г. затвор по обвинения в шпионаж.
„Ще помоля президента (на САЩ – б. пр.) Джо Байдън да обърне внимание на случая. Сигурен съм, че той ще се противопостави на хардлайнерските групи, каквито има в САЩ, както и във всяка страна. Все пак трябва да надделее хуманизмът. Мексико отваря вратите си за Асанж в случай, че бъде решено да го освободят. Има механизми това да бъде постигнато,” заяви Лопес Обрадор на 21 юни по време на своята обичайна сутрешна пресконференция в Мексико-сити. Във втората половина на юли т. г. на него му предстои посещение в САЩ по покана на американския му колега Байдън. Още през януари т. г. Лопес Обрадор вече предложи убежище на Асанж в Мексико, което потвърди и сега. Изявленията на мексиканския лидер, който е с лява ориентация, идват броени дни след решението на правителството в Лондон.
„Той (Асанж – б. пр.) вече много години е затворник. Очаквах правосъдието на Обединеното кралство да го закриля. Много е разочароващо, че го екстрадират в САЩ, обричайки го да прекара целия си живот зад решетките”, подчерта с горчивина Лопес Обрадор. Той изтъкна, че смята Асанж за „най-добрия журналист на това поколение”. По време на пресконференцията си мексиканският президент излъчи и нашумялото видео с разстрел на цивилни хора от американски хеликоптер по време на войната в Ирак – едно от разобличенията, заради които е осъден Асанж.
Лопес Обрадор каза: „Това е най-добрият журналист на нашето време. И е третиран крайно несправедливо. По-лошо от който и да е престъпник. Това е отмъщение за пред света. Мнозина не знаят, че извършеното от Асанж е едно неортодоксално журналистическо разследване. Той събра източниците, докладите на посолствата на САЩ, в които се говори за интервенционистки действия и за извършени престъпления, за драстични нарушения на човешките права. Това не са само текстове, но и изображения”.
Според Лопес Обрадор ООН трябва да се произнесе относно случая с журналиста разобличител. Държавният глава на Мексико напомни свой апел за помилване на „бащата” на „Уикилийкс” , отправен още в края на мандата на предишния американски президент Донлад Тръмп.
„Поискахме го, защото Асанж е „затворник на съвестта”, третирането му е несправедливо. „Престъплението” му се състои в това, че е разгласил тежки нарушения на човешките права по света, както и намесата на правителството на САЩ във вътрешните работи на други страни – ето това е извършил Асанж,” обобщи мексиканският президент.