В навечерието на светлия празник на българската азбука, просвета и култура 24 май, и на националния празник на Аржентина 25 май, у нас гостува Хорхе Капитанич, трети мандат губернатор на аржентинската провинция Чако, където живеят най-много потомци на български преселници. Гостът, който пък е от черногорски произход, е един от най-влиятелните аржентински политици. Бил е на два пъти шеф на кабинета на министрите в родината си (аналог на премиерския пост у нас) и е спряган като твърде вероятен бъдещ президент. Член е на управляващата в момента Хустисиалистка (перонистка) партия.
Той е най-високопоставеният официален аржентински деец, посещавал България през последните десетилетия. В Аржентина в различни години и по различни поводи са гостували трима български президенти – Жельо Желев, Георги Първанов и Росен Плевнелиев, но у нас аржентински държавен глава не е идвал.
Територията на Чако, която е една от 23-те аржентински провинции, възлиза на 99 633 кв км, тоест съвсем малко отстъпва по площ на България, която е 110 994 кв. км. Но населението там е доста по-малко от нашето – малко над един милион души.
Губернаторите в Аржентина се избират с пряк вот и са много силни политически фигури.
Хорхе Капитанич пристигна в България на кратко, но интензивно посещение на 22 и 23 май след своя визита във Ватикана, при папа Франсиск, който, както е известно, също е аржентинец.
В София губернаторът на Чако, придружен от аржентинския посланик у нас Н. Пр. Алфредо Атанасоф, потомък на българин, бе приет от вицепрезидентката Илияна Йотова, проведе разговори в МВнР и се срещна с български предприемачи, заинтересовани от съвместни инвестиции. В натоварената си програма намери време и за среща с представители на Сдружението на испаноговорещите журналисти в България.
Поддържането на контактите с българската общност в Аржентина и съвместните инициативи с България бяха основна тема на беседата между Илияна Йотова и Хорхе Капитанич. В Аржентина живеят над 14 хил. българи или аржентински граждани, потомци на българи. По-голямата част от тях е съсредоточена в провинция Чако.
„Най-голямото богатство на провинция Чако са хората от различни националности. Българската общност е много добре приета в аржентинското общество. Благодаря ви за грижата за представителите на българската общност и подкрепата да пазят българските си корени“, заяви Йотова. Тя изтъкна, че поддържа непрестанен контакт с представители на българската общност. След като именно българи от Аржентина споделят с вицепрезидентката нуждата си от аудио уроци по български език, Йотова изпраща 250 такива урока до българските общности в испаноговорящи страни. Инициативата се осъществява благодарение на проф. Венко Кънев, който, уви, вече не е между нас, и Българското национално радио.
„Стремим се да популяризираме провинция Чако в България“, заяви вицепрезидентката и посочи няколко инициативи, проведени в София, включително прожекция на филм, посветен на „певеца на Чако”, роденият там най-известен аржентински поет от български произход Марио Нестороф. Също така през 2019 г. бе реализирана изложба „Обиколка на света за 270 дни“, разказваща за дългото пътуване на едно българско семейство от България до Аржентина. Бе издадена на български език и книгата „Лекар“ на почитания доктор от български произход Хорхе Мичофф с предговор, разказващ историята на българската емиграция в Аржентина.
Хорхе Капитанич отправи официална покана към Илияна Йотова да посети в най-скоро време Аржентина, за да разговаря на живо с представителите на българската общност.
На срещата, на която присъства и Н. Пр. Алфредо Атанасоф, беше изтъкнато доброто сътрудничество между България и Аржентина, отбелязали през 2021 г. 90 години дипломатически отношения. Обсъдени бяха възможностите за задълбочаване на двустранните отношения между България и Аржентина в различни области с неизползван потенциал – образование, наука, технологии, култура, търговия, инвестиции. Тема на разговора на „Дондуков“ 2 бяха и последствията от войната в Украйна в световен план.
В МВнР Хорхе Капитанич се срещна с и.д. генералния директор „Двустранни отношения“ и директор на дирекция „Америка“ Петър Крайчев.
В разговора беше припомнено, че Аржентина е първата страна в Латинска Америка, с която през 1931 г. България установява дипломатически отношения. А провинция Чако е имала двама губернатори с български корени – Флоренсио Тенев (1983-1987 г.) и Хуан Карлос Василев Иванов, който като вицегубернатор на Капитанич поема губернаторския пост от 2013 до 2015 г., когато самият Капитанич е поканен да оглави министерския съвет в Буенос Айрес.
Във втория по големина град на провинцията – Пресиденсия Роке Саенс Пеня, където е роден Капитанич, е издигнат бюст на Христо Ботев, разположен на площад „България“. Там има и културен център на името на нашия поет революционер. В друг голям град на провинцията – Лас Бреняс, където пък е роден споменатият известен поет Марио Нестороф, стои бюст на Апостола на свободата Васил Левски.
В хода на разговора между Хорхе Капитанич и Петър Крайчев беше дадена много висока оценка на досега постигнатите резултати в българо-аржентинските отношения и бяха откроени акцентите за по-нататъшно задълбочаване на сътрудничеството в сфери като търговията и инвестициите, технологиите и академичния обмен, културата, образованието и др.
При срещата на губернатора на Чако със заинтересовани от взаимно партньорство и инвестиции български предприемачи са били обсъдени съвместни проекти за производство в аржентинската провинция на слънчоглед и царевица, които с българско участие да бъдат реализирани изгодно на изпитващите сега дефицит от тези продукти световни пазари. Проявен е и интерес към проекти с използване на фотоволтаична енергия, чието производство е с утвърден опит в Чако.
Губернатор Капитанич също така обърна внимание и на други важни аржентински енегроизточници като газ и петрол, а и на залежите от стратегически литий в прочутия триъгълник между Аржентина, Чили и Боливия. Подчерта и големите аржентински възможности в производството на храни, което може да бъде и значително увеличено, за да се откликне на нарасналото световно търсене. Аржентина произвежда дори и космически сателити, което онагледява и перспективите за технологично сътрудничество помежду ни.
Непосредствен и сърдечен бе разговорът между Хорхе Капитанич и петима журналисти от различни български медии, всичките членове на Сдружението на испаноговорещите журналисти в България. Губернаторът на Чако изтъкна пред тях важността на културните връзки с нашата страна, както и на прякото сътрудничество между побратимени градове у нас и в аржентинската провинция.
Специално внимание обърна на провежданото в Чако на всеки две години биенале на изкуствата, в което ярко са се представяли със свои творби и български скулптори – Митко Динев през 1998 г., Милен Василев през 2004 г., Лилия Поборникова през 2008 г. Хорхе Капитанич отбеляза, че в най-скоро време предстои и подписване на споразумение за културно сътрудничество. Подчерта отличната интеграция на представителите на българската общност в Чако, както и важният им принос за развитието на провинцията в най-различни сфери на обществения и икономическия живот. Същевременно те тачат и своите корени, като развиват културна и образователна дейност, обединени в 25 организации по места.
Журналистическото любопитство не спести на Хорхе Капитанич и въпроси около личния му балкански произход. Той обясни: „Черногорец съм и по бащина и по майчина линия. И двамата родители на баща ми са от Черна гора. Такъв е и бащата на майка ми, а нейната майка е полякиня. Като малък попих завинаги някои думи от дядовците ми, които у дома говореха само на родния си език. Не помня тогава да съм поздравявал на испански. Денят ми започваше с „добро ютро”. „Баба” и „жедо” бяха нормалните ми обръщения. Когато за първи път отидох в Черна гора през 2013 г., сърцето му си разтуптя силно. Събуди се една атавистична връзка. Усетих, че съм оттук, от тези земи. Същото изпитвам и сега, в България. Думите ми звучат познато. Ние сме една култура”.
Струва си да се отбележи, че точно в дните на гостуването на Хорхе Капитанич в България, от Аржентина дойде още една вест за важна културна инициатива на живеещи там българи, чието стартиране е посветено на 24 май. Инициативата е обявена на сайта на организацията „Българи в Аржентина”, като за нея разказа в подробен репортаж и телевизията за българите в тази страна Los Bulgaros TV. И зад организацията, и зад телевизията стои родолюбивото семейство на Аксиния Иванова и Иван Цанков. През 2021 г. те бяха сред наградените в осмото издание на ежегодно провеждания от Сдружението на испаноговорещите журналисти в България конкурс „Светове и цветове”. А сегашната им инициатива е съвместна заедно със Съюза на българските писатели. Откриват на сайта losbulgaros.com.ar специален раздел за Електронен каталог на българските писатели по света, пишещи на испански. И вече започват да го пълнят с изявени имена.
Идеята е подробно отразена в последното предаване на Los Bulgaros TV, в което е включен онлайн от София и председателят на СБП Боян Ангелов. А в предаването са представени и първите четири ярки имена. Двама от писателите са от Уругвай, а двама са от Аржентина. И то не просто от Аржентина, а от Чако. Единият е вече два пъти споменатият Марио Нестороф, родом от Лас Бреняс, трагично загинал навръх 44-ия си рожден ден, а другият е неговият съгражданин Омар Ектор Ценоф, смятан за най-известния аржентински интелектуалец от български произход. Уругвайските писатели с български корени са Алфонс Емануилоф-Макс и Ана Мария Миткоф.
Списъкът продължава да се разширява и набъбва…