Сцените на кръвопролития в Украйна предизвикаха гняв и съгласувани действия срещу руската инвазия в тази страна, която продължава вече осма седмица. Но има и друг конфликт, който продължава вече осма година и е довел до смъртта на близо половин милион души, а други милиони са на ръба на гладна смърт – войната в Йемен. И за разлика от войната в Украйна, където Вашингтон е изправен пред огромни пречки в опитите си да сложи край на руските зверства, Съединените щати разполагат със значителни лостове за прекратяване на конфликта в Йемен, и то бързо.
Настоящата война в Йемен започна с ръководената от Саудитска Арабия и Обединените Арабски Емирства (ОАЕ) интервенция през март 2015 г., чиято цел беше да разгроми местното движение хути и да възстанови предишния режим на власт. Саудитското ръководство, водено от тогавашния министър на отбраната и настоящ саудитски престолонаследник Мохамед бин Салман, обеща кратка война. Вместо това интервенцията предизвика най-тежката хуманитарна криза в света. По-голямата част от жертвите не са бойци, което се дължи на саудитските въздушни удари и задушаващата въздушна и морска блокада, която намали вноса на гориво и хуманитарна помощ, необходими за функционирането на болниците и осигуряването на основни хранителни продукти за йеменците.
Съединените щати далеч не са невинен наблюдател във войната в Йемен. Вашингтон е доставил на Саудитска Арабия и ОАЕ бомби, ракети, бойни самолети и бойни хеликоптери за десетки милиарди долари – оръжия, които са в основата на военните усилия на Рияд и Абу Даби в Йемен. Прекъсването на доставките на оръжия, резервни части и техническата поддръжка ще доведе до спиране на дейността на Кралските саудитски военновъздушни сили в кратък срок и ще изпрати силно послание на саудитското ръководство, че трябва да прекрати атаките си срещу Йемен и да преговаря добросъвестно за прекратяване на войната. За съжаление администрацията на Байдън досега така и не го е направила.
Дейността на администрацията по отношение на Йемен е, меко казано, разочароваща. По време на предизборната си кампания президентът Байдън нарече Саудитска Арабия „парий“ и обеща да спре притока на американско оръжие към режима. А в първата си външнополитическа реч президентът заяви, че ще „прекрати подкрепата за офанзивни операции в Йемен“ заедно със „съответните продажби на оръжие“. Вместо това администрацията му продаде на Саудитска Арабия оръжия за над 1 млрд. долара през първата година от мандата си и отказа да използва всички налични лостове за прекратяване на саудитските атаки в Йемен. Всъщност саудитските въздушни удари зачестиха по време на мандата на Байдън, включително нападението срещу център за задържане на мигранти по-рано тази година, при което загинаха 90 души, а над 200 бяха ранени.
Въпреки провала на администрацията на Байдън да направи всичко по силите си за прекратяване на конфликта, беше постигнато двумесечно примирие, което призовава за прекратяване на военните нападения и водената от Саудитска Арабия блокада. И макар примирието да се изпълнява непълноценно, то все пак дава най-голямата надежда от години насам за прекратяване на войната. Сега е моментът Съединените щати да дадат ясно да се разбере, че ако Саудитска Арабия не се придържа към примирието и не преговаря за мир, военната подкрепа на САЩ ще бъде прекратена. Както заяви заместник-съветникът на президента Обама по националната сигурност Бен Роудс скоро след обявяването на примирието: „Бих искал САЩ да поставят на масата, че няма да подкрепят по никакъв начин възобновяването на военните действия от саудитска страна… Това може да бъде един от начините примирието да се задържи.“
Предвид досегашните си действия, администрацията на Байдън едва ли ще е склонна да заплашва с прекратяване на военната подкрепа на САЩ за Саудитска Арабия, за да „накара примирието да се задържи“. Конгресът трябва да поеме водеща роля в изработването на по-ефективна политика на САЩ спрямо Саудитска Арабия и войната в Йемен. Ето защо конгресмените Прамила Джаяпал и Питър ДеФазио внесоха Резолюция за военните правомощия (War Powers Resolution – WPR) за прекратяване на цялата военна подкрепа на САЩ за Саудитска Арабия като начин да се помогне за прекратяване на конфликта. Резолюцията получи подкрепата на 70 организации, които изпратиха писмо до Конгреса с призив към членовете му да подкрепят WPR за Йемен, включително Indivisible, MoveOn, Demand Progress, Friends Committee on National Legislation, Yemen Relief and Reconstruction Foundation и Quincy Institute for Responsible Statecraft. В писмото групите призовават „всички членове на Конгреса да кажат „не“ на агресивната война на Саудитска Арабия, като напълно прекратят цялата подкрепа на САЩ за конфликта, който причини толкова огромни кръвопролития и човешко страдание“.
Както отбелязва Айша Джумаан, председател на Фондацията за подпомагане и възстановяване на Йемен, „крехкото примирие между водената от Саудитска Арабия коалиция и Ансар Аллах [хутите] е златна възможност за администрацията на Байдън да настоява за прекратяване на бруталната война и военните престъпления на Саудитска Арабия срещу йеменския народ.“
*Уилям Хартънг е старши научен сътрудник в Института за отговорно държавно управление „Куинси“. Автор на „Пророци на войната: Локхийд Мартин и създаването на военно-промишления комплекс“, „Уроци от Ирак: как да избегнем следващата война“ и „Нека има оръжия за всички“, критика на политиките на САЩ за продажба на оръжие от администрациите на Никсън до Клинтън.