След като като правителството на САЩ обяви официално намерението си да вдигне част от санкциите срещу Венесуела, както и желанието си отново да купува венесуелски петрол, президентът на тази страна Николас Мадуро декларира готовност на националната нефтена индустрия да увеличи добива на „черно злато” и да допринесе така за „световната сигурност” и за „стабилността” на международния пазар за ключовия енергиен продукт.
„Готови сме да повишим добива до един, два, три милиона барела дневно, ако е необходимо за световната сигурност,” каза Мадуро по време на среща с висшето военно ръководство на Венесуела и Съвета на вицепрезидентите вечерта на 7 март, пише аржентинското издание Resumen Latinoamericano.
Изявленията дойдоха като публичен отговор на обявеното по-рано същия ден от Белия дом започване на разговори с Каракас с цел да се търси алтернатива на русия петрол, от който Вашингтон се отказа, за да накаже Москва за нахлуването ѝ в Украйна. Установявайки такъв контакт с венесуелските власти, де факто Вашингтон вдига наказателните си мерки, наложени конкретно на държавната петролна компания PDVSA през 2017 г. И признава дълго отказваната легитимност на президента Мадуро. Но нищо не се споменава за другите тежки антивенесуелски санкции, засягащи, примерно, възможностите на страната за международни разплащания.
Венесуелският държавен ръководител посочи в изявленията си също така, че правителството му е подело по темата консултации с ОПЕК-„Плюс” и че Венесуела „винаги ще бъде в челните редици на усилията за стабилизиране на пазара за нефт, газ и енергийни носители”.
Resumen Latinoamericano припомня, че САЩ и Венесуела скъсват дипломатическите отношения помежду си в началото на 2019 г., когато Вашингтон отказва да признае за легитимен новия мандат на президента Мадуро, спечелен на състояли се предишната година избори. Същевременно управляваните тогава от Доналд Тръмп Щати решиха да признаят самообявилия се за президент опозиционер Хуан Гуайдо. Така от 2019-та нататък САЩ засилиха прилаганите и преди това от тях антивенесуелски санкции, сред които бе прогресиращо редуциране на закупуването на венесуелски петрол, докато накрая го замениха с руски – същия, който спират сега.
През декември 2021 г. венесуелското министерство на петрола обяви, че за първи път от 2018 г. нефтопроизводството в страната е успяло да надскочи един милион барела дневно. В тогавашната официална информация на PDVSA е посочено точното количество от 1 041 660 барел дневно. А през последвалия януари 2022 г. продукцията бе от 755 000 барела дневно.
Говорителката на Белия дом Джен Псаки потвърди контакта между Вашингтон и Каракас и обясни: „Целта на пътуването, осъществено от дейци на администрацията (на президента Джо Байдън – б. пр.), бе да се обсъдят различни теми, които включваха и енергетиката, енергийната сигурност”.
Тя добави, че пратениците на Вашингтон са засегнали също и въпроса за американските граждани, намиращи се във венесуелски затвори – сред тях и шестима служители на Citgo, американската дъщерна компания на PDVSA, предадена вследствие на американските санкции за администриране на Гуайдо и сие. Тези служители, съдействали за трансфера на венесуелската собственост, са зад решетките във Венесуела от 2017 г. На 9 март бе съобщено, че двама от американските затворници са били освободени в Каракас.
Сегашното очевидно стопляне на отношенията САЩ-Венесуела бе коментирано така в Туитър от салвадорския президент Наджиб Букеле: „Правителството на Съединените щати решава кой е лош и кой добър, и също така, кога лошият отново може да стане добър, а пък добрият – лош”.
Не е ясно доколко Мадуро е консултирал с подкрепящата го Русия сегашната си отзивчивост спрямо подновения американски глад за венесуелски петрол. Участник в дискусионното предаване „Времето ще покаже” по руската държавна телевизия Первый канал натякна вечерта на 9 март, че американците ще преметнат венесуелския лидер, тъй като му обещават само смекчаване на малка част от суровите антивенесулски санкции. А неговата отстъпчивост и сговорчивост може да ядоса политическите му поддръжници у дома, които дори да го отстранят като един „венесуелски Горбачов”.
В същото време друг коментатор, включен в централната информационна емисия на Первый канал, напомни, че във венесулеската петролна индустрия са навлезли руски фирми – така че поне част от плащанията на Щатите за венесуелския нефт вероятно ще отиват пак в руски сметки.
Главните „ястреби“ в американската политика спрямо Венесуела и Куба – сенаторите Марко Рубио, републиканец, и Боб Менендес, демократ, (и двамата с произход от кубинските емигрантски среди в САЩ), изригнаха с остри критики срещу контакта на пратениците на Белия дом с Мадуро. „Едно и също е да се купува петрол било от Мадуро, било от Путин,“ възмути се в Туитър Рубио.
Международната латиноамериканска телевизия Telesur, базирана в Каракас, съобщи, че Мадуро е определил срещата си с американската делегация като „уважителна”, „сърдечна” и „много дипломатична“. Той уточни в изявленията си за нея, излъчени и по радиото, и по телевизията във Венесуела, че тя се е състояла в събота, на 6 март, и е продължила около 2 часа.
На срещата е присъствал също председателят на венесуелския парламент Хорхе Родригес, както и депутатката Силия Флорес – съпруга на Мадуро и една от най-авторитетните юристки в страната. „Разбрахме се да работим с перспектива към бъдещето. Смятам за много важно да разговаряме лице в лице то теми от ключов интерес за Венесуела и за света,” посочи Мадуро.
Държавният глава също така обяви възстановяване на диалога с всички социополитически сектори в страната, заинтересовани от икономическата ѝ стабилизация. „Решени сме да реактивираме процеса на национален диалог с всички политически, икономически, религиозни фактори в страната. Той ще бъде по-включващ, по-широк”, подчерта Мадуро, отбелязвайки, че е необходимо диалогът да е съобразен с реалността. Според него „този диалог трябва да предостави всички политически гаранции с оглед идните години”, трябва да се „динамизира”, за да „се срещнат всички сектори”.
Разказвайки за срещата с пратениците на САЩ, Мадуро наблегна на желанието на Каракас „чрез дипломация и уважение“ да се гарантира мирът и сигурността на всички народи в региона, както и да се поддържа „позитивен дневен ред” в отношенията между венесуелското и американското правителство.
Той отбеляза също така: „Пред лицето на конфликта в Украйна сме предприели мерки за контролиране на инфлацията в случай, че конфронтацията се проточи. Не сме страхлив народ, ние сме бойци и ще продължим напред”. Мадуро уточни, че мерките включват гаранции за доставката и разпределението на храни, както и нарастване на заплатите и социална закрила за трудещите се.
„Ще сме активни на всички световни форуми, ще поддържаме комуникация с всички външни министри по света, ще настояваме за диалог, за преговори, за изпълнение на гаранциите за сигурността и мира,” изтъкна президентът. И продължи: „Бием камбаната, за да призовем за мир, за да се създадат условия, които да позволят стабилни договорености в процеса на преговори между Руската федерация и Украйна, за да се включат всички фактори около Украйна в търсенето на мира, за да не се задълбочава военният конфликт, за да се зачитат хуманитарните коридори, за да се защити мирното население”.
Мадуро припомни, че конфликтът се изостри вследствие на проточилото се с години неизпълнение на постигнати договорености, както и вследствие на постоянни заплахи срещу сигурността на Русия. „Онези, които работят за експанзията на НАТО, са най-отговорни за този конфликт,” подчерта венесуелският лидер. Той изрази също тревога от вероятността войната да се разпространи в цяла Европа, както и „в различни части на света”.
Президентът на Венесуела порица медийната кампания, надъхваща омраза срещу Русия, и икономическите санкции, които „вече показват брутално отражение” върху цените на енергоносителите, газа, петрола, храните, торовете, морския транспорт, доставките.