Под надслова „Социални услуги или бизнес?“ КТ „Подкрепа“ публикува на сайта си отворено писмо на зам.-председателката на САС „Подкрепа“ Кремена Атанасова, адресирано до вицепремиера и финансов министър Асен Василев, вицепремиера и министър на икономиката Корнелия Нинова, министъра на труда и социалната политика Георги Гьоков, изпълнителния директор на „Главна инспекция по труда“ Елена Аврамова, областния управител на Област Пловдив Йордан Иванов, председтеля на ОС в Община Карлово Доньо Тодоров. Писмото е изпратено и до медиите.
В теста са отправени остри критики към новия Закон за социалните услуги. Посочва се, че той е бил приет и е влязъл в сила с амбицията и ангажимента да въведе нов подход за регламентиране и гарантиране на качеството на социалните услуги, който да „отговаря на съвременното обществено развитие и социалните потребностите на гражданите” (според презентираното в сайта на Агенция за социално подпомагане).
Писмото се оспорва това да е било постигнато: „Новата нормативна уредба не само не премахва, но и насърчава констатираната трайна и категорично негативна тенденция за пренасочване на публичните финансови ресурси към частно-правни субекти, вкл. търговски дружества, при което средствата се използват, както за посочените по-горе легитимни цели, свързани пряко с предоставяне на социални услуги, така и за реализиране на официални и/или скрити печалби.“
Приведен е и конкретен пример: „Търговско дружество с прелюбопитни собственици, което управлява вече над 60 обекта, днес е на път да прибави още един източник на финансиране в „портфейла“ на «концерна за социални услуги». На 22.11.2021 г. Община Карлово обявява конкурс за възлагане на управлението на следните социални услуги, делегирани от държавата дейности: Дом за пълнолетни лица с умствена изостаналост (ДПЛУИ) и Защитено жилище за лица с умствена изостаналост (ЗЖЛУИ) в Община Карлово. Конкурсът вече е спечелен от „Соник старт” ООД.“
По-нататък в писмото е изтъкнато: „Опитът на САС „Подкрепа” дава основание да твърдим, че „аутсорсването” на социални услуги към частноправни субекти не води до ефектите, декларирани като цели на възлагането. Напротив, обичайните последици се свързват с влошаване на условията на труд и заплащане на персонала, което е обяснимо предвид стремежа от същия целеви финансов ресурс да се реализира печалба при предоставяне на услугите. Тази печалба е възможна само чрез оптимизиране на разходите за персонал и/или за издръжка на потребителите, като и в двата случая оптимизацията по презумпция не подобрява качеството на услугите.“
Писмото излиза и със следните конкретни искания по повдигнатите проблеми:
„ПРИЗОВАВАМЕ:
МИНИСТЪРЪТ НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА:
Да възложи извършването на анализ на последиците от възлагане на управлението и предоставянето на услугите, които се финансират със средства от държавния бюджет за делегирани от държавата дейности, на външни частноправни субекти;
Да разпореди извършване на проверки на всички случаи по възлагане управлението на социални услуги на външни частноправни доставчици на услуги, както на процедурите по възлагане, така и на начина, по който се изпълняват договорите и функционират услугите;
Да разпореди, в частност, извършване на горните проверки на всеки случай на възложено управление, при който изпълнител е търговското дружество „Соник Старт” ООД;
ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯТ ДИРЕКТОР НА ИА „ГИТ”:
Да приеме настоящото като сигнал по смисъла на чл.406, ал.1 от КТ и да извърши проверка на действията на кмета и длъжностните лица в Община Карлово във връзка с прилагане на разпоредбите относно запазване на трудовите правоотношения и забраната за тяхното прекратяване в хипотезите на промяна на работодателя;
Да извърши проверка по спазване на трудовото законодателство във всички социални услуги, управлявани от „Соник Старт” ООД, ЕИК 200325323.
ОБЛАСТНИЯТ УПРАВИТЕЛ НА ОБЛАСТ ПЛОВДИВ:
Да упражни контрол по законосъобразността на актовете и действията на органите на местното самоуправление и местната администрация в Община Карлово във връзка с процедурата по обявяване на конкурс и възлагане на управлението на Дом за пълнолетни лица с умствена изостаналост и Защитено жилище за лица с умствена изостаналост, вкл. Решение № 743 от 24.02.2022 г. за закриване на посочените социални услуги;
При констатирани несъответствия на актове и действия с нормативни разпоредби, да упражни правомощията си по сезиране на компетентния съд и спиране на изпълнението им до произнасяне на съда.
МЕДИИТЕ:
Да проведат собствено обективно разследване по случаите на възлагане в полза на външни частни изпълнители на управлението на социални услуги, делегирани държавни дейности, финансирани с публични бюджетни средства, както и на ефектите и последиците от това възлагане.“