На първо четене в Народното събрание бяха приети промени в Закона за българското гражданство, които прекратяват практиката с издаването на т. нар. „златни паспорти“, тоест с даването на българско гражданство срещу инвестиции. Гласуваните днес предложения за промени бяха внесени от правителството.
Само процедурите, които текат в момента, ще бъдат довършени, а след това „златните паспорти“ отпадат.
В мотивите си правителството се позовава на евродоклад, който посочва, че издаването на такива документи създава редица рискове за държавите членки и ЕС като цяло, включително по отношение на сигурността, изпирането на пари, корупцията, заобикалянето на правилата в Съюза и отклоняването от данъчно облагане.
На 15 февруари Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент (LIBE) одобри доклада за т.нар „златни паспорти“ и „златни визи“. Евродепутатката Елена Йончва припомни, че е работила по него като докладчик от страна на Групата на социалистите и демократите от близо година. „С него искаме да се създаде европейско законодателство, което да забрани практиката държавите членки да дават гражданство срещу инвестиции. Планираме „златните паспорти“ да отпаднат като възможност най-късно до 2025 г.ь“ посочва Йончева.
Докладът, приет с 61 гласа „за“, трима „против“ и петима „въздържали се“, цели да инициира и законодателно предложение на ниво ЕС, с което да се хармонизират правилата за издаване на разрешения за пребиваване на граждани на трети страни срещу инвестиции – „златни визи“. „С колегите очертахме минимума изисквания на бъдещото европейско законодателство в тази област – стандарти за проверка на произхода на инвестициите, проверка на инвеститорите, въвеждане на изисквания относно самата инвестиция и др. Надявам се дебатът по тази тема в България да не бъде отложен“, коментира Елена Йончева вчера.
Тя припомни, че когато започна работата по доклада, през пролетта на 2021 г., в България изобщо не се обмисляше преустановяване на порочната практика с продажба на българско гражданство. Нещо повече – през март м.г. Народното събрание прие промени в законодателството, които само измениха детайли по схемите, но не ги отмениха.
„С удовлетворение разбирам, че година по-късно и управляващи, и опозиция поеха именно в тази посока“, каза Елена Йончева. Тя обърна внимание на случаите с издаването на „златни визи“, защото „заровени в съмнителните случаи на предоставено българско гражданство в миналото не трябва да забравяме и за евентуални проблеми при предоставянето на разрешения за пребиваване срещу инвестиции, които също могат да представляват риск за сигурността.“
България, Малта и Кипър са единствените три държави членки, които все още предоставят гражданство срещу инвестиции. „Златните визи“ обаче са широко разпространена практика в ЕС – към момента 12 държави прилагат на национално ниво подобни схеми – България, Кипър, Естония, Гърция, Ирландия, Италия, Латвия, Люксембург, Малта, Холандия, Португалия и Испания, като на европейско ниво липсват единни стандарти относно какви инвестиции и какви инвеститори могат да се считат за допустими. Инициативата на Европейския парламент няма за цел да забрани тази възможност за получаване на разрешение за пребиваване, а да въведе регламентирането ѝ на ниво ЕС, така че да се намали рискът от непрозрачно финансиране от лица със съмнително минало.
Очаква се докладът на LIBE да бъде гласуван в пленарна зала през март 2022 г.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.