Един от най-популярните изгледи от туристическите картички в бразилския щат Пара е „бразилското Карибие” Алтер до Шао – рай с бял пясък и кристално-чисти речни води, които обаче напоследък придобиват пред очите на всички мътен цвят.
Природозащитници и жители на Алтер до Шао, разположен в муниципалитет Сантарем на брега на река Тапажос, уверяват, че феноменът се дължи в голяма степен на „гаримпо” – нелегалния минен добив, осъществяван на около 300 км от това място, в района на средното и горно течение на пълноводната река Тапажос, един от притоците на великата Амазонка.
Ширещото се помътняване на водите на реката не е ново явление, но досега то не е достигало до Алтер до Шао. Всяка година в дъждовния период между декември и януари естествените седименти от Амазонка се разливат и навлизат в Тапажос по каналите, свързващи двете реки. Това води до потъмняване на водите, които по-нататък възвръщат цвета си.
Засилването на интензитета на това явление и продължаването му вече през цялата годна привлича вниманието на изследователите. Неправителствената организация Mapbiomas проследява пътя на наносите чрез сателитни снимки и установява, че част от причините за помътняването на водите е в отпадъчните материали от нелегални мини.
Mapbiomas алармира, че нелегалните мини се множат през последните години в Амазония и един от районите, в които нарастването е най-значително, е басейнът на Тапажос. Добивната площ се е утроила през последните 10 години: от 21 437 хектара през 2010 г. на 68 351 хектара през 2020 г.
По-голямата част от тези дейности е съсредоточена в защитените територии, обитавани от коренни народи. В онези от тях, населявани от народността мундуруку в горното течение на Тапажос, замърсената от „гаримпо” площ се е увеличила с 363% за две години.
„Заради пандемията през тези две години цената на златото се покачи много, а контролът намаля. Имаме правителство, което е де факто в сговор със златотърсачите,” казва Каетано Сканнавио, координатор на проекта „Здраве и радост”.
В търсене на злато миньорите правят изкопи в амазонските земи или драгират дъната на реките. Отпадъчните материали се изхвърлят от преработвателните предприятия директно в реките, а това променя физикохимичните характеристики на водата нейния цвят. Към това се добавят и естествените седименти, предизвиквани от дъждовете.
Много крайречни селища се принуждават да спрат използването на вода от реките за свои битови нужди заради страх от замърсяването. „Знаем, че голяма част от заболяванията тук е свързана с водата. Сред общността мундуруку вече установяваме наличие на живак над допустимите от Световната здравна организация нива,” съобщава Сканнавино. Живакът се използва при незаконните минни дейности и замърсява реките, включително рибата, с която се хранят местните народности, а това носи тежки здравни рискове.
Но са налице и други много опасни феномени. Докторът на биологическите науки Давиа Талгати, която работи в Западния федерален университет на Пара, от 2020 г- се занимава с изследване на водите на Тапажос. Талгати обяснява, че сред другите причини за помътняването на речните води са водораслите, цианобактериите, които се размножават в реката поради замърсяването на притоците и произвеждат цианотоксини, изключително вредни за здравето. „Това е много сериозно, защото може да предизвика в човешкия организъм увреждания на черния дроб, включително рак, както и стомашно-чревни, неврологични и кожни усложнения,” предупреждава изследователката. Тя подчертава вредата, нанасяна на реката от човешката дейност, както от минния добив, така и от химическото наторяване на плантации покрай речните брегове. В резултат вредните бактерии се размножават много бързо.
Освен от прякото замърсяване на една от най-важните реки в страната, жителите в поречието на Тапажос са разтревожени и от удара, нанасян на туризма в Алтер до Шао. Туристически фирми от зоната алармират за това в своите профили в социалните мрежи и зоват за помощ. Публикуват красноречиви снимки с тревожни надписи: „Реката, която някога хипнотизираше със синевата си, сега изглежда така! Мътна вода, пълна с вредни за здравето отпадъчни материал. Тапажос умира!”
Според Сканнавио „зоната има гигантски потенциал и може да носи много печалба за икономиката, да трупа приходи, да развива културата с привличане на местните общности”. Но е необходимо държавата да предприеме сурови мерки срещу престъпленията, увреждащи околната среда. „Необходимо е да се развива политика на алтернативно стимулиране на дейности, различни от златотърсачеството, което се е утвърдило тук от над 70 години и вече е изградило икономическа култура, базирана върху него,” сочи Сканнавио.
Засега поне е постигнато полицейски разследване на причините за промяната в цвета на водите. За целта експерти от водещи институции по опазването на околната среда са командировани в зоната, за да анализират ситуацията. Властите смятат, че все още има време, за да се направят необходимите изводи и да се вземат мерки.