Депутатът от БСП Крум Зарков, който взе участие в провелото се в Плевен на 15 януари заседание на Националния съвет на Младежкото обединение в БСП, потвърди намерението си да се кандидатира за председател на соцпартията.
„Твърдо ще бъда кандидат за председател. И срещи като тази ми дават основание да считам, че това беше правилното решение. Евентуално преизбиране на Корнелия Нинова като председател е равносилно на самоубийство за БСП,” заяви Зарков в телевизионен репортаж от събитието.
В своя профил във Фейсбук той по-късно публикува следните акценти от приетата от НС на Младежкото обединение резолюция, в която се настоява за:
– Спешно решаване на лидерския проблем в БСП с откриване на процедура по пряк избор на Конгреса на 22 януари 2022 г. и избор на следващ председател на Националния съвет на БСП;
– Модерен ляв завой в определянето и приоритизирането на политиките, защитавани от партията;
– Ефективна организационна реформа и стимулиране на вътрешнопартийния живот; в кратки срокове приемане на план за политическа и организационна подготовка във връзка с местните избори през 2023 г. и европейските избори през 2024 г.
– Ускорени темпове на обновление и осъвременяване във всички сфери на партийния живот и работа, без това да създава противопоставяне между поколенията. Подчертаваме нашия дълг, уважение и диалогичност, що се отнася до тези отношения.
– Поход към единство и прекратяване насаждането на конфликти, вътрешните борби и гонения;
– Започване на интензивна дискусия за приемане на нова програма на БСП;
– Стриктно придържане към социалистическия дневен ред във всички действия на представителите на БСП в правителството и 47-ото Народно събрание;
– Периодична отчетност пред колективните органи и редовите членове във връзка с изпълнение на Коалиционното правителствено споразумение и законодателни приоритети.
– Въвеждане на нормативни механизми за контрол върху работата на председателя на Националния съвет и механизми, осигуряващи прозрачност на процеса на вземане на решения;
– Защита на интересите на младежта при участието в правителството чрез конкретни стъпки за повишаване на стипендиите на ученици, студенти и докторанти, адекватно и гарантирано от държавата студентско кредитиране, подобряване на материалния статус и условията на живот на студентите; приемане на закон за доброволчеството; универсален „културен чек“ за младите хора; подкрепа от държавата за първо работно място и първо жилище; По-висока степен на ангажиране на учениците с извънкласни занимания и доброволен труд; Необходимост от стратегия за трудова интеграция на младежта, насочена към превъзмогване на проблеми свързани с: несъответствие между образователна подготовка и професионална реализация; Мерки за стимулиране на многодетни семейства с второ и трето дете; Създаване на възможности за системно привличане на млади хора в процеса на формиране на политически решения в институциите