Шестима премиери социалисти от европейски страни – Германия, Дания, Испания, Малта, Португалия, Швеция – се включиха в състоялия се в Брюксел годишен Съвет на Партията на европейските социалисти (ПЕС). Участваха също еврокомисари, министри, партийни лидери и делегати от лявото политическо семейство в Европа.
В приветствието си лидерът на ПЕС Сергей Станишев подчерта, че след избора на социалдемократите Олаф Шолц и Магдалена Андершон начело на правителствата в Берлин и Стокхолм европейските премиери социалисти вече са седем, а леви партии участват в управлението на още шест страни. Той не изброи поименно въпросните държави, а една от тя очевидно вече е и България.
Според Станишев хората са оценили отговора на социалистите и социалдемократите на здравната и социално-икономическата криза чрез прогресивни политики и иновативни решения в интерес на гражданите. Той специално благодари на председателя на Европейския парламент Давид Сасоли за неговия принос за реализирането на Плана за възстановяване на ЕС, както и за организацията на работата на ЕП в най-трудните периоди от пандемията.
Съветът на ПЕС дискутира постиженията на социалистите през изминалата година и визията на левите за пътя пред ЕС през следващите години. Станишев посочи още: „Навсякъде в ЕС ние предлагаме и отстояваме политики в интерес на хората. Политики, насочени към повече социална справедливост и равенство, към възстановяване и модернизиране на икономиките след пандемията. Европа е изправена пред множество предизвикателства, но ние сме убедени, че левите политики са най-добрият път напред. Път, който ще осигури благоденствие за всички – така, че никой да не бъде изоставен.“.
Новоизбраният германски канцлер Олаф Шолц на свой ред заяви: „С победата на социалдемократите в Германия показахме, че успехът за левицата е възможен, както в Германия, така и в Европа. Ключовите въпроси, пред които сме изправени, са как да гарантираме по-добра перспектива за хората с поглед в следващото десетилетие и как да върнем баланса в обществото – така, че то да функционира по-добре като едно цяло. По време на кампанията представихме и съответните социални решения – увеличаване на минималната заплата, реформа на пенсионната система, както и предоставяне на възможности за настаняване на хората, за да разрешим жилищната криза.
В европейски аспект беше успех, че се преборихме за общ план срещу коронакризата. Планът за възстановяване на Европа е символ на европейската солидарност, което е в ярък контраст с мерките за затягане на коланите от 2008 г. Сега виждаме, че солидарността работи по-добре от ограниченията. Първите средства вече достигат до европейските страни и това ще продължи през следващите години. Благодарение на общите ни усилия, Съюзът работи като едно цяло и помага на всички държави в техните собствени битки, част от общите цели. Това е добър знак за Европа, защото именно в общите действия се крият отговорите на всички предстоящи битки за ЕС през следващите години.“
Работата на Съвета на ПЕС премина в няколко панела, посветени на устойчивото развитие, социалната справедливост и равенството. Сред участниците бяха знакови фигури на социалистите като първият заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс, лидерът на Групата на социалистите в Европейския парламент Ираче Гарсия, еврокомисарят за икономика Паоло Джентилони, еврокомисарят за равенството Хелена Дали, еврокомисарят за социалните права Никола Шмит, кметът на Париж Ан Идалго, лидерът на Демократическата партия в Италия Енрико Лета, лидерът на австрийската социалистическа партия Памела Вагнер, лидерът на СИРИЗА (Гърция) Алексис Ципрас, лидерът на валонските социалисти в Белгия Пол Манет, лидерът на ПАСОК (Гърция) Никос Андрулакис, лидерът на словенските социалисти Таня Файон и други.
Съветът на ПЕС приключи с единодушното приемане на резолюция „Прогресивна визия за бъдещето на Европа”, изготвена от представители на партиите, членуващи в ПЕС. В нея са очертани ключови леви политики, като осигуряване на достойно заплащане чрез въвеждане на общоевропейска схема за минимална заплата, подобряване на условията за труд и правата на работниците, въвеждане на политики срещу укриването и избягването на данъците, както и амбициозен европейски план за енергийната криза.
В резолюцията са представени и ключовите постижения на лявото политическо семейство от началото на пандемията като успешната кампания на ПЕС за общ отговор на кризата чрез Фондa възстановяване на ЕС, Планът за действие на Европейския стълб на социалните права, Фондът за справедлив преход към нисковъглеродна икономика, схемата за помощ при безработица по време на пандемията, Директивата за минимална работна заплата в ЕС, както и продължаването на младежките политики.