Световният гигант „Кока-Кола” е подал иск „за нарушение” срещу производителите на разпространяваната в Колумбия бира „Кока-Пола” – защото от „Кока-Кола” смятат, че имат монопол над използването на думата „кока” в продуктите. За това алармира медиите и социалните мрежи популярната колумбийска активистка за права на местните народи Фабиола Пинякуе – политоложка по образование и създателка на колумбийската компания „Кока-Наса”. Наса се казва народността, към която принадлежи Пинякуе. Фирмата произвежда енергийни напитки, чай, храни, включително и бирата „Кока-Пола”, всичко на базата на листа от традиционната местна кока.
Фабиола, която и по-рано се е опълчвала на опитващата се да я притиска „Кока-Кола”, сега призова към разгръщане в социалните мрежи на кампания срещу тази „крадла”. Защото според борбената колумбийка наса именно „Кока-Кола” е откраднала по най-брутален колонизаторски начин принадлежащото само на местните народи в Южна Америка име на тяхното свещено растение кока, което дава сили и помага да се диша дори на големи височини из Андите.
„Публично обвинявам „Кока-Кола”, че ни изпраща адвокатите си, за да ни забраняват да използваме името на коката в нашите продукти от кока. Заплашват ни с предстоящи съдебни дела. Не стига, че са крадци, ами се правят и на шутове. Уважавайте местните народи!” С този апел в мрежите Пинякуе лансира и хаштага #CocaColaLadrona (КокаКолаКрадла), който вече набира популярност.
Освен, че чрез компанията „Кока-Наса” Фабиола разгръща едно типично за местните традиции производство, тя се старае също така да възвръща самочувствието и достойнството на коренните народи, противопоставяйки се на колониалните, империалистическите, капиталистическите и глобалистките апетити за мощни международни гиганти.
В края на миналата година „Кока-Кола” вече се опита да съди „Кока-Наса” заради нейната енергийна напитка cocasek, но загуби делото. Фабиола Пинякуе заяви след това в интервю за колумбийския в. „Ел Тиемпо”: „Мнозина се нахвърлиха върху нас в опит да ни отнемат името. „Кока-Кола” ни съди, но не спечели нищо, защото ние получихме огромна подкрепа по културна линия“.
Сегашната атака на „Кока-Кола” вече е заради наименованието на бирата „Кока-Пола”. Но Фабиола няма никакво намерение да отстъпва. Дори засилва популяризирането на бирата, в което се включи и авторитетният сенатор Рой Барерас снимал се вече многократно из мрежите с кенче „Кока-Пола” в ръка, включително и редом до създателката на „Кола-Наса“.
Пинякуе не се колебае да контраатакува „Кока-Кола”, наричайки я „напитката на смъртта”. Обвинява я, че е дискредитирала листата на коката, предлагайки на хората течност „с излишъци от захар и кофеин”, които само носят болести. Докато „Кока-Наса”, възникнала като проект върху териториите на народността наса, цели „да реабилитира традиционната употреба на растението и да ограничи негативния ефект, пораждан от незаконните групи и наркотрафикантите”. Общността наса е горда с борбената Фабиола – „жена и лидер на наса, поела от резервата за коренни народи Калдерас по дългия път за реабилитиране на коката като свещено растение, създавайки компания за продукти от листа на кока, чрез която да допринесе за укрепването на местната самоуправляваща се и устойчива икономика”.
В социалните мрежи расте възмущението от опита на един мултинационален гигант да забрани на коренните народи на Колумбия да използват името на растение, неразривно от тяхната култура и бит в течение на дълги векове, още от предколумбови времена. „Никой не може да присвои нещо, дадено от природата. Още по-малко пък, да регистрира името му, сякаш сам го е измислил. Листото от кока е наше наследство и съществува от началото на времето, доста преди някой си да изобрети „Кока-Кола”, коментира потребител в Туитър. Други, взели отношение по случая, обсъждат, че действията на „Кока-Кола” са си „чист колониализъм в 21-ви век”.
Фабиола Пинякуе, която има и богат политически опит – неколкократно е била кандидатка за депутатка в колумбийския или в регионалния Андски парламент от лявата формация Патриотичен алтернативен полюс – няма никакво намерение да спира усилията си или да преименува продуктите на „Кола-Наса”, та да угоди на „Кока-Кола”. „Нашият скромен юридически екип вече спечели едно дело в същия контекст срещу тази фирма. За нас, коренния народ наса, да се борим означава да живеем, както сочи и историята на неспирната ни съпротива,” изтъква Фабиола Пинякуе.