Нито ден без Корнелия Нинова в челните новини – това е несъмненото новинарско мото на седмицата. И днешният петък не прави изключение.
Сутринта хем обявилата оставка, хем оставащата начело на БСП лидерка пусна на Фейсбук-профила си своя снимка с Кирил Петков, съпредседател на получилата най-много гласове в парламентарните избори на 14 ноември партия „Продължаваме промяната” (ПП), от която се очаква най-после да състави стабилно и работещо редовно правителство. Нинова, която обича да повтаря колко конструктивна и отговорна пред България е БСП под нейно ръководство и как щяла да спомага за съставянето на правителство – очевидно невъзможно без депутатските соцгласове – поддържа същите послания и в текста към снимката си с Петков. Пояснява, че със събеседника си са обсъдили „следващите стъпки в преговорите за съставяне на правителство”. И добавя: „На 23 ноември започват срещите на експертните групи за изработване на програма. В тях ще участват по трима души от всяка страна. Групите са 18 на брой: Енергетика, Икономика, Транспорт, Правосъдие, Здравеопазване, Образование, Електронно правителство, Земеделие, Вътрешна сигурност, Екология, Регионално развитие, Култура, Труд и Социални грижи, Туризъм, Национална сигурност, Спорт, Финанси, Международни отношения. Вярвам, че ще положим усилия да има редовно правителство и работещ парламент.”
Снимката всъщност е от състояла се още вчера, на 18 ноември, среща между Нинова и Петков. След нея все още лидерката на БСП отиде в партийната телевизия БСТВ и даде напоително интервю, в което отново подробно повтори всички свои тези, вече изразени още при обявяването на оставката си на 16 ноември – и за „зависимата” и „задкулисна” вътрешна опозиция, която била преляла към президента Румен Радев и служебното правителство, и за „краденето гласове” от БСП от „президентската партия” ПП. Всичко това очевидно не случайно бе изговорено непосредствено преди в ефира на друга телевизия – БНТ – да започне кандидат-президентският дебат между Румен Радев и съперника му Анастас Герджиков…
Но в интервюто на Нинова имаше и един особено интересен и многозначителен момент – когато тя даде своята интерпретация защо нейните вътрешнопартийни „врагове” не искат лидерката в оставка да води преговорите за съставяне на ново правителство. Факт е, че наистина критици на Нинова в соцпартията възроптаха, че като подала оставка от лидерския пост, тя няма право да води такива преговори и се позоваха на партийния устав, изискващ функциите ѝ да се поемат от зам.-председател. Нинова има друг прочит на устава и твърди, че си остава председателка, докато конгресът на БСП, за който тя отново повтори, че ще е чак през януари (макар опонентите ѝ да искат по-бързото му свикване), не „констатира” оставката ѝ.
Отмятайки този спор, Нинова наблегна пред БСТВ: „Може би по-важно е защо някои хора искат да не водя преговорите. Опасявам се, че в тези преговори ще има няколко много щекотливи въпроса и аз съм пречка за тяхното решаване. Те знаят, че докато аз водя преговорите за правителство, Северна Македония няма да влезе в Европейския съюз, ако заличи историята на България, ако следващото правителство с наше участие се съгласи РСВ да влезе в ЕС без решение на историческите въпроси. А виждам напоследък такава тенденция. Умея да чета между редовете, виждам се с много хора, разговарям… Другата (причина – б. р.) е абсолютно известната ми позиция по отношение на джендър-идеологията. Не се обръща достатъчно внимание на тази тема, но аз предупреждавам – следващите месеци ще бъдат изпитание по тези две теми. Да приемем джендър-идеологията и да пуснем Македония, без да ѝ претендираме за историческата истина. От следващото правителство ще се изисква много характер, много българщина, за да си запазим семейството, децата, традициите, традиционното семейство и т. н. Тези хора много добре знаят, че докато аз съм председател и водя преговорите, българските деца ще бъдат момче и момиче – и нищо друго. И че ние ще сме майка и баща, а не родител 1 и родител 2.“
Изтъквайки тези две теми, Нинова с характерната си безапелационност очерта своите „червени линии”, които тя явно няма да се поколебае да използва, за да препъне и сегашния опит за съставяне на правителство. Стига да реши. Тя дори и пряко използва думата „предупреждавам” – с недвусмислена интонация и многозначителна пауза.
Дали това е заявка за специален пост, с който тя да бъде омилостивена за компромис, или е обявяване на старт за горещото ѝ отмъщение срещу „президентската партия” и самия Радев, които тя не спира да атакува? И кой наивник би повярвал, че завладяна от тези страсти, Нинова въобще е в състояние да води наистина конструктивни и отговорни преговори с ПП за стабилен кабинет? Който очевидно се превръща в неин заложник. Неин личен. Не на БСП. Защото несъгласните с Нинова в БСП в момента нямат никакъв инструмент да повлияят на решенията ѝ или да ги контролират по някакъв начин. Онези, които най-много ѝ пречеха с критиките си, отдавна са отстранени с апаратни хватки от Националния съвет на БСП. И могат да се обаждат само с декларации и публикации из мрежи и медии. Лидерката още на брифинга си във вторник им каза, че „не я впечатляват”.
Настоящият НС на БСП, колкото и да е прочистен от „опасни елементи”, обаче явно също се схваща от Нинова като опасност. Ако го свика „на живо”, все ще се намери кой да подхване някакъв „щекотлив” въпрос и да заплете неприятна за нея дискусия. Затова, както се разбра днес, физическо заседание на НС утре, на 20 ноември, изобщо няма да има. А решението за даване на мандат за преговори за ново правителство ще се взима „на подпис”. Удобно и безопасно за председателката, която дори още не е депозирала официално оставката си. Тя ще решава и дали България ще има, или няма да има редовно правителство.