След вчерашната буреносна оставка на лидерката на БСП Корнелия Нинова, която я хвърли повече като заявка за още свои битки срещу нови провидяни от нея „врагове”, отколкото като знак на морална вина за катастрофалните изборни резултати на партията, трусовете при социалистите днес донесоха и нова оставка. От позицията си на говорител на служебния кабинет се оттегли дългогодишният член на НС на БСП Антон Кутев, който на 15 ноември поиска смяна на соцлидерката в свой коментар на личната си страница във Фейсбук. Нинова вчера публично изтълкува това като атака срещу себе си от страна на самото служебно правителство, че дори и на кръговете около президента Румен Радев, който го е назначил. В такъв дух бяха острите ѝ коментари, отправени не само на брифинга, с който обяви оставката си, но и в по-късно телевизионно интервю, което беше още по-разгневено.
В отговор днес Антон Кутев обяви оставката си като говорител на служебното правителство, депозирана пред премиера Стефан Янев. Кутев поясни на личния си профил във Фейсбук, че прави това „във връзка с преднамерено предизвикани предизборни спекулации и воден от нежеланието си да въвличам служебното правителство в излишно напрежение”.
Още във вторник Кутев отвърна на нападките на Нинова пак в социалната мрежа, подчертавайки, че искането му за нейната оставка по никакъв начин не обвързва служебния кабинет, тъй като е направено от личния му Фейсбук профил и в качеството му на член на БСП от над две десетилетия и на НС на БСП от над 15 г. Според него апелът му като социалист към партийната лидерка „не обвързва правителството на България, което в нито един момент не се е занимавало с нейната особа, още по-малко пък засяга президента на България”, с когото искането му не е било съгласувано. Кутев коментира още, че съдбата на БСП е „съдбовно важна” за него, припомняйки и други позиции, които е заемал и заема в партийните структури.
Неговата подадената днес оставка е пореден сигнал за продължаващото напрежение в БСП. Нинова и хората около нея искат тя да представлява партията при преговорите за съставяне на ново правителство със спечелилата най-много гласове на изборите на 14 ноември партия „Продължаваме промяната“ (ПП), която соцлидерката във вчерашните си изявления неколкократно обяви за „президентска” и ѝ приписа „открадване” на 10-15% от потенциалните гласове за БСП.
Опонентите ѝ в партията настояват тя да не участва в тези разговори, като оспорват и нейните планове да остане начело на партията, докато оставката ѝ бъде „констатирана” от конгрес на БСП, за който тя обяви, че ще се свика чак през януари догодина. Сред вътрешнопартийната ѝ опозиция доминира убеждението, че Нинова всъщност няма намерение действително да реализира оставката си, че ще води люти битки, за да запази лидерството си и че на този бъдещ конгрес, особено ако той се състои чак догодина, е твърде вероятно тя да повтори хода си от 2019 г., когато пак на конгрес оттегли обявената си предварително оставка. Вътрешните ѝ опозиционери от Платформа „Социализъм XXI век” вчера призоваха в своя позиция конгресът сега да бъде свикан бързо, в рамките на не повече от месец, като на него бъдат обсъдени и промени в програмата и устава на БСП, вероятно с намерението да се промени въведения тъкмо от Нинова пряк избор на соцлидер. Същевременно звучат настоятелни гласове, че мандат за преговори по съставянето на ново правителство не бива да се дава на Нинова, след като тя е обявила вече оставката си и не би трябвало да поема такива важни решения, а е редно да се упълномощи някой от заместник-председателите на партията за тази мисия.
По въпроса за мандата за преговори с ПП, както и за свикване на конгрес, е предвидено в събота да заседава Националният съвет на БСП, в който Нинова има доста привърженици. Това заседание ще е точно в деня за размисъл преди вота в президентския балотаж в неделя, 21 ноември. Гневните послания на Нинова от вчера вече накараха много коментатори да заключат, че цялата БСП-арска сага сега силно разклаща убедеността на членската маса да подкрепи на втория тур на изборите кандидат-президентската двойка Румен Радев-Илияна Йотова. Из социалните мрежи дори се завъртя колаж със снимката на Нинова, комбинирана с надпис, който призовава да се гласува за конкурента на Радев – Анастас Герджиков. Самата Нинова обяви през своя Фейсбук, че това е „фейк”, целящ да я злепостави. И продължи да атакува вътрешната си опозиция като „зависима” от „задкулисието” и организираща ѝ „преврати”.
Очевидно е, че соцлидерката, която изобщо не се държи като подала оставка, а като подготвяща контраофанзива, разчита да мобилизира немалобройните си фенове в БСП. Все пак при прекия ѝ избор миналата година, колкото и да беше добре режисиран от верни ѝ апаратчици, за нея бе отчетено гласуването на внушителна членската маса – макар всъщност и да нямаше прозрачност как точно е изчислен броят на тази маса. Нинова вече неведнъж изтъкна, че била отговорна към хората, гласували за нея, и обяви, че получавала настоятелни призиви да не се оттегля от партийното ръководство. Тоест, твърде е вероятно тя да съумее и сега да докаже на вътрешнопартийните си опоненти, че е желана от народа и че няма причини да освобождава партийния връх.
Съвсем отделен въпрос е, че тя не спира да повтаря, как за нея гласували над 80% от участвалите в прекия избор в БСП. Но всъщност добре запознати с реалните резултати твърдят, че в действителност в самия пряк избор участвали 80% от около 80-те хиляди членове на партията. А за настоящата лидерка пуснали бюлетини малко над 50% от тях, или към 41 000…
Ако на решаващото заседание на НС на БСП в събота Нинова успее да мобилизира верните си членове, което не е особено трудно при настоящото разположение на силите, тя ще получи мандат за преговори с ПП и отлагане на конгреса за януари.
Воденето на тези преговори от Нинова в сегашното ѝ състояние обаче носи много рискове не само за БСП, а и за цялостното политическо развитие на България. Вече показала колко е гневна на ПП, на Радев и на всичките си реални или измислени от нея „врагове”, Нинова може лесно да провали преговорите за ново правителство. Достатъчно е да постави на ПП условието да не се дава „зелена светлина” на Македония за ЕС или пък никога повече да не се съживява дебатът за Истанбулската конвенция – два дискурса, които нямат нищо общо с лявото и социалистите, но които особено нежно лежат на сърцето на Нинова и ниновистите. На страстната натура на водачката доста приляга горещото отмъщение във всички посоки, които тя така жлъчно очерта от вчера насам. А възможността да бъде провалена „президентската“ ПП в сформирането на правителство определено е силен гъдел за реванш на уязвеното его на Нинова.
От друга страна, соцлидерката няма други лостове за сплотяване на своите привърженици в НС на БСП, освен изкусителната близост на възможността да им отвори врата към участие в благините на властта, ако издейства в преговорите с ПП министерски или други важни постове за ценни за нея социалисти.
Ще е твърде интересно да се наблюдава как Нинова ще избере да се измъква от този затворен кръг, в който сама се заключи. Но няма съмнение, че преди да предприеме каквото и да било, тя ще изчака резултатите от президентския балотаж в неделя. Който сега, заради кризата в БСП, придобива още по-решаващо значение.