Намиращият се в лондонския затвор „Белмарш” създател на „Уикилийкс” Джулиан Асанж и годеницата му Стела Морис са внесли на 5 ноември т. г. съдебен иск срещу министъра на правосъдието на Обединеното кралство Доминик Рааб и управителката на затвора Джени Луис, съобщи Daily Mail. Асанж и Морис ги обвиняват, че им пречат да осъществят отдавна заявеното си желание да сключат брак. Ищците смятат, че създаваните им препятствия се дължат на обвързаността на британските власти с политическата война на САЩ срещу разобличителя от „Уикилийкс”.
През септември беше разкрито, че ЦРУ е съставило планове за отвличане или убийство на Асанж по време на 7-годишния му престой в посолството на Еквадор в Лондон, където той получи убежище през 2012 г. Американското разузнавателно управление също така е шпионирало семейството и приятелите му, водейки и кампания за дезинформация срещу него.
38-годишната Стела Морис, която е адвокатка по професия, заявява, цитирана от Daily Mail: „Тези планове за отвличане и убийство не са били приложени, но други враждебни мерки са били и това е най-опасното. Това е част от огромен заговор срещу Джулиан и той се усеща във всичко, което се опитваме да правим. Сватбата би била момент на щастие, малко нормалност при безумните обстоятелства. Джулиан има нужда от неща, в които да намери опора, защото ежедневният живот в „Белмарш” за него е борба и има толкова много несигурност за бъдещето му. Любовта ни един към друг е единственото нещо, което ни държи и да се оженим за нас ще стане още една опора в емоционалната ни защита. Няма причина за политическа намеса в това, което е основно човешко право. Разкритията за плановете на ЦРУ показват докъде са готови да стигнат някои агенции в преследването на Джулиан.”
50-годишният Асанж и годеницата му са заедно от пет години и имат две деца. От месец май т. г. те искат съдействие, за да уредят сключването на брак помежду си в затвора с максимална сигурност „Белмарш”. Асанж продължава да стои зад решетките, докато САЩ не спират опитите си да да постигнат екстрадирането му чрез втора съдебна инстанция. Обвиняват го в заговор за получаване и разкриване на информация за американската националната отбрана заради публикувани от „Уикилийкс” стотици хиляди изтекли документи, свързани с американски престъпления във войните в Афганистан и Ирак.
Стела е категорична, че сватбената им церемония няма да има правно въздействие върху екстрадицията, тъй като правото на Джулиан на семеен живот в Обединеното кралство се определя от факта, че синовете им Габриел, 4-годишен, и Макс, 2-годишен, са британски граждани. Стела също има право на пребиваване, тъй като е живяла във Великобритания от 20 години, макар да е родена в Южна Африка.
Пречките пред искането на Асанж и Морис да се оженят са започнали още през май, когато Стела се обърнала към свещеника на затвора, за да попита за организиране на сватбена церемония. След първоначалния контакт не е последвало никакво развитие. На 7 октомври Асанж официално поиска от службата на управителката на затвора съгласие за сватба в „Белмарш”, но и на това няма отговор.
На 14 октомври адвокатите на двойката поискаха от затвора разрешение, за да може Стела и служител от гражданския регистрър заедно да посетят Асанж, за да може двойката да уведоми за намерението си да се ожени. И още три последващи искания обаче не получават никакъв отговор. В становището на защитата е отбелязано, че това спуска „пълна и неопределима бариера” не само пред ищците, които искат да сключват брак, но дори и за адвокатите, започнали законови постъпки за същото.
Управителката на затвора казала на правния екип на двойката, че е била длъжна да предаде молбата за сватбата на Кралската прокуратура. Но според адвокатите тя няма такова задължение, тъй като срещу Асанж няма обвинения, повдигнати от Обединеното кралство.
Съдебният иск на Асанж и Морис обвинява Доминик Рааб и Джени Луис, че злоупотребяват с властта си над затворника, държат се ирационално и несправедливо и лишават двойката и децата им от техните човешки права. Даден е срок до 12 ноември, за да бъде даден отговор.
Асанж се укри в посолството на Еквадор през 2012 г., за да избегне екстрадиция в САЩ през Швеция, където беше изправен пред обвинения в сексуални престъпления, за които никога не е бил обвинен. Той ги отрече и по-късно те бяха отхвърлени.
Асанж беше насилствено изведен с полиция от посолството през 2019 г., след като Еквадор му отне даденото еквадорско гражданство. Отогава е в „Белмарш”. В началото на 2021 г. британски съд отказа поисканата от САЩ екстрадиция с мотива, че ако това стане, има риск подсъдимият да посегне на живота си пред лицето на заплашващите го в Щатите 175 г. затвор. Американската страна обжалва това решение, а британските власти решиха, че Асанж трябва да изчака окончателното решение, оставайки зад решетките.
Междувременно не стихват усилията на широкото международно движение за освобождаване на Асанж. Участниците му, сред които има и много световноизвестни личности, непрестанно алармират, че преследването на разобличителя от „Уикилийкс” е брутална атака срещу свободата на словото и информацията в световен мащаб. „Бъдещето на всички нас и на всичките ни деца и внуци зависи от това съдебно дело. Ако унищожат четвъртото съсловие – каквото се опитват да направят, като унищожат Асанж – те ще унищожат света“, коментира наскоро прочутият музикант и активист Роджър Уотърс.