Процесът за екстрадицията в САЩ на основателя на „Уикилийкс” Джулиан Асанж може да доведе до фатален удар върху свободата на пресата по цял свят, заяви известният музикант и активист Роджър Уотърс, цитиран от много световни медии.
„Много съм притеснен, защото очевидно този съд е калпав“, каза Уотърс днешно в интервю за Market Research Telecast (MRT).
Музикантът смята, че случаят „няма нищо общо с правосъдието или с предоставените аргументи“. Той изтъкна: „Бъдещето на всички нас и на всичките ни деца и внуци зависи от това съдебно дело. Ако унищожат четвъртото съсловие – каквото се опитват да направят, като унищожат Асанж – те ще унищожат света“.
Уотърс коментира и януарското решение на британското правосъдие да не екстрадира австралийския разобличител, определяйки го като „скъперническо“. Според музиканта съдийката е трябвало да прекрати делото и да не оставя никаква възможност за обжалване от страна на САЩ. Уотърс смята обаче, че ако съдът реши да екстрадира Асанж, неговият адвокатски екип ще има възможността да представи своя собствена жалба и „да оспори всички абсурдни глупости, които се случиха до този момент“.
Активистът също така призова всички поддръжници на основателя на „Уикилийкс”, както и медиите да „продължат да вдигат колкото могат повече шум”. Уотърс бе категоричен: „Ние няма да се махнем никъде и гласът ни ще става все по-силен, докато Джулиан Асанж не бъде освободен. Мога да ви обещая“.
- Американското правосъдие обвинява Асандж в публикуването на стотици хиляди страници секретни военни документи и дипломатически грами за действията на САЩ във войните в Ирак и Афганистан, които бяха разпространени от неговия портал „Уикилийкс”. Обвиненията срещу него предвиждат максимална присъда от 175 години затвор.
- През януари британското правосъдие отказа да екстрадира основателя на „Уикилийкс”. Съдийката Ванеса Барайтсер обясни отхвърлянето на искането на САЩ с риска активистът да не се самоубие, тъй като екстрадицията би била „потискаща“ за психичното му здраве.
- На 27 октомври започна съдебният процес по жалбата, подадена от Министерството на правосъдието на Съединените щати относно екстрадицията на основателя на „Уикилийкс”. Вашингтон уверява Обединеното кралство, че ако Джулиан Асанж бъде екстрадиран, той ще може да излежи присъдата си в своята родна страна Австралия.