Над 20 политици, интелектуалци и конгресмени участваха в заседанията на проведения в края на седмицата обществен Трибунал на „Белмарш” (така се казва затворът в Лондон, в който е Джулиан Асанж).
Проявата целеше отново да се издигне висок апел за освобождаването на основателя на Wikileaks Джулиан Асанж, чието екстрадиране се иска от САЩ заради разкрити от платформата американски военни престъпления във войните в Ирак и Афганистан, съобщи telesur.net.
Трибуналът на „Белмарш”, който заседаваше в Уестминстър, Обединеното кралство, започна в петък със стартиране на символично съдебно преследване на самите Съединени щати заради жертвите, дадени във „войната с тероризма“. Отново се изиска освобождаването на разследващия журналист Джулиан Асанж, чиято единствена вина е, че е изобличил убийствата на цивилни по време на военните кампании на САЩ.
Правителството на САЩ бе „осъдено“ за ролята си в Близкия изток и за изтезанията на заподозрени в тероризъм, хвърлени в затвора в незаконно окупираната кубинска територия на провинция Гуантанамо, където е инсталирана американска военноморска база.
Със своите обвинения Трибуналът „Белмарш” се постара да възроди опита на народния съд на Ръсел-Сартр, който заседава през 1967 г. в Стокхолм и Копенхаген. Тогава Белият дом е съден за войната във Виетнам.
Трибуналът в „Белмарш” започна да заседава по електронен път през октомври 2020 г. и в него се включиха политическите активисти Янис Варуфкис, Дженифър Робинсън, Памела Андерсън, Тарик Али, Джереми Корбин и Роджър Уотърс, наред с други, както и бившият президент на Еквадор Рафаел Кореа.
В петък, 22 октомври, се проведе ново негово заседание в Лондон с участието на релевантни фигури от международната политика, които разобличават престъпленията на Съединените щати и ролята на Обединеното кралство в преследването на Асандж. Събитието можеше да бъде проследено чрез уебсайта на Progressive International.
Сегашното заседание се проведе в навечерието на апелативния процес срещу Асандж, насрочен за 27 и 28 октомври във Висшия съд на Лондон.
Сред ораторите в петък беше историкът Тарик Али, който е бил и част от съда Ръсел-Сартр. Той твърди, че Асанж е разкрил фактите от войната срещу тероризма в продължение на повече от 20 години.
Тарик Али каза, че „Джулиан е първият подавач на сигнали за извършените бруталности“, като „той е платил много висока цена за решението си през целия живот да разкрива истината“.
Според Тарик Али австралийският журналист е действал с „вярата, че разкриването на истината може да спаси живота на много хора и да спре войните, като държи публични личности публично отговорни“.
Говорителят на Партията на солидарността на Афганистан – Селай Гафар, бе категоричен, че американската окупация на страната му в продължение на две десетилетия е донесла само разруха и още смърт. Той добави, че изтичането на информация от Асанж разкрива кървави зверства, извършени от окупационните сили на САЩ и НАТО, „докато масовите медии се опитаха да представят оптимистичен образ на Афганистан“.
От своя страна, гръцкият парламентарист и съосновател на Прогресивното движение за Европа (DiEM25) Янис Варуфакис изтъкна, че посланието на Трибунала „Белмарш” не е проста подкрепа за Асанж, а че са съдени онези, които са извършили престъпления срещу човечеството.
Журналистът и основател на Wikileaks Джулиан Асанж продължава да е в лондонския затвор „Белмарш”, откакто беше арестуван в посолството на Еквадор през 2019 г.
През януари миналата година той беше съден в британската столица. Екстрадицията му беше поискана от САЩ, чиито военни престъпления Wikileaks оповести публично, след като огласи хиляди секретни документи, които разкриха действията на Белия дом.
Съдебното решение от януари бе против екстрадицията на Асандж заради медицински доклад, в който се посочва, че здравето му е много уязвимо и животът му е в опасност. Неговата цялост и безопасност обаче така и остават не гарантирани. В крайна сметка Асандж остана зад решетките, докато тече обжалването на САЩ.