„Разумните решения“ е мотото на БСП за предстоящите избори. В последните няколко дни обаче партията демонстрира за пореден път, че ръководството ѝ няма да се спре пред нищо, за да натрупа някоя политическа точка в полето на крайнодясното. България се намира по средата на невиждана досега национална катастрофа, причинена от пандемията от коронавирус. Вместо да покаже политическо лидерство, партията се присъедини към „Атака” и „Възраждане” в истеричните писъци срещу така необходимите мерки. Това се равнява на нищо по-малко от предателство на лявата идея и предателство на каквито и да е принципи, които партията твърди, че изповядва.
България е на второ място в света по смъртност на милион за последната седмица. В абсолютни стойности сме на 12 място в света (сравни: 106 в света по население). Смъртността у нас е около 30-40 пъти стойностите в държави с висок процент ваксинирани като Франция, Дания и Португалия. Намираме се в безпрецедентна криза, в която вече над 22 000 българи са загубили битката с коронавируса. Само преди дни 28-годишна родилка и двете ѝ деца починаха от коронавирус. Обичайното извинение е, че починалите имали придружаващи заболявания. Когато обаче 40% от българите имат хронични заболявания, е време да се запитаме кой печели от опитите на крайната десница да яхне настроенията против мерките и ваксините.
Не и БСП. Многократно през последните години стана ясно, че приемането на крайнодесни политики от страна на партията не води до увеличаване на подкрепата за партията, напротив. Все по-малко млади хора се припознават не само с БСП, но и с лявата идея въобще. Междувременно на последните избори партията достигна най-нисък резултат от 1931 г. насам. По всичко личи, че позиционирането на Нинова в полето на консерватизма доведе до абсолютен срив и загуба на вярата в партията като политически актьор, заслужаващ доверие. Редица гласове от партията настояват от години за анализ на отражението на партийната програма и действията на ръководството върху имиджа и резултатите на партията. Вместо това Нинова предлага една и съща претоплена рекламна кампания – как този път левицата е консолидирана и как социологическите проучвания показват, че БСП е във възход. И двете не отговарят на истината.
Вместо партията да преразгледа позициите си и да се фокусира върху смели социални мерки, които да адресират здравната и икономическа криза, Нинова продължава да закопава БСП в политиките на консерватизма и десния популизъм. Краткият ръст на обществено доверие, който отбеляза БСП по време на неуспешните преговори за правителство на последния парламент (а и не на последно място заради това, че президентът предпочете опцията избори две в едно, което ще доведе повече избиратели на БСП до изборните урни) е просто поредният шанс, който партията ще пропилее.
Свиването на подкрепата за ИТН и появата на „Продължаваме промяната” на политическия небосклон засили надеждите за успешни преговори за коалиционно правителство в следващия парламент.
Зелената сделка и коронавирус-кризата са най-спешните въпроси, за които са необходими смели решения. Отсъствието на държавата се усеща болезнено, както в здравната криза и проблемите на здравната система въобще, така и в плановете за зелен преход, така че той да бъде наистина справедлив и цената му да не се заплати от обикновените хора.
Разбира се, БСП в настоящия си вид няма нито капацитет, нито политическа воля да представи ясни и работещи политики по тези два ключови въпроса. Заглушаването на какъвто и да е идеен дебат и заглушаването на мненията на редовите членове на партията през последните години изпразниха партията от кадри и идеология.
На мястото на истински план за преход към зелена енергия, който обезпечава бъдещето на работниците във въглищния сектор, програмата на партията днес предлага… ВЕЦ по Дунав.
На мястото на спешната нужда от преразпределение на богатството за адресиране на спешните обществени проблеми, БСП обещава на бизнеса, че неговите данъци няма да бъдат пипани.
На мястото на предложения за силна държавна интервенция в неравенствата и преобръщане на неолибералния модел на държавни финанси, БСП на Нинова реши да постави като първо условие пред бъдещите ѝ партньори Истанбулската конвенция. Ей така, от нищото. Да покаже, че трайно се е настанила в полето на консервативното и няма да се свени да използва отново и отново маргинализирани групи за евтин политически ПиАр.
Днес обаче политическото ръководство на БСП премина всякакви граници на разумното, отговорното, дори елементарното политическо държание. На фона на тоталната национална катастрофа и крещящия брой умиращи от коронавирус, БСП реши да се изправи срещу мерките на здравния министър. По този начин БСП се нареди сред партии от ранга на „Възраждане”, ВМРО и „Атака” – крайнодесни формации, употребяващи общественото недоверие към действията на управляващите за подклаждане на националистически настроения.
Без съмнение това ще удари по рейтинга на партията, защото по този начин Нинова не за пръв път се обявява индиректно срещу действията на президента, който се радва на безапелационна подкрепа сред нейните симпатизанти. Този ход е само поредното доказателство, че Нинова води скрита война на позиции срещу държавния глава, а именно липсата на силна подкрепа за неговата кандидатура беше отчетена като една от слабостите на БСП в предишните кампании.
По-значимо обаче е друго: БСП на Нинова за пореден път доказа, че няма политическата воля да заеме ясни позиции в полза на трудещите се и бедните. Докато разчита на евтини предизборни трикове и заигравки с крайнодясното, партията ще остане на пътя към политическото небитие. В средата на истинска национална катастрофа, на здравна и икономическа криза, невиждана от десетилетия насам, държанието на ръководството на партията се равнява на предателство на интересите на българския народ.
Отговорността за всеки починал от болест, за която съществуват всички обективни предпоставки да бъде избегната, лежи на плещите на всеки политик, дръзнал да предпочете краткосрочна реклама пред здравето и живота на тези, които би трябвало да представлява.