През първите две седмици на септември броят на приетите в болница с COVID-19 в България е 6488. От тях 7.2 %, или 468 души, са били ваксинирани, показва справка на Министерство на здравеопазването, направена по запитване на „Нова телевизия“.
От министерството посочват още, че от 1 март 2021. до сега от коронавирус в страната са починали 9494 души, като от тях със завършен ваксинационен цикъл са били 64-ма, или 0.67%. През изминалото денонощие регистрираните смъртни случаи на болни от COVID-19 са 83, като броят на новозаразените надмина 2000 души. Процентът на положителни тестове за коронавирус също се е покачил рязко до 9.46%.
„Ако някой поставя под въпрос качеството на ваксините, значи той отрича реалността и не вижда какво става в света. Ваксините не само са безопасни, а са най-доброто, което имаме в момента“, заяви главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев в сутрешния блок на телевизия ON AIR. „Каквито и мерки да препоръчваме, не достигнем ли 70-80% имунизация на населението, винаги ще има нови вълни, ще препълваме болниците и ще губим по 50-100 души всеки ден”, заявява още Кунчев и изтъква, че в света вече са сложени над 4 млрд. дози ваксини, включително 550 млн. в ЕС.
В сряда бе представен и отчет за дейността на служебния здравния министър Стойчо Кацаров за периода след като пое длъжността на 12 май. В доклада се отбелязва, че смъртността в България, която и без това е сред най-високите в света, се е покачила още повече след началото на пандемията.
“Завършихме 2019 година на първо място в света по смъртност с коефициент на обща смъртност – 15.5. За 2020 година този коефициент е 17.8, а за първите 5 месеца на 2021 година надмина 21”, пише в отчета. Министърът също така отбелязва, че леталитетът от COVID-19 у нас е два пъти по-висок от средния в ЕС, като същевременно сме на последно място по броя поставени ваксини в съюза.
“До 11 май възрастните хора и хората с тежки болести не бяха приоритет на ваксинационния план. Това е една от причините за високата смъртност, регистрирана от началото на годината. Дори хората, настанени в домове за възрастни, са ваксинирани само наполовина”, твърди Кацаров.
Значителен брой от неизползваните у нас дози ваксини са били дарени – 172500 ваксини на Бутан, 50000 наи Босна и Херцеговина, 51000 на Северна Македония и 271000 на Бангладеш.
В отчета на Кацаров се заявява, че “скандалите около закупуването на ваксините, хаотичните решения по управлението на кризата, в това число и на ваксинациите, позволиха в страната да се създаде негативна нагласа срещу ваксинациите”. Самият Кацаров се изявяваше като критик на мерките за овладяване на пандемията, преди да бъде назначен за министър в служебното правителство. Оттогава неколкократно е заявявал, че всъщност не е антиваксър, и че по-ранните му изказвания в медиите са се дължали на “подценяване на проблема” с COVID-19.
В министерския отчет са засегнати и редица принципни проблеми на системата на здравеопазването като малкият брой медицински сестри, тежките регионални диспропорции в предлагането на медицинска помощ и несправедливо разпределение на средствата между отделните медицински специалности.
“Пациентите не са в центъра на здравната система, правата ни като осигурени лица не са добре защитени. Ние доплащаме от джоба си близо 50% от медицинската помощ”, признава още Кацаров, който в качеството си на зам.-министър на здравеопазването в правителството на Иван Костов е един от авторите на реформите в сектора. Сред посочените в отчета му за мерки за преодоляване на тези проблеми е предвиденото създаване на дирекция за правата на пациента, което е било договорено след срещи с представители на пациентски организации.