Възстановяването на световната икономика продължава, но разликата между развитите икономики и много развиващи се страни се увеличава, съобщава Международния валутен фонд (МВФ). Институцията запазва прогнозата си за глобален икономически растеж от 6% през 2021 г., но изтъква, че композицията на този растеж се изменя в полза на богатите държави.
Според последните оценки на фонда, перспективите за растеж на развитите икономики през тази година са се повишили с 0,5 процентни пункта, но това се компенсира от понижените прогнози за развиващите се икономики, най-вече в Азия. За следващата година МВФ предвижда глобален растеж от 4,9%, което е повече от предходната прогноза за 4,4%. Но тази положителна ревизия отново се дължи основно на подобрените перспективи на развитите икономики.
МВФ изчислява, че пандемията е намалила доходите на глава от населението в развитите икономики с 2,8% годишно за периода 2020-2022 г., в сравнение с 6,3% за нововъзникващите и развиващите се икономики (с изключение на Китай).
Измененията в прогнозите са в голяма степен отражение на разликите в развитието на пандемията в отделните страни, произтичащи от разпространението на вариантът делта. Близо 40 % от населението в развитите икономики е напълно ваксинирано, в сравнение с 11 % в нововъзникващите пазарни икономики и само около 1% от населението на развиващите се страни с ниски доходи. Бързите темпове на ваксинация и връщане към нормалния живот водят до повишение на икономическите перспективи в някои държави, докато липсата на достъп до ваксини и подновените вълни от случаи на COVID-19 в някои страни, особено Индия, са довели до понижаване.
Различията в държавните политики за подкрепа на икономиките са вторият основен фактор за задълбочаващото се разделение между богатите страни и останалите. От една страна се наблюдава продължаваща значителна фискална подкрепа в развитите икономики. Досега в богатите страни са обявени мерки, свързани с пандемията, в размер на 4,6 трилиона долара, които ще действат до края на 2021 г., а в някои случаи и след това. Възходящата ревизия на глобалния растеж за 2022 г. до голяма степен отразява очакваната допълнителна фискална подкрепа в Съединените щати и от фондовете на Европейския съюз.
От друга страна, в развиващите се икономики срокът на действие на повечето мерки изтече през 2020 г. и сега те се стремят да възстановят фискалните си буфери. Някои нововъзникващи пазари като Бразилия, Унгария, Мексико, Русия и Турция също започнаха да повишават основните лихвени проценти, за да предотвратят натиска за повишаване на цените. Все пак страните износители на суровини са облагодетелствани от по-високите от очакваното цени на суровините.
Разнопосочните последици от пандемията поставиха уникални предизвикателства пред управлението на икономиката, отбелязват от МВФ. Натрупаното търсене и затрудненията по веригата на доставки оказват натиск за повишаване на цените. Независимо от това МВФ очаква в повечето развити икономики инфлацията да спадне до диапазоните преди пандемията през 2022 г. Сред причините е това, че значителна част от необичайно високите стойности на инфлацията са преходни, произтичащи от засегнатите от пандемията сектори като туризма и хотелиерството, както и че в повечето страни общите равнища на заетост все още са доста под нивата отпреди пандемията, а като цяло ръстът на заплатите остава в нормални граници. Същевременно обаче се очаква инфлацията да остане висока и през 2022 г. в някои развиващи се икономики, което отчасти е свързано с продължаващия натиск върху цените на хранителните продукти и обезценяването на валутите. Тези тенденции създават още едно разделение.
Макар че по-широкият достъп до ваксини би могъл да подобри перспективите, МВФ предупреждава, че балансът на рисковете е по-скоро отрицателен. Появата на силно инфекциозни варианти на вируса например би могла да провали възстановяването и да намали глобалния БВП с 4,5 трилиона долара до 2025 г. Финансовите условия биха могли да се затегнат рязко, ако се стигне до внезапна преоценка на перспективите на паричната политика, особено в САЩ. Възможно е също така разходите за стимулиране на икономиката в САЩ да се окажат по-ниски от очакваното. Задълбочаване на пандемията и затягане на финансовите условия биха нанесли двоен удар на икономиките на развиващите се страни и биха забавили сериозно възстановяването им.
Според експертите на фонда са необходими действия както на национално, така и на международно ниво, за да се осигури бърз и всеобщ достъп до ваксини, диагностика и терапии. Това би спасило безброй животи, би предотвратило появата на нови варианти и би добавило трилиони долари към световния икономически растеж. В публикуван наскоро план на МВФ за преодоляване на пандемията, одобрен от Световната здравна организация, Световната банка и Световната търговска организация, се поставя цел за ваксиниране на поне 40 % от населението във всяка държава до края на 2021 г. и на поне 60 % до средата на 2022 г., наред с осигуряването на адекватна диагностика и терапия. Според изчисленията разходите за това биха били около 50 млрд. долара.
МВФ посочва, че за да се постигнат тези цели, през 2021 г. страните с излишък от ваксини трябва да си поделят поне 1 милиард дози, а производителите на ваксини трябва да дадат приоритет на доставките за страните с ниски и средни доходи. Фондът също така призовава да се премахнат търговските ограничения за производство и доставки на ваксини и да се направят допълнителни инвестиции в регионалния капацитет производство. “От съществено значение е също така да се предостави предварително безвъзмездно финансиране в размер на около 25 млрд. долара за диагностика, терапия и готовност за ваксиниране на развиващите се страни с ниски доходи”, заявяват от МВФ.
Експертите от институцията също така призовава богатите държави да прехвърлят доброволно специални права на тираж за финансиране от фонда към развиващите се държави, а Общата рамка на Г-20 да уреди преструктуриране задълженията на държави, чийто дълг вече е неустойчив. “Другото голямо общо предизвикателство е да се намалят въглеродните емисии и да се забави повишаването на глобалните температури, за да се избегнат катастрофални последици за здравето и икономиката”, изтъкват още от фонда.
“Възстановяването не е сигурно, докато пандемията не бъде победена в световен мащаб. Съгласуваните, добре насочени политически действия на многостранно и национално равнище могат да направят разликата между бъдеще, в което всички икономики ще преживеят трайно възстановяване, или бъдеще, в което различията ще се задълбочат, бедните ще станат още по-бедни, а социалните вълнения и геополитическото напрежение ще нараснат”, предупреждават от МВФ.