Както се и очакваше, булото на секретност, с които партия „Има такъв народ” (ИТН) се опита да скрие имената на своите проекто-министри, не можа да изтрае по-дълго от първата от серията днешни срещи между мандатоносителя и трите избрани от него за диалог парламентарни партии – „Изпрви се БГ! Ние идваме”, „Демократична България” и БСП. Имената „изтекоха” почти веднага и се развъртяха из медиите, които побързаха да стъкмят и спешни визитки на номинираните лица, макар че официално потвърждение за тях нямаше до късния следобед. Но в крайна сметка кандидат-премиерът на ИТН Пламен Николов ги потвърди и публично.
Иначе Николов се яви ведър пред журналистите, причакващи го още преди първата от срещите, макар да призна, че е работил усилено до късно предния ден: „Вчера до полунощ съм редил кабинет Нося си и дипломите”. Той затвърди своя амалгамен позитивизъм с уверението: „Разбира се, че има шанс да съставя правителство. Само гледайте”.
Гледането, а сигурно и слушането помогна на редица медии доста бързо след това да извадят и списъка с предложените от Николов пред събеседниците му министри. По-късното потвърждаване на листата вече не изненада никого.
Всеобщото внимание прикова вестта, че спряганият преди за премиер на ИТН адвокат Петър Илиев, за когото се допускаше, че може да стане правосъден министър, всъщност е предвиден да застане начело на МВР. Биографията му вече стана широко известна покрай спекулациите за премиерската му кандидатура – и адвокатските му успехи, и поста му на почетен консул на офшорката Барбадос, и съмненията за плагиатствани части от негова книга.
За правосъден министър е посочен великотърновският адвокат Момчил Иванов, координатор на ИТН за областта. Бил е активист на СДС и преподавател във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Упрвлявал е общинското предприятие „Спортни имоти“.
За шеф на финансовото министерство пък е предложен депутатът от ИТН Пламен Данаилов – възпитаник на УНСС с над 20 г. на мениджърски позиции из големи международни компании.
Като министър на икономиката ИТН вижда Десислава Димитрова, председател на Съвета „Кръговата Икономика – Зелената Алтернатива за България“ към Българската търговско-промишлена палата. Димитрова притежава фирмата „Био стопанство Лопянко“, която иска да произвежда органична коприна с последващо преработване на отпадъчните материали във висококачествени протеини и биомаса. Димитрова е гостувала в предаванията на телевизията на Слави Трифонов „7/8”.
За здравен министър е лансиран известният уролог д-р Силви Кирилов, също депутат от ИТН. Бил е директор на Агенцията по трансплантациите, както и на няколко болници – „Александровска“ по времето на НДСВ, а след това и на частните МБАЛ „Доверие“, „Уни Хоспитал“.
Образователното министерство е подготвено за Велислава Петрова, която в първия проектокабинет на ИТН беше номинирана за здравен министър. Петрова е учен и доктор по вирусология и имунология от университета в Кеймбридж. Старши мениджър в екипа по здравна политика в Глобалния алианс за ваксини и имунизации (GAVI) в Женева.
Бившият посланик в Швейцария, Германия, Австрия Ради Найденов е номиниран за министър на външните работи, какъвто вече е бил в служебното правителство на Огнян Герджиков през 2017 г. А в правителството на НДСВ и ДПС е бил заместник-министър на отбраната в периода 2001 – 2002 г., По-късно е оглавявал кабинета на премиера Симеон Сакскобургготски до 2005 г.
Министерството на отбраната ИТН предлага за първи път да отиде в ръцете на жена. За тази позиция е номинирана Теодора Генчовска, която вече фигурираше точно на същата длъжност в несъстоялия се първи проекто-кабинет на ИТН с премиер Николай Василев. Възпитаничка е на Военната академия „Г.С. Раковски“ и е работила е в министерството на отбраната.
За министър на транспорта е посочен Гроздан Караджов – „едно от знаковите имена на десницата у нас”, както го определя mediapool.bg. Юрист по образование, той е известен като експерт по телекомуникациите. Специализирал е бизнес мениджмънт в тази сфера в Япония. Професионалната си кариера започва във фондация „Отворено общество“ като програмен координатор, главен секретар и програмен директор. В периода 1996 – 2011 г. е главен секретар на Комитета по пощи и далекосъобщения, главен секретар на министерство на транспорта и съобщенията и председател на Съвета на директорите на БТК. В периода 1998 – 2003 г. е член на Надзорния съвет на Българска пощенска банка и член на Съвета на директорите на „Рила Сълюшънс“. От 2001 до 2004 г. Караджов е изпълнителен директор на фондация „Демокрация“. Член е на управата на Центъра за икономическо развитие. Бил е депутат в 43-ото Народно събрание.
Начело на министерството на енергетиката е предложен завършилият магистратура по финанси в УНСС Александър Николов, настоящ заместник на служебния енергиен министър Андрей Живков. Има мениджърски опит в сферата на телекомуникациите, финансите, инвестициите и капиталовите пазари. Бил е изпълнителен директор на фонд за рисков капитал, управлявал е стратегически проекти, развиващи иновативни финансови технологии. В момента подготвя дисертация по теми от дигиталната трансформация на бизнеса.
Като регионален министър е лансиран координаторът на ресорната експертна група на ИТН Георги Георгиев. Той е завършил бившото Висше военно-инженерно строително училище „Любен Каравелов“ през 2000 г. Преподавал е там 5 години като асистент и старши асистент. Има защитена дисертация по управление на инвестиционни строителни проекти. Оглавява своя консултантска фирма по проекти в строителството, финансирани със публични и частни средства, включително и такива със средства от фондовете на ЕС.
За земеделски министър отново е посочен Пламен Абровски, фигурирал на същата позиция в оттегления проектокабинет на Николай Василев. Абровски е завършил право в Югозападния университет. Експерт по земеделска политика в ИТН, водач на депутатската листа в Монтана. При първия премиерски мандат на Бойко Борисов Абровски е командирован дългосрочно от аграрното министерство като втори секретар в Постоянното представителство на България в Европейския съюз в Брюксел. В последните месеци преди да се влее в ИТН е бил експерт на Института по агростратегии и иновации, чийто председател е зам.-министърът на земеделието в първия кабинет на Бойко Борисов – Светлана Боянова.
Министерството на околната среда и водите може да бъде оглавено от Силвия Бакърджиева , понастоящем държавен експерт в същото ведомство. Тя се е занимавала с въпросите на изменението на климата и търговията с парниковите емисии.
Министерството на труда и социалната политика е отредено на Теодора Пенева, социален експерт на ИТН със специализации по икономика и управление по отраслите енергетика, инфраструктура и публични услуги в СУ „Св. Климент Охридски“, както и „Управление на институциите за социална работа“. Тя разполага и с допълнителен бонус, в който трудно ще намери конкуренти у нас – има диплома оп „Международна икономика“ от Пекинския университет. Натрупала е над 17 години практичен и управленски опит в изследванията на пазари, отрасли и сектори, както и в разработката на стратегии за развитие на дейността на фирми в Китай и за развитие на публични услуги в България. От 2017 г. работи в системата на БАН. Събира практически опит в стратегически изследвания на национално ниво, в разработката на държавни политики и национални секторни стратегии, в методите на измерване на енергийната бедност и оценка на различни видове политики за намаляване на енергийната бедност, общата бедност, и политики за сектор социални услуги.
Ивайло Кожухаров, родом от Варна, може да оглави министерството на туризма. Завършил е „Икономика и организация на туризма“ в Икономическия университет във Варна, има магистратура по „Маркетинг“ в УНСС. Управлявал е редица престижни хотели, включително и такъв, който е част от световен бранд. Съучредител е на Българска асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели.
Министерството на културата пък може да се сдобие с шеф, който ще го ръководи с арии – в лицето на оперния певец Георги Султанов. Той има 23-годишен опит в сферата на класическата музика и множество записи и участия в концертни програми с оркестрите на БНР и Софийска Филхармония. Редовен участник в музикалните фестивали Софийски Музикални седмици, „Опера Опън” – Пловдив, „Варненско лято”, Мартенски музикални дни – Русе и др. Многократно е гастролирал по света.
Като министър на младежта и спорта е издигнат Радостин Василев, оглавявал Правната комисия в краткотрайното 45-то Народно събрание. Специалист е по спортно право, занимава се процесуално представителство пред ФИФА и УЕФА