На 23 юли в. „Ню Йорк Таймс” публикува като платена обява отворено писмо до президента на САЩ Джо Байдън под надслова „Нека Куба да живее!”, подписано от над 400 известни личности от цял свят. В него се отправя апел към американския държавен глава да отмени въведените от предшественика му Доналд Тръмп допълнителни и ожесточени 243 наказателни мерки срещу Острова на свободата, правещи още по-сурова 60-годишната антикубинска блокада на САЩ. Байдън е призован да се върне към политиката на Барак Обама за нормализиране на отношенията между Вашингтон и Хавана, да се вслуша в гласуваната преди месец с огромно мнозинство от Общото събрание на ООН резолюция за отмяна на блокадата и да започне процес по вдигането на ембаргото.
Сред подписалите писмото са звезди от света на киното като Оливър Стоун, Сюзън Сарандън, Джейн Фонда, Ема Томпсън, Дани Глоувър, интелектуалци и активисти като Ноам Чомски, нобелисти като Адолфо Перес Ескивел, политици като Янис Варуфакис, Рафаел Кореа, Лула да Силва, Джереми Корбин, Джил Стейн и др.
Препечатваме текста на писмото, което е достъпно да бъде подписано от всеки желаещ на сайта www.letcubalive.com:
Уважаеми президент Джо Байдън,
Време е да се поеме по един нов път в развитието на отношенията между САЩ и Куба. Ние, долуподписаните, отправяме спешен и публичен апел да отхвърлите жестоките политики, приложени от Белия дом по времето на Доналд Тръмп и причинили толкова страдания на кубинския народ.
Куба, страна с 11-милионно население, преживява тежка криза поради нарастващия дефицит на храни и лекарства. Неотдавнашните протести предизвикаха вниманието на света към това положение. Ако пандемията от Ковид-19 е предизвикателство за всички страни, това още по-силно важи за един малък остров, притиснат от тежестта на икономическото ембарго.
Смятаме за безотговорно особено по време на пандемия да се блокират на международно ниво паричните преводи и използването от страна на Куба на световните финансови институции, като се има предвид, че разплащането в долари е необходимо за вноса на храни и лекарства.
След като пандемията удари острова, хората там – и правителството – загубиха милиарди постъпления от международния туризъм, а това са средства, които обикновено отиват в системата на общественото здравеопазване, разпределението на храните и икономическата стабилност.
По време на пандемията администрацията на Доналд Тръмп засили ембаргото, загърби отварянето, започнато от Обама, и вместо него наложи 243 „принудителни мерки”, които затрудниха живота на острова и причиниха още страдания.
Забраната на паричните преводи и прекратяването на преките търговски полети между САЩ и Куба са пречки към добруването на мнозинството от кубинските семейства.
„Ние сме с кубинския народ,” написахте вие на 12 юли. Ако е така, отправяме към вас молба да подпишете незабавно изпълнителна заповед и да анулирате 243-те „принудителни мерки” на Тръмп.
Няма никаква причина да се продължава политиката на Студената война, която задължаваше САЩ да третира Куба като екзистенциален враг вместо като съсед. Вместо да се поддържа пътят, наложен от Тръмп в неговите усилия да унищожи отварянето на президента Обама към Куба, отправяме молба да се върви напред. Да се възобнови отварянето и да се започне процес по слагане на край на ембаргото. Приключването с тежкия дефицит на храни и лекарства трябва да стане главен приоритет.
На 23 юни мнозинството от страните членки на Обединените нации гласуваха да се изиска от Съединените щати да сложат край на ембаргото. През последните 30 години това е постоянната позиция на държавите членки. Освен това седем специални докладчика на ООН още през април 2020-та написаха писмо до правителството на САЩ относно санкциите срещу Куба и посочиха: „В извънредните условия на пандемията липсата на желание у правителството на Съединените щати да се суспендират санкциите може да доведе до още по-голям риск от страдания в Куба”.
Отправяме към вас молба да сложите край на „принудителните мерки” на Тръмп и да се върнете към отварянето на Обама, а още по-добре – да започнете процес по слагане на край на ембаргото и по пълно нормализиране на отношенията между Съединените щати и Куба.