Българската антисистемна партия „Има такъв народ“ (ИТН) нямаше митинги, плакати, агитация, кандидати и реална програма. Сега цялата страна може би е на път да получи същото от следващия си лидер, пише британския вестник Financial Times в анализа си за резултатите от парламентарните избори в България.
Харизмата на Слави Трифонов, гологлава и строга на вид поп-звезда, беше достатъчна на ИТН да спечели почти една четвърт от гласовете на изборите през миналия уикенд, което го направи вероятен лидер на следващото коалиционно правителство на България, продължава изданието.
И все пак Трифонов, който свири в разгорещен „турбо-фолк“ жанр, наречен чалга, изглежда иска да превърне своята антикампания и в антиполитическа управленска платформа. „Ще поемем самостоятелна отговорност и ще съставим свой кабинет“, заяви 54-годишният Трифонов в понеделник в ефира на малката кабелна телевизия на ИТН, очевидно изключвайки всякакъв шанс България да състави стабилно коалиционно правителство.
Трифонов, който е израснал в селските райони на България и е най-малкият от четирима братя и сестри, добави, че се надява ИТН да сформира ново правителство „възможно най-скоро“ и да се опита да действа самостоятелно. Ако това не се получи, според анализатори може да се наложи свикването на нови избори.
След преброяването на почти всички бюлетини резултатите изглеждат твърде близки. Изглежда, че ИТН е спечелила около 23,9% от гласовете, излизайки пред консервативната партия ГЕРБ на бившия министър-председател Бойко Борисов с 23,7%.
62-годишният Борисов е толкова недолюбван след 12-годишното си господство в българската политика, белязано от корупционни скандали, че няма да може да състави коалиционно правителство.
Но Трифонов, който е бил и фронтмен на българската пънк група „Ку-ку“, не изглежда да иска да състави коалиционно правителство. Причината за това, обяснява водещият на най-популярното телевизионно шоу в България, е, че той никога не би се съюзил с някоя от двете партии на естаблишмента – социалистите или турската етническа партия ДПС, които спечелиха съответно 13,5 и 10,7 процента.
Трифонов заяви, че няма да се съюзи и с други протестни партии – либералната група „Демократична България“ и антикорупционното движение „Изправи се! Мутри вън! – които възникнаха в резултат на масовите митинги срещу Борисов миналата година. Трифонов заяви, че те не са спечелили достатъчно гласове, за да дадат на ИТН ясно мнозинство. „Смятам, че няма правителство на малцинството или на мнозинството, всички са от обществото“, заяви Трифонов и добави, че очаква мандат за съставяне на правителство от президента Румен Радев, отявлен противник на Борисов и ГЕРБ.
Ако всичко това звучи необичайно, то все пак е запазена марка на Трифонов, казва Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика в София. „Фактът, че той не е разговарял с никой от другите лидери на протеста, е показателен“, каза тя. „Той иска да покаже, че той е призованият.“
Кандидатът на Трифонов за министър-председател на 7-милионната балканска държава е Николай Василев, 51-годишен бивш министър на икономиката и инвестиционен банкер в UBS, който сега е партньор в компанията за управление на активи Expat Capital. Той също така е поканил някои видни членове на служебното правителство, сформирано през април от президента Радев, да останат на поста си. Но популярният министър на финансите Асен Василев и министърът на икономиката Кирил Петков са отказали.
Предвид очевидната безизходица, анализатори и съперничещи си политици заявяват, че не е изключено да се проведат нови избори. Но това би усложнило възможността на България да използва средствата от многомилиардния пакет на ЕС за възстановяване от коронавируса. Алтернативата обаче би изисквала от Трифонов да се ангажира с политически сделки, които той отдавна избягва, тъй като това би компрометирало идеите му за управление „в името на народа“.
Христо Иванов, лидер на протестната партия „Да, България“, заяви, че не иска България отново да стига до избори и смята, че ще е по-добре, ако ИТН постигне политически компромис и състави правителство, за да може страната най-сетне да се отърси от ерата на Борисов. „Още един тур на избори би бил самоубийство. Би било разумно те внимателно да преосмислят“, казва той. Независимо дали Трифонов ще го направи, или не, според Иванов „България навлиза в политическа нестабилност… това е неизбежно.“
Тази нестабилност на свой ред може да бъде в полза на бившия премиер Борисов, който заяви, че е доволен да изчака в опозиция, докато правителството неизбежно се срине и той може да се върне. Борисов отдавна отхвърля обвиненията, че е контролирал широко разпространената корупция.
Миналия месец САЩ наложиха санкции на двама български бизнесмени и служител в сферата на сигурността за участие в корупция. „Два пъти съм бил в Белия дом“, каза Борисов пред Financial Times миналата седмица в интервю в централата на ГЕРБ, където показа свои снимки със световни лидери, покрили коридора му от пода до тавана. „Виждал съм и Обама, и Тръмп. Два пъти съм имал удоволствието и честта да участвам в голяма церемония по посрещане с топовни изстрели във Вашингтон“. „Убеден съм, че отново ще имам това удоволствие“, добави той.