Нашумялата инициатива „Три морета” разплиска днес из София вълните на своята Шеста среща на върха, на която домакинства българския президент Румен Радев. Срещата е двудневна и се провежда в НДК. В нея освен държавни или правителствени ръководители от страните членки – Австрия, България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чехия – участват още шефката на МВФ Кристалина Георгиева, президентите на Германия и Гърция Франк-Валтер Щайнмайер и Катерина Сакеларопулу, зам.-председателката на Еврокомисията Маргарете Вестагер. Президентът Радев оповести също, че е пристигнала делегация на Конгреса на САЩ, както и държавни и бизнес представители от Западна Европа, Близкия изток и Тихоокеанския регион. „Това показва растящия интерес към нашата инициатива,” заяви Радев.
В рамките на срещата днес се проведе и бизнесфорум с над 400 участници. Той бе воден от министъра на икономиката Кирил Петков.
Встъпителното слово в Президентския панел на форума бе на държавния глава Румен Радев, който открои като акценти темите за сътрудничеството в транспорта енергетиката, иновациите. Това са и секторите, към които ще са насочени средствата от Инвестиционния фонд на „Три морета”, в който досега има около 1.2 млрд. евро. Амбицията е те да нараснат до 5 млрд. евро и това безвъзмездно финансиране на свой ред да привлече частни капитали за общо 100 млрд. евро.
Държавната Българска банка за развитие е акционер клас „А” в този Инвестиционен фонд с парична вноска от 20 млн. евро, а държавата ни се надява ключови инфраструктурни проекти като газохранилището в Чирен, магистрала „Черно море” и тунела под прохода „Петрохан” да получат финансиране. Условие на фонда е обаче получаващите безвъзмездно пари проекти „да допринасят за свързаността на регионите между Балтийско, Адриатическо и Черно море.”
В словото си днес Радев отбеляза, че „сме реалисти”, признавайки, че „необходимите инвестиции значително надхвърлят наличните ресурси, както на отделните държави, така и европейските фондове”. Но въпреки това „огромният потенциал” може „да бъде разгърнат със силата на общите ни усилия“.
Като ключови фактори за успеха на инициативата Радев определи привличането на значим инвестиционен интерес, насърчаването на иновативни форми за интелигентен растеж и създаването на работещи бизнес партньорства.
Президентът изрази амбицията на България за постигането на много по-добра свързаност в науката, образованието, технологиите и иновациите, за разгръщане на потенциала на младите хора от региона, които да останат ангажирани с неговото развитие.
В рамките на форума е организирана и среща на агенциите за научноизследователска и развойна дейност и иновации на участващите в инициативата страни, с очакване да се постигне споразумение за сътрудничество.
В изказването си държавният глава припомни и че без активно сътрудничество с нашите съседи в сферата на енергетиката и транспорта, синергията по оста Север-Юг няма да бъде напълно завършена и приветства отправената обща покана към президента на Гърция да бъде гост на форума.
С видеопоздрав в Президентския панел на днешния бизнесфорум на инициативата „Три морета” се включи и държавният глава на САЩ Джо Байдън. Той отбеляза: „Има огромен потенциал за увеличаване на сътрудничеството и свързаността между страните от региона, което ще повиши тяхната сигурност и просперитет, а от това ще спечели целият свят”.
Байдън изрази подкрепата на САЩ за действията на страните-участнички в Инициативата за укрепване на интеграцията и свързаността, която според него засилва връзките с европейските институции и спомага за обединена, свободна и мирна Европа. Той призова за изграждането на по-устойчиви и екологичносъобразни икономики, както и за инвестиции в качествена инфраструктура, като се елиминира корупцията, която лишава твърде много държави от шансовете им да постигнат успех.
Байдън каза още: „Като работите заедно, вие засилвате и своя суверенитет, развивате енергийната сигурност и правите така, че всички хора в района да се конкурират и да успяват в икономиката на XXI век. Очаквам да работя с всички вас за изграждане на един по-безопасен и силен свят. Един свят, в който изнудването и заплахите не се прилагат за принуда, а дезинформацията и кибератаките не се използват за манипулации.”
Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер изрази подкрепа за целите на Инициативата „Три морета“ за укрепване на свързаността и сигурността в региона. „Искаме да се ангажираме още повече за изпълнението на тази цел, особено когато конкретните проекти съвпадат с нашата визия за „по-зелена“ Европа“, посочи Щайнмайер. Според него Германия, като страна в сърцето на Европа, има интерес от засилване на връзките Север-Юг и Изток-Запад и сближаване между Източна и Западна Европа.
Инициативата „Три морета” в съвременния си вариант е учредена през 2016 г. Но исторически тя е пряко свързана с лансираната още през 20-те години на 20-ти век идея на полския маршал Юзеф Пилсудски за обединение на страните от Балтийско до Черно и Адриатическо море под доминацията на Полша с цел изграждане на санитарен кордон срещу тогавашната Съветска Русия. Онази идея е известна като „Междуморие”, а по-късно е съживена като „Триморие” или „Три морета”. Съвременният ѝ вариант се лансира под привлекателния етикет за амбициозен инфраструктурно-енергиен проект със супервайзър Съединените щати, като сега ключовият фактор са алтернативни на руските газопроводи и транспортни връзки („Виа Карпатия“) по линията Север-Юг.
Акцентира се и върху потенциала инициативата да съдейства за преодоляване на неравенството в развитието на различните части на Европа. Върху това се фокусира и докладът „Завършването на Европа“, изготвен през 2014 г. от Атлантическия съвет САЩ. От него се вдъхновяват тогавашните президенти на Хърватия и Полша Колинда Грабар-Китарович и Анджей Дуда, които стават формалните инициатори за съвременната инициатива „Три морета”. Първата ѝ сбирка е през август 2016 г. в Дубровник, Хърватия. На следващите срещи през 2017, 2018, 2019 и 2020 г. домакинстват съответно Полша, Румъния, Словения, Естония, докато сега идва ред и на България.