Мерцедес-Бенц наскоро представи новия модел Майбах SUV в Индия – точно в разгара на ожесточената втора вълна на пандемията. 50-те автомобила от този модел, които германският автомобилен производител очакваше да продаде до края на 2021 г., бяха изкупени за един месец. Докато богатите индийци се надпреварваха да си купят това возило за 400 000 долара, годишният доход на глава от населението в страната спадна под 2000 долара, като Индия вече изостава от съседен Бангладеш по този показател.
В исторически план “нововъзникващите” икономики са толерирали по-високо неравенство, с надеждата да достигнат точката на инфлексия на кривата на Кузнец, отвъд която доходите продължават да растат, но различията намаляват. Независимо дали приемаме тази спорната хипотеза, пропастта, отворена от Covid-19, не е резултат от някакъв икономически прогрес. Ситуацията, в която се намира Индия днес – оживени продажби на луксозни стоки и нарастващо нетно състояние на милиардерите, на фона на широко разпространената безработица и изчерпаните спестявания на обикновените хора – отразява липсата на фискално въображение в управляващите. Нежеланието на държавата да направи повече може да се окаже скъпоструващо. Още през миналата година статистиката отчете, че бедните домакинства са започнали да се хранят по-малко, а сега икономистите предупреждават за нова вълна от тежки лишения.
Наскоро Bloomberg публикува материал за една житейска история, която е болезнено обичайна за Индия: обущарят Шямбабу Нигам е трябвало да продаде скромната си къща, за да плати 8 230 долара за медицинска сметка за усложненията на съпругата му при преболедуване на Covid-19. Трябвало е да продаде и една от машините си. Сега затъналата в дългове двойка живее в стая под наем в близко село. Подети с добри намерения инициативи, като например гарантираната от държавата схема за спешни кредити, която е на разположение на малките предприятия от май миналата година, не могат да достигнат до силно неформални микро бизнеси като този на Нигам.
Министър-председателят Нарендра Моди удължи до ноември срока на съществуващата програма за предоставяне на определени количества безплатни хранителни продукти на 800 милиона души. Миналата година допълнителните помощи за пшеница и ориз помогнаха на бедните. И все пак, при липсата на доходи, най-бедната част от населението трябваше драстично да намали разходите си за яйца, месо и плодове.
Екип от икономисти от университета „Азим Премджи“ в Бангалор предупреждава, че за да се избегне втора поредна година на хранителна криза, ще е от решаващо значение незабавно да се осигури на бедните домакинства допълнителен доход за изхранване. Те предлагат сума, равняваща се на малко повече от два долара на ден, която да се изплаща в продължение на поне три месеца. Други експерти коментират, че това би било от известна полза, но може би няма да се окаже достатъчно: „Предложеният паричен трансфер е равен само на доходите, загубени през миналата година от най-бедните 10 % от домакинствата, да не говорим за въздействието на втората вълна от коронавирус.“
Официално държавата не обелва и дума за подобни планове за директни плащания към гражданите. Обсебено от стремежа си да задържи лихвите по кредитите по-ниски, правителството влошава положението на обикновения човек чрез регресивните си данъци върху потреблението, включително върху бензина и животоспасяващите лекарства за Ковид-19, както и чрез много голямата си зависимост от евтините пари на централната банка. Прекомерната ликвидност, отразена в повишените цени на активите, създава нещо, което на хартия изглежда като оазис на изобилието насред пустинята на отчаянието.
Икономическата сила изтича от работниците и малките предприятия към големите фирми – като фискалната политика на държавата не пречи на този процес и дори му помага. Това надува стойността на големите играчи и спомага за натрупването на богатства, отиващи за покупка на неща като луксозни майбаси.
Богатството на Гаутам Адани, магнат от родния щат на Моди – Гуджарат, се е увеличило с 43 млрд. долара през тази година. Така той се изстреля до позицията на втория най-богат човек в Азия след съгражданина си Мукеш Амбани. Междувременно милиардерът инвеститор Радхакишан Дамани си купи имение за 137 млн. долара в Мумбай през април – най-скъпата имотна сделка в страната.
Според доклад на консултантската фирма Crisil, малките и средни стоманодобивни предприятия в страната работят на едва 62% от производствения си капацитет и се борят за оцеляване, докато през изминалата година петте най-големи компании в сектора са увеличили пазарния си дял с 5 на сто до 58% и отчитат рекордни печалби.
Индийското правителство заложи в бюджета за финансовата 2021 г. дефицит, равняващ се на около 206 млрд. долара или 6.8% от БВП на страната. Смъртоносният бум на заразата през април и май обаче ще доведе до по-тежки икономически последици от предвиденото. Докато правителството успява да събира по-малко данъци, но същевременно харчи повече, много пари остават в частни ръце – но рязко забогатяване на малцина показва, че това вероятно не са правилните ръце.
Подсигуряването на ваксини би трябвало да е очевиден приоритет за държавните разходи през тази година. Дори ако се приеме висока цена на доза от 10 долара, което би увеличило към фискалния дефицит с още 0.8% от БВП, то това биха били добре похарчени пари, отбелязва икономистът от Университета на Британска Колумбия Амартиа Лахири.
Досега само 5% от възрастното население на страната, около един милиард души, са напълно ваксинирани. След започналото облекчаване на локалните ограничителни мерки, 23-те милиона работници на дневна надница, загубили препитанието си след януари, ще трябва да се опитат да възстановят живота си. Редовните работници в страната не са в много по-добро положение. През тази година в Индия бяха загубени 8.5 млн. постоянни работни места, много от които е вероятно да бъдат заменени с несигурна заетост с сферата на “гиг икономиката”. Пандемията предизвика ускорение на дигитализацията, благодарение на което много стартъпи на “новото време” процъфтяват. Но много традиционни дребни бизнеси, които досега са служели за издръжка на хора като обущаря Нигам, ще изчезнат.