Доведе ли пандемията до завой към социално-екологична трансформация, или извънредните мерки в крайна сметка са само продължение на неолибералната експлоатация на хората и природата? Фондация Transform! europe организира онлайн конференция, на която експерти ще се опитат да отговорят на тези въпроси.
Кризата с короната постави европейските икономики под огромен натиск. След връщането към национални решения като затваряне на границите за износ на медицински продукти, правителствата започнаха да размишляват и бавно да съставят пакети за помощ за националните си икономики – някои дори мечтаеха за „финансова базука“. В тази ситуация миналата година Transform!europe възложи на учени от девет европейски държави да изготвят анализ на различните икономически мерки, приети от правителствата в подкрепа на съответните икономики.
Въпросите бяха: В кои сектори са инвестирани средства? Осигурени ли са работни места – направен ли е опит за създаване на нови и „добри“ работни места, т.е. работа, която е противоположна на несигурната заетост? Използвани ли са парите само за утвърдени производства и услуги, които често оказват отрицателно въздействие върху околната среда и работниците? Или парите са били използвани и за инвестиции в социално-екологичната трансформация? Взети ли са предвид възможностите за създаване и запазване на „добри“ работни места чрез активна индустриална политика в конкретните държави или парите просто ще излязат от държавите (например за закупуване на фотоволтаици и вятърни турбини)? До каква степен профсъюзите са били включени в планирането?
Икономическите мерки и спасителните пакети, приети от европейските правителства, макар и да представляват подобрение в сравнение с това, което беше направено след последната голяма криза, последвала фалита на банката „Лемън Брадърс“, далеч не са достатъчни, за да се сложи край на свръхексплоатацията на хората и природата.
През 2021 г. дебатите за това кой ще поеме разходите за пандемията продължават с пълна сила. Какви положителни и отрицателни поуки можем да извлечем от миналогодишния опит в областта на икономическата политика? Какви са опасностите, но и кои са положителните моменти, от които левицата в цяла Европа може да се поучи?
На 12 юни от 12 до 17 ч. централно европейско време ще бъдат представени докладите за антикризисните мерки в Полша, Чехия, Германия, Франция, Ирландия, Гърция, Италия, Испания и Португалия. Конференцията ще бъде излъчвана през Zoom, като желаещите да участват могат да се регистрират на този адрес.