Съединените щати изглежда срещат трудности в убеждаването на международната публика, че са главен пазител на глобалната демокрация. Според ново проучване в голяма част от света САЩ биват виждани като по-голяма заплаха за демокрацията дори от Русия или Китай, пише Guardian.
Изследването установява, че подкрепата за демокрацията по принцип остава висока, макар гражданите в демократични държави да оценяват управлението на пандемията от страна на техните правителства по-ниско, отколкото хората в по-малко демократични държави.
Неравенството е виждано като най-голямата заплаха за демокрацията по целия свят, като хората са все по-притеснени и от силата на големите технологични компании.
Анкетата е поръчана от Фондация “Алианс на демокрациите” основана от бившия генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. Проучването обхваща 50 000 респондента в 53 държави. Публикуването на резултатите съвпадна с последния ден на срещата на Г-7 в Лондон, на която САЩ и съюзниците им отново декларираха претенциите си, че са защитници на демократичните ценности, решени да се противопоставят на авторитаризма, и най-вече на Русия и Китай.
Проучването е осъществено от социологическата агенция Latana между февруари и април. Докато през пролетта на 2020 г. хората както в по-демократичните, така и в смятаните за по-малко демократичните страни са били еднакво доволни от мерките за овладяване с пандемията (70%), то година по-късно нивата на одобрение за реакцията на правителствата е спаднала до 51% в “демократичните” държави и 65% в по-малко демократичните. В Европа одобрението е 45%, докато в Азия 76% от хората дават положителна оценка.
Почти половината (44%) от анкетираните в 53-те държави са заявили опасения, че САЩ застрашават демокрацията в страната им. Същевременно такива страхове за влиянието на Китай са заявили 38% от хората, а за Русия – само 28%. Възприемането на САЩ като заплаха за демокрацията се е увеличило значително спрямо миналата година, като това увеличение е особено силно в Германия и Китай. Страните, в които най-голяма част от анкетираните имат негативно отношение към САЩ, са Русия и Китай, следвани от европейските демокрации.
Изследването показва висока привързаност към демокрацията навсякъде по света, като 81% от всички анкетирани заявяват, че за тях е важно да има демокрация в страната им. Същевременно само малко над половината (53%) казват, че страната им е реално демократична днес – дори хората в онези държави, които изследването класифицира като демокрации.
Като най-голямата единична заплаха за демокрацията се посочва икономическото неравенство (64%). В почти всички държави в проучването, с изключение на Саудитска Арабия и Египет, ограничаването на свободата на словото е виждано като по-малка заплаха за демокрацията от неравенството.
Около половината от анкетираните (48%) заявяват, че виждат властта на големите технологични компании като заплаха за демокрацията в тяхната страна. Сред демокрациите най-много хора изразяват подобни опасения в САЩ – 62% от запитаните. Притесненията за влиянието на технологичните гиганти обаче се увеличават навсякъде по света спрямо миналата година.
Анкетираните в Норвегия, Швейцария и Швеция са най-уверени, че страните им са демократични, но същото се отнася и до китайците, 71% от които считат, че в страната им има точното количество демокрация. В Русия едва 33% от хората смятат, че страната е демократична. Подобни са резултатите и в Унгария, Полша, Нигерия, Иран и Венецуела.