Със заповед на ректора на УНСС проф. Димитър Димитров на 21 април т. г. дисциплинарно е уволнен преподавателят от Катедра „Медии и обществени комуникации” доцент Мартин Осиковски. Обосновката е разпоредбата на Кодекса на труда за „злоупотреба с доверието на работодателя” и „уронване на доброто име на предприятието”. Посочена е и разпоредба от Правилника на УНСС, която задължава преподавателите и служителите на университета „да пазят престижа и доброто име на УНСС, да не го злепоставят и да бъдат лоялни към него”.
Това наказателно по характера си уволнение се дължи на острата реакция на доц. Осиковски, който на 2 април т. г. възразява възмутено срещу посещение в кампуса на премиера Бойко Борисов, придружен от министър и зам.-министър от правителството на ГЕРБ по повод откриването на ново крило в университета. Събитието е само два дни преди парламентарните избори на 4 април и макар да не е обявено като предизборно, носи агитационни внушения.
„Университетите, с които животът ми е свързан от младини и в които съм учил, прекрасните студенти, с които работя, и законите на Съвестта не ми позволяват да подмина това с невнимание – другояче не мога”, коментира тогава Осиковски във Фейсбук. Той изразява възмущение, че е допуснато „един български университет да се превърне в снимачна площадка за #ЖипкаTV”. И набляга: „Намирам това за обидно по отношение на автономията като цяло, на толкова много хора, които работят или учат тук и които се чувстват, меко казано, дискомфортно от това, че неволно са превърнати в домакини на предизборна обиколка навръх последния ден от предизборната кампания на Политическа партия ГЕРБ”.
В знак на протест доц. Осиковски подава оставка от заеманите от него ръководни постове в УНСС с намерението да остане само преподавател.
Впоследствие университетското ръководство го задължава да дава писмени обяснения – защо с изявленията си правел внушения, че на територията на висшето учебно заведение е извършвана предизборна агитация, каквато всъщност нямало според критериите на ЦИК.
А днес университетската администрация връчва на преподавателя ректорска заповед за налагане на дисциплинарно наказание „уволнение”.
Студенти и колеги на доц. Осиковски стартираха онлайн петиция в негова защита. В нея те описват случилото се и подчертават:
„Убедени сме, че позицията, изразена от доц. Осиковски, не уронва престижа на Университета. Тя изразява неговата лична гледна точка по отношение конкретно на събитията от 2 април, а не по отношение на институцията като цяло. Позицията изразява лоялност към Университета по смисъла на духа на неговия Правилник, на Закона за висше образование и съгласно разбиранията и убежденията на уволнения преподавател.
Настояваме за незабавна отмяна на заповедта за дисциплинарно уволнение на доц. Мартин Осиковски. Намираме наложеното наказание за тежко посегателство срещу свободата на изразяване на лично мнение. Смятаме, че това е изключително притеснително в контекста на устойчивото влошаване на условията за свобода на словото в България”.
За броени часове петицията събра стотици подписи.
Съюзът на българските журналисти в лицето на своята председателка Снежана Тодорова изрази подкрепа за доц. Осиковски и за петицията в негова защита, отбелязвайки: „Извършено е грубо посегателство срещу свободата на словото и на мнението на доц. Осиковски. Действието е особено тревожно поради ефекта на сплашване спрямо всеки, който би дръзнал да отстоява критични позиции. Поздравяваме колегите и особено студентите на доц. Осиковски за бързата им, решителна и достойна реакция. Тя вдъхва оптимизъм, че българската журналистика има честно бъдеще“.
Ръководството на УНСС не дава изявления пред медиите по случая.