В чест на 60-годишнината от първия полет на човек в Космоса, превърнал осъществилия го на 12 април 1961 г. съветски космонавт Юрий Гагарин в любимец на планетата, RT реставрира и оцвети с помощта на съвременни технологии стар запис с лично приветствие на самия Гагарин по повод първата годишнина от полета му. Тогава – на 12 април 1963 г., се отбелязва и първият Ден на космонавтиката.
Гагарин прави записа в студио на тогавашната Централна телевизия в Москва. И така оставя интересен визуален документ както за личните си качества, така и за характерните белези на онова време – идейни, политически, етични.
Важни акценти са отправените в обръщението послания, че науката трябва да служи за доброто на цялото човечество, че тя може да подпомага разбирателството и мира, че с това са съгласни и тогавашните лидери на СССР и САЩ, че „семейството на космонавтите“ ще се разширява непрестанно и т. н.
Впрочем, въпреки цялата световна еуфория около полета на Гагарин и „размразяването” между СССР и САЩ, само след броени месеци – през октомври 1962 г., човечеството преживява една от най-големите опасности за световния мир – ракетната Карибска криза, изправила планетата на ръба на ядрена война…
Дали днес, толкова десетилетия по-късно, светът се е поучил от възходите и паденията си?…. Уви, има анализатори, които твърдят, че в момента отношенията между Русия и САЩ са дори по-лоши, отколкото през Студената война, а светът е станал по-нестабилен оттогава. Доказателствата бодат очите из доста „горещи точки” по глобуса, а актуалното нажежаване около Украйна, съчетано с военни демонстрации на НАТО в Черно море и с руски учения в южните региони на Русия, не може да буди нищо друго, освен все по-голяма тревога…
Но въпреки всичко, макар и на такъв притеснителен фон, „Юрий Гагарин” е в действие и пак онагледява научното сътрудничество в името на мира… Става дума за руския космически кораб „Союз МС-18”, който е първият със „собствено име” – кръстен е именно на първия космонавт Юрий Гагарин. И изстрелването му на 9 април т. г. бе посветено на 60-годишнината от онази първа гагаринска обиколка на Земята.
Корабът изведе в орбита и откара до Международната космическа станция (МКС) интернационален екипаж, съставен от руските космонавти Олег Новицки и Пьотр Дубров и от американския астронавт Марк Ванде Хай. А в МКС ги посрещнаха домакини също от различни националности, като сред тях има още трима астронавти от НАСА – Майкъл Хопкинс, Виктор Гловера и Шенън Уокър, плюс представител на Японската агенция за аерокосмически изследвания Сонти Ногути.
Общо взето, международното сътрудничество и разбирателство в момента процъфтява значително по-впечатляващо в Космоса, отколкото на Земята… А в мисията на екипажа, докаран на МКС от „Юрий Гагарин”, влиза дори… подготовката за снимане на игрален филм в автентичните орбитални условия. За целта с един от следващите полети се очаква на МКС да пристигне и специално подготвена актриса… Успоредно ще се правят и изследвания, които да улеснят замисления бъдещ полет до Марс…
Дали си е представял нещо такова и Гагарин по време на своята легендарна 108-минутна обиколка на Земята на 12 април 1961 г., която започва с легендарната му фраза „Тръгнахме” и продължава с другата, вече с поглед към планетата – „Каква красота!”…
Предлагаме тук пълния текст от приветствието му по повод първия Ден на космонавтиката на 12 април 1962 г. и реставрирания от RT видеозапис, достъпен и в YouTube:
„Скъпи приятели! Днес, в деня на първата годишнина от първия в историята на човечеството полет на човек в Космоса, ми се иска от цялата си душа искрено да ви приветствам и да споделя с вас някои мисли по този повод. През годината, изминала от полета на съветския космически кораб „Восток 1” със съветски човек на борда, аз, участникът в този полет и свидетелят на възторженото отношение към това велико събитие на нашите, съветските хора, на хората от цялото земно кълбо, искам искрено да благодаря на всички онези, които взеха участие в създаването на мощната ракета, която ме изведе в орбита, на забележителните системи и на самия кораб „Восток 1”. На всички онези, които вложиха своите души, сърца, умения, своя труд в това велико събитие, в това велико дело, осъществено на 12 април миналата година. Слава на вас, учени за чудо и приказ, майстори за чудо и приказ!
Полетът на съветския кораб „Восток 1” откри не само нова ера в усвояването на Космоса. Той стана и вестител за мир и доброжелателство от страна на народите на нашата родина, строяща комунизъм, към всички народи на Земята. След успешните полети в Космоса на двама съветски човека – моят полет и полетът на Герман Степанович Титов, който продължи над 25 часа, и той обиколи над 17 пъти земното кълбо, семейството на космонавтите се попълни и с още един космонавт – американския космонавт Джон Глен, който осъществи своя орбитален полет около земното кълбо, изпълнявайки три обиколки в Космоса около 4 и половина часа. Но ние знаем и вярваме, че семейството на космонавтите ще се попълва с всяка година. Те ще стават все повече и повече.
Съветските хора са мирни хора – и на Земята, и в Космоса. Съвсем наскоро това нова сила беше подчертано в посланието на Никита Сергеевич Хрушчов до президента на САЩ господин Кенеди по въпроса за използването и изучаването на космическото пространство. Тези ясни и конкретни предложения на главата на съветското правителство срещнаха горещ отклик у всички народи. Та тяхното осъществяване би дало възможност да се откажем от тежката и безполезна надпревара във въоръжаването, да насочим по-бързо мощните и обединени усилия на големите държави към нови научния открития в Космоса.
И още за нещо ми се иска да кажа, скъпи приятели, в този знаменателен ден – за щастието да живея и да се трудя в моето отечество. И заедно с вас, моите съотечественици, да строя най-светлото, най-прекрасното общество на Земята – да строя комунизма! Слава на нашата велика родина! Слава на родната Ленинска партия! Слава на съветския народ – твореца на всички наши победи на Земята и в Космоса! Да живее мирът!”