Настоящите управляващи от ГЕРБ печелят редовните парламентарни избори с 26,18% от гласовете или общо 837 671 гласа. На второ място е „Има такъв народ“ със 17,66% или 564 989 действителна гласа, следвани от БСП с 15,01% или 480 124 гласа. Четвъртото място в изборите за 45-то Народно събрание е за ДПС – с 10,49% или 335 701 гласа. Те изпреварват с малко с „Демократична България“, които събират 9,45% или 302 270 гласа. Последната формация, която намира място в новия парламент, е „Изправи се! Мутри вън!“, които печелят 4,72%, или 150 921 гласа.
Това показват официалните данни от Централната избирателна комисия при 100% обработени протоколи от секционните избирателни комисии в страната и чужбина.
Макар да не са обявени още официално от ЦИК, спрямо тези резултати сметките показват, че ГЕРБ ще разполага със 75 народни представители в следващия парламент – 20 по-малко спрямо тези, с които партията влезе в 44-тия парламент.
„Има такъв народ“ ще има 51 народни представители.
Групата на БСП ще бъде изградена от 43-ма депутати, което е с 37 по-малко спрямо тези, с които партията влезе в парламента през 2017-та година.
ДПС ще има 30 народни представители в новия парламент, което е с четирима повече от тези досега.
Другите две нови формации – ДБ и ИМВ – ще има съответно 27 и 14 депутати.
Общо 5 формации печелят над процент от действителните гласове – „Републиканци за България“ с 1,31%, ВОЛЯ-НФСБ с 2,37%, Възраждане с 2,45%, БНО с 2,95% и ВМРО с 3,64%. От тях субсидия няма да получават ВОЛЯ и НФСБ, тъй като са коалиция, а по закон субсидия при над 1% се получава само от самостоятелно явила се партия.
Какво предстои?
Това са четвърти поредни парламентарни избори, в които партията на Бойко Борисов получава най-много гласове. Тепърва обаче предстои да стане ясно дали ГЕРБ ще успеят да оформят около себе си някакво мнозинство, достатъчно за създаване и поддържане на нов кабинет, когато получат първия мандат за съставяне на правителство от президента Румен Радев.
Ако това не се случи, по Конституция държавният глава ще го връчи на втората сила – „Има такъв народ“. Ако и те не успеят да съставят кабинет, Радев има право да избере една от другите формации, без значение от техния резултат, която да получи мандата и опита да състави кабинет.
Ако и това не се случи, президентът разпуска парламента, назначава служебно правителство и насрочва нови избори. Партиите могат да задържат мандата до седем дни.
Най-късно до 4-ти май новите народни представители трябва да се съберат на първо заседание, на което кабинетът „Борисов 3“ да подаде оставка, с което може да започне процедурата по консултации с парламентарните групи преди връчването на мандатите. За тяхното провеждане няма срок, но е записано, че трябва да се случи „в разумен срок“.