Нагласите в ЕС за премахване на патентите за коронавирусни ваксини и срещу големите фармацевтични компании се засилват след избухването на конфликта между ЕК и производителите на ваксини срещу COVID-19, а причината е недостатъчното им производство и доставки. По този повод паневропейска гражданска инициатива настоява Европейската комисия да направи всичко по силите си, „за да превърне антипандемичните ваксини и лечения глобално обществено благо, свободно достъпно за всички“. За целта е стартирана подписка, която всеки желаещ може да подпише.
Редица европейски и национални граждански и политически организации се присъединиха към инициативата и подкрепиха премахването на патентните права върху основните медицински продукти под лозунга „Без печалба върху пандемията“. По този начин ще бъде премахнат монополът върху производството на основни медицински продукти, масовото им производство ще бъде облекчено и ще се осъществи с по-ниски разходи. Петицията също така иска прозрачност на данните за „производствените разходи, публичните инвестиции и ефективността и безопасността на ваксините и лекарствата”. Съответно договорите между публичните власти и фармацевтичните компании трябва да бъдат публично достояние.
Гражданската инициатива напомня, че данъкоплатците са плащали за изследванията и разработването на ваксини и лечения. Следователно „това, което е платено от хората, трябва да остане в ръцете на хората“ и големите фармацевтични компании не трябва да имат право „да приватизират ключови здравни технологии, които са разработени с публични ресурси“. Солидарността, а не частната печалба, трябва да бъде ключът към отговора на кризата.
Гражданската инициатива се подкрепя от световни и европейски организации на гражданското общество като Агора на жителите на Земята, Обсерватория “Корпоративна Европа”, Европейски алтернативи, Oxfam International, политическата група на левицата в Европейския парламент и много други организации и обществени структури.
В момента тя събира подписи с цел да достигне 1 милион подписа на граждани на ЕС, за да може да бъде разгледана от ЕК. Една от заявените цели е да се ускори производството на основни медицински продукти, така че ЕС и светът да се отдалечат по-бързо от пандемията.
Подписите от страни като България и Румъния са много малко, което противоречи на популярните нагласи срещу корпорациите в тези две страни. Гражданската инициатива може да се разглежда и като част от по-широко движение за третиране на жизненоважни продукти като живот, вода, знания и алгоритми като общи блага. Също така е част от международното движение за безплатна и достъпна ваксина против COVID-19, което се бори на ниво международни организации, но остава почти непознато в региона на Югоизточна Европа.
И ако геополитическата война на ваксините е причинена от жаждата за печалби на малцина, то днес мнозинството има шанс да участва в общоевропейска акция за граждански и човешки права и срещу извличането на печалба от страданията на хората.