Петролните танкери, акостиращи в рафинерията в Бейтаун, Тексас, изглеждат точно като много други, плаващи по водите на Хюстънския корабен канал. Но просторните им трюмове са пълни с необичаен товар: руски петрол, пише Bloomberg.
Мащабният комплекс, собственост на Exxon Mobil, не е единствената рафинерия в САЩ, която получава доставки от руски петрол. Заводът на Chevron в Мобайл, Алабама, както и рафинерията на Valero Energy в Сейнт Чарлз също са клиенти.
Лишени от достъп до венецуелски суров петрол в резултат на санкциите на Вашингтон срещу южноамериканската държава, и изправени пред намалени доставки от ОПЕК, след като петролният картел сви производството си, рафинериите в САЩ са се обърнали към руския петрол, за да запълнят недостига. Тези увеличени покупки, в съчетание с резкия спад на вноса от Саудитска Арабия, са катапултирали Русия на позицията на трети най-голям доставчик на петрол в САЩ през миналата година.
Това разместване е основна тема сред играчите на петролните пазари, но изненадващо не се обсъжда в дипломатическите кръгове. “Издигането на Русия на трето място не привлече никакво внимание във Вашингтон “, коментира пред Bloomberg Боб МакНали, бивш политически съветник в Белия дом, който сега ръководи консултантската фирма Rapidan Energy Group.
Все по-голямата зависимост на САЩ от руския петрол противоречи на американската енергийна дипломация. През последните две години Вашингтон лобира европейските страни да се откажат от „Северен поток 2“ – тръбопровод, който ще увеличи значително доставките на сибирски газ до Германия. (Русия е отговаряла за около 45% от вноса на природен газ в Европа през 2019 г.). През миналата година Конгресът стигна до там да разреши санкциониране на европейски компании, участващи в проекта. Администрацията на Байдън все още не е дала ясен сигнал дали възнамерява да използва тази възможност.
Тихомълком увеличаващият се внос на руски петрол показва колко е куха мантрата за енергийната независимост на САЩ, отбелязва Марк Финли, бивш енергиен анализатор в ЦРУ и сътрудник в Института Бейкър. По време кандидатпрезидентската кампания през миналата година Доналд Тръмп се хвалеше, че САЩ са станали “енергийна суперсила номер 1”, и страната никога вече няма да зависи от “враждебни външни доставчици”. “Толкова за енергийното ни господство”, казва Финли.
През февруари миналата година администрацията на Тръмп вкара в черен списък търговско дъщерно дружество на Роснефт, най-голямата руска петролна компания, защото извършвало сделки с правителството на Николас Мадуро. Но тъй като не бяха санкционирани директно други части на руската петролна индустрия, компаниите в САЩ можеха да продължат да купуват руски нефт и петролни продукти.
Пътят към това Русия да стане ключов енергиен доставчик на САЩ бе постлан от добро познаване на пазара, известна доза късмет, както и доказаната способност на Кремъл да обръща политиките на Вашингтон в своя полза, отбелязва Bloomberg. След като дълго време отговаряше за по-малко от 0.5% от годишния внос на петрол и рафинирани продукти в САЩ, Русия постепенно започна да увеличава пазарния си дял през изминалото десетилетие, достигайки исторически връх от 7% през 2020 г. През миналата година вносът от Русия е възлизал на средно 538 000 барела дневно, изпреварвайки 522 000 барела дневно, внасяни от Саудитска Арабия, показват изчисленията на Bloomberg News.
Тези печалби за Русия до голяма степен са за сметка на Венецуела. Рафинерията на Exxon в Бейтаун е една от няколкото инсталации в САЩ, проектирани специално за обработка на петролни продукти с висока плътност и сярно съдържание като тези, добивани във Венецуела. Когато администрацията на Тръмп наложи санкции на венецуелската държавна петролна компания Petróleos de Venezuela през 2019 г., веригата за доставки на тези рафинерии в САЩ бе прекъсната.
“Рафинериите в Мексиканския залив са едни от най-технически усъвършенстваните в света. Загубата на венецуелския петрол и свиващия се внос от традиционните доставчици от ОПЕК ги накара да търсят заместители, и така те се превърнаха в голям клиент за руския петрол”, коментира Ади Имсирович, сътрудник в Оксфордския институт за енергийни изследвания и бивш търговски директор в руския гигант „Газпром“. През миналата година Саудитска Арабия сви износа за САЩ до най-ниските нива от 1985 г. в опит да стабилизира цените на суровината.
Рафинериите в САЩ купуват от Русия основно полурафинирано петролно гориво, известно като Мазут 100. То е остатък от съветската система и в самата Русия се употребява основно за отопление, но някои щатски рафинерии го използват за производството на бензин. Най-големият вносител на руски петролни продукти през миналата година е била Valero Energy, която е купила почти 50 млн. барела.
Консултанти, анализатори и лобисти в петролната индустрия коментират пред Bloomberg, че не са забелязали каквито и да е притеснения във Вашингтон заради увеличаващия се внос от Русия. Предстои да се види дали това ще се промени в светлината на острия тон на президента Джо Байдън, който наскоро нарече руския си колега Владимир Путин “убиец”. Възможно е Белият дом да обмисля забрана на вноса на руски петрол като част от цялостния преглед на санкциите срещу Москва, който предстои през лятото, но повечето експерти и представители на индустрията не смятат, че това е реалистичен сценарий.
По-вероятно развитие е Саудитска Арабия, Ирак и Кувейт да увеличат производството си през идните месеци, което потенциално може да доведе до свиване на пазарния дял на Русия. При всички случаи специализираните в обработка на тежък петрол рафинерии в САЩ ще трябва да продължат да търсят подходяща суровина. Една от възможностите е добива от петролни пясъци в Канада, но рафинериите вероятно вече купуват всички налични количества от този източник.