Новото румънско правителство започна да управлява в дните преди Коледа 2020 г. и ударно се захвана със своята визия за промяна. Тя е базирана от една страна на подкрепа за бизнеса чрез публични инвестиции и еврофондове, а от друга – на икономии за служителите, които са считани за разглезени от времената на Социалдемократическата партия (управлявала до 2019 г.).
На 29 декември 2020 г. кабинетът на Флорин Къцу инциира дебат за правителствено постановление със силата на закон, което бе наречено „влакче“ – алюзия за бързина и за множество въпроси, които ще се решат с един акт. В крайна сметка още на следващия ден постановлението бе прието, а оттогава до днес то предизвиква спорове в обществото. Основна негова разпоредба е, че се замразява увеличаването на заплатите на публичните служители. В последващи решения икономиите продължиха. Студентите бяха лишени от правото да пътуват безплатно по румънските държавни железници. Ваучерите за туристически пътувнаяя за публичните служители също бяха премахнати, а те представляваха и стимул за туристическата индустрия.
В същото време Румъния заприличва на строителна площадка. Работи се по мащабен мост над Дунава при Браила, който трябва да бъде завършен до края на годината. Работи се и по последния магистрален участък – пробивът през Карпатите, който да свърже Влахия и Трансилвания и да осигури магистрален път от Констанца през Букурещ до Сибиу и унгарската граница. Дори инфраструктурата, която води до България и дълго време бе неглижирана, се развива. Работи се по обходен път на Гюргево, който да изведе трафика от Дунав мост директно на скоростния път за Букурещ. Ще бъде възстановен падналия мост при Градище, така че жп връзката от Гюргево до Букурещ да стане значително по-бърза. Управленската програма на кабинета Къцу предвижда и “приключване на текущите проучвания за осъществимост, идентифициране и предоставяне на източници на финансиране за започване на нови работи по централната и глобалната мрежа TEN-T” за участъка на жп линията Крайова-Калафат.
Така в румънското общество, което дълго време бе спокойно, след като Ливиу Драгня влезе в затвора, отново нарастват противоречията. От една страна, бизнесът залага на правителството Къцу, което осигурява достъп до еврофондове, а те са използвани, за да подкрепят именно предприемачите в условията на корона криза. От друга страна, различни категории трудещи се – лекари, държавни служители, полицаи, работници в метрото, се чувстват маргинализирани и се борят, за да защитят своите права, застрашени от отнемане. Средната класа има основания да е доволна – защото новите пътища и инфраструктурните проекти ще я направят по-мобилна и ще я овластят. В същото време работниците, които са по фиксирани географски, искат да защитят своите икономически позиции. Това предопределя и големият брой синдикални протести, които се проведоха от началото на годината досега.
Правителството твърди, че публичните служители са привилегировани и неефективни. Неслучайно и бюджетът за ключови публични услуги – като здравеопазването е намален с над 10%, след като през 2020 г. вече бе орязан от правителството на Лудовик Орбан с 24%, независимо от корона кризата. Бюджетният дефицит през тази година ще бъде над 7% от БВП, но Флорин Къцу, който е финансист, обяснява, че социалната държава не може да е разточителна и са нужни орязвания на разходите. Вместо да постига икономическо развитие чрез по-високи доходи и потребление, Къцу залага на притока на европейски средства, включително чрез програмата за възстановяване и развитие, които също да се отразят позитивно на цялата икономика. Но при сегашното дясно правителство очевидно бизнесът и технократските институции ще бъдат с предимство в обществото. Работи се и за повторно стартиране на борбата с корупцията – друг знак, че технократският сегмент на обществото е във възход…
Финансовият вестник Ziarul Financiar сравнява министър-председателя Флорин Къцу с Маргарет Тачър. Изданието посочва, че сега той има шанса да приложи местна версия на нейните политики и визии в Румъния и подчертава, че ако иска да стане румънски еквивалент на Тачър, Къцу трябва да се бори със синдикатите в здравната индустрия, които искат твърде много, но дават твърде малко.
Така румънското общество навлиза в 2021 г. с ново разделение и напрежение, при което синдикатите изглеждат единствената сила, способна да окаже съпротива на правителствените икономии. Опозиционната Социалдемократическа партия изглежда лишена от воля да управлява и е приела подчинената си позиция в парламента. Другата опозиционна сила – Алиансът за румънско обединение, е активна, търси контакт със синдикатите по протестите и изразява подкрепа за техните действия. Срещу алианса обаче е настроена голяма част от румънския либерален елит, така че неговите действия могат да направят синдикалната кауза по-неатрактивна за градските елити. А в Румъния средната класа е решаващата прослойка, която движи страната напред. На съюза си с градската средна класа залага и кабинетът Къцу, който обединява Националнолибералната партия (член на Европейската народна партия), Съюзът „Спасете Румъния“ (който е член на либералната група на макронистите в Европейския парламент) и Партията на етническите унгарци, която е традиционният балансьор в румънската политика.
Правителството вече показва изнервеност спрямо синдикатите и текат кампании по дискредитиране на профсъюзите в пресата. В условията на корона криза резки политически промени едва ли са възможни. Но синдикатите са мащабни организации със стотици хиляди членове. Така че противоречието между правителство и профсъюзи изглежда ще бележи румънската политика тази пролет.