Естер Ерера, в. „Ла Воангуардия”
Пандемията от Covid-19 засегна целия свят, без да подбира пол или раса. Но разлика все пак има. Макар някои медицински изследвания да твърдят, че смъртността при мъжете, развили заболяването, е по-висока, отколкото при жените, в социално-икономическо отношение ударът по жените е по-силен и увеличава още повече неравенството между половете.
Според данни, разпространени от Европейската агенция по статистика „Евростат” 76% от персонала в медицинската и социалната сфера се състои от жени, което означава, че те са и на първа линия в битката с вируса, грижейки се и спасявайки хора, но подлагайки и себе си на повишен риск.
Пак жени преобладават и в екипите, работещи в домовете за възрастни хора, в социалните служби, в детските градини, сред домашните помощници и т.н. Това също са сфери с по-висока вероятност от заразяване поради преките контакти в повечето от тези дейности, сочи Европейският институт за равенство между половете.
„Проучванията ни показват, че пандемията ще има трайни негативни последици за жените, обществата ще се върнат назад – ще бъдат ощетени равните възможности, на работните места ще расте разривът между половете, ще ни засегне и онова, което е наричано дигитално полово неравноправие.” За това предупреждава евродепутатката Мария Еухения Родригес Палоп (от партия „Подемос”), зам.-председателка на Комисията по правата на жените и равенството между половете в Европейския парламент.
Още преди година, когато се разрази пандемията, започнаха да се затварят фирми и училища и стартираха мерките за изолация, веднага скочи и количеството време, което трябва да се посвещава на домашни задължения – например, грижите за децата, принудени да учат дистанционно, плюс съпътстващата това поддръжка на дома.
Според доклада на „Евростат” в този контекст е вероятно негативният ефект върху икономиката на държавите членки на ЕС да доведе и до по-голяма безработица сред жените, отколкото сред мъжете. Изследванията сочат, че жените винаги изпитват по-големи трудности при евентуално свое завръщане на трудовия пазар. „При частичното икономическо съживяване миналото лято заетостта на мъжете общо в ЕС се подобри с 1,4%, докато при жените – само с 0,8%,” сочи „Евростат”, позовавайки се на данни от второто и третото тримесечие за 2020 г.
Лина Галвес, евродепутатка социалистка и също член на Комисията по правата на жените и равенството между половете, припомня, че по време на всякакви досегашни кризи винаги голяма част от изгубените работни места са от областта на „феминизирани дейности”. Тя сочи още: „Сега сме в етап на дигитален и зелен преход – и в тази посока с предимство се насочват европейски фондове. А това са два сектора с преобладаващо мъжка заетост”.
Според Галвес „съществува полово разделение в различните видове работа”. Тя изтъква, че жените са заети повече в дейности, свързани с грижите, произтичащи от социалната изолацията и от спада в доходите. Увеличава се тяхното натоварване с неплатен домашен труд, който се споделя неравномерно и това ще се задълбочава.
Най-новото изследване на Европейската комисия установи, че жените в ЕС посвещават средно по 62 часа седмично на грижи за децата, докато при мъжете става дума за 36 часа. Съответно жените отделят по 23 часа седмично за домакински дейности, а мъжете – 15 часа.
От своя страна Родригес Палоп напомня колко малко са жените в административните съвети в сферата на науката и технологиите – а това ще има дълготраен ефект в бъдеще, защото може „да изхвърли извън трудовото пространство” жените. Според ЕК само 22% от жените в ЕС работят в области, свързани с програмирането на изкуствен интелект, и само 7,5% от жените влизат в административните съвети в този отрасъл.
През 2020 г. ръководни длъжности в целия ЕС са заемали 9,5 милиона души. Макар жените да представляват почти половината от работната сила – 46%, само 34% от водещите позиции са заети от жени. Все пак през последните години се отбелязва нарастване в това отношение.
Разривът между половете се задълбочава и в зависимост от разликите в образователното ниво. 86,9% от мъжете и 80,5% от жените с високи степени на образование имат работа. Докато при хората само с базово образование се отбелязва 65,9% заетост при мъжете и само 43,4% при жените. Тоест – виждаме разлика от 22,5 пункта, почти три пъти повече, отколкото при висшистите (там разликата е 6,4 пункта).
Наред с това липсата на прозрачност в областта на заплатите пречи на наетите служители да сравняват своето заплащане с това на колегите си от другия пол за една и съща работа или за работа с еднаква стойност. Затова Европейската комисия излезе миналата седмица с предложение всички, кандидатстващи за работа, да получават още преди интервютата информация за размера на заплатата, включително и за това, как е степенувано заплащането по полове. А когато компаниите имат над 250 души персонал, те ще са длъжни да публикуват информация за съществуващите разлики в заплащанията на работниците и на работничките. Ще бъде улеснена и процедурата за обръщане към съдебни инстанции в случаи на дискриминация, както и за получаване на компенсации и обезщетения при нарушения.
Има голяма загриженост и заради породеното от пандемията нарастване на домашното насилие, определено от ООН като „пандемията в сянка”. Обажданията на спешни телефони за сигнали за домашно насилие са нараснали с 60% в рамките на ЕС. В много страни са предприети стъпки за улеснение на жените, които трябва да се спасят от насилниците и са в сложна ситуация, защото живеят заедно с тях 24 часа в денонощие. На Канарските острови например се роди инициатива, при която подложена на насилие жена може да подаде сигнал за помощ във всяка аптека, само като каже там кодовия израз „Маска 19”. Инициативата вече бе поета и във Франция, и в Белгия.
Неотдавнашно проучване установи също, че мъжете са повече от жените в работните групи и центровете за медицинска координация, предназначени да е противопоставят на пандемията. Бяха анализирани 87 национални центъра, фокусирани върху Covid-19 (като 17 от тях са в страни от ЕС). 85,2% от тях се състоят предимно от мъже, 11,4% – предимно от жени, а в 3,5% има по равно мъже и жени.