Вариантът P.1 на SARS-CoV-2, известен като „бразилски щам” на коронавируса, може да бъде до 2,2 пъти по-заразен от оригиналния щам, да носи до 10 пъти по-голям вирусен товар и да преодолява имунитета на вече преболедували по-ранни щамове пациенти, предизвиквайки повторното им разболяване, при 25-61% от случаите.
Тези данни станаха известни в края на миналата седмица след оповестяване на съвместно изследване, осъществено от учени от университета в Сао Пауло в сътрудничество с Имперския колеж в Лондон и Оксфордския университет. Изследването бе проведено в град Манаус, най-големия в бразилския щат Амазония, прочул се печално с особено високите си нива на заболеваемост.
Фактът, че много хора там (около 70%) вече са преболедували от Covid-19 на по-ранни етапи от пандемията и са изградили естествен имунитет, но въпреки това пак се разболяват от мутиралия щам, привлече вниманието на учените.
Изследването е установило и по-висока смъртност от новия щам – повишението е между 1,1 и 1,8 пъти. Но изследователите признават, че още не са наясно дали това се дължи на характеристиките на новия щам, или на колапса на здравната система в Манаус, срината още при първата вълна на пандемията.
Досега са идентифицирани до 17 мутации в този нов щам, т.е. необичайно голям брой в сравнение с предишните циркулиращи варианти.
От началото на пандемията Бразилия е регистрирала вече над 10,5 милиона души с позитивни резултати за заразяване с Covid-19 и над 255 000 смъртни случая, класирайки се като втората държава в света с най-висока смъртност след САЩ.
Една година след началото на това глобално изпитание Бразилия преживява драматичен момент със значимо увеличаване на смъртността и на броя на новозаразените, като болничната система изнемогва, а светът е в стрес от особено опасния нов „бразилски щам”. Изолиран за първи път в Япония, вариантът P.1 на SARS-CoV-2 е с оригинален произход от Манаус, столицата на щата Амазония. Но вече е регистриран в най-малко 18 бразилски щата и в 29 държави по света, както съобщава бразилският медиен гигант „О Глобо”.
Министърът на здравеопазването в страната Едуардо Пазуело заяви преди няколко дни, че „бразилският щам” може да се окаже и до три пъти по-заразен.
Опитвайки се да предотвратят разпространението на новия вариант на коронавируса, страни като Италия, Обединеното кралство и САЩ ограничиха полетите от Бразилия. Въпреки това на 28 февруари британското правителство съобщи, че в Обединеното кралство вече са установени шест „бразилски” случая. Ден по-късно Лондон отправи апел да се издири „нулевият пациент”, внесъл този щам на Острова, но той все още не е издирен.
В самата Бразилия вече седмици наред заразяванията растат застрашително, а смъртните случаи не падат под 1000 на ден, като на 2 март беше съобщено за 1641 починали само за последните 24 часа.
На същия 2 март бе отчетено, че в най-малко 10 столици на бразилски щатове местата в отделенията за интензивно лечение са заети на 90%, което накара няколко губернатори и кметове да постановят нови карантинни мерки, за да избегнат колапса.
Такъв ход предприе и губернаторът на щата Сао Пауло Жоао Дория. Това е най-богатият, най-индустриализиран и с най-многобройно население щат в страната. Дория предупреди, че болничната система „е на ръба на колапса“ и постанови връщането към „червената фаза“ на ограничения: затваряне на всички дейности, с изключение на основни услуги, като здравеопазване, храна и транспорт.
Тежката ситуация подтикна на 3 март губернатора на щата Рио Гранде ду Сул Едуардо Лейте да отправи следния апел: „Скъпи хора, светът е уплашен от новия бразилски вариант на коронавируса. Не е ли време да се предприемат дипломатически усилия съвместно с други държави, за да може Бразилия да получи ваксини за спешни случаи?“
Предложението му обаче засега изглежда трудно за изпълнение. Въпреки че в предишни времена е доказвала способността си да произвежда ваксини и да имунизира милиони хора за кратко време, та дори е печелила и световно признание за постиженията си в тази сфера, днес, под управлението на дълго отричалия пандемията президент Жаир Болсонаро, Бразилия е в отчайващо положение на този фронт. Тя стартира кампанията си за ваксиниране късно, преди около месец. На континента бе изпреварена от САЩ, Аржентина, Чили и много други страни.
Съседна Венесуела, която от началото на пандемията се справя с Covid-19 много успешно чрез строги превантивни мерки и чрез гъста мрежа здравни центрове, обяви на 3 март, че е регистрирала и на своя територия „бразилския щам”. За това съобщи лично президентът Николас Мадуро. Той уточни, че първият случай е регистриран преди 15 ни на международното летище „Симон Боливар” в град Майкетия, щата Гуайра, но междувременно са установени случаи и в други два венесуелски щата. Поради това антипандемичните мерки във Венесуела се затягат. До момента от началото на пандемията в 30-милионна Венесуела са отчетени 140 383 случая на заразяване с Covid-19 и 1358 починали.