Молдова още не може да излезе от политическата си криза. Конституционният съд (КС) обяви за незаконен указа на президентката Майя Санду, с който тя за втори път предлага като кандидатка за премиерския пост Наталия Гаврилица. КС разпореди Санду и парламентарните партии да проведат нови консултации за сформиране на правителство. „Съдът постановява частично да бъде удовлетворено искането на депутатите от Социалистическата партия,” заяви председателката на КС Доминика Маноле.
Лидерът на социалистите и бивш президент на страната Игор Додон декларира, че не изпитва никакво удовлетворение от създалата се ситуация, макар че намира и нещо положително: „Нито аз, нито колегите ми нищо не спечелихме от това решение на КС. Но все пак то е насочено към възпиране на отстъплението на президента от конституцията”. Додон призова Санду да издигне за премиер Мариана Дурлещияну, чиято кандидатура бе подкрепена в парламента от социалистите и техните съюзници. Ако това не стане, Додон обеща да стартира протести.
Онова, което обеща пък Майя Санду, е, че ще продължи да се стреми към предсрочни парламентарни избори. Тя не уточни дали ще се консултира с парламентарните партии или ще предложи нов кандидат за министър-председателския пост. „Престъпното братство не желае да изпуска страната от ръцете си и сключва съюзи със същата лекота, с която си тъпчеше джобовете. Нямаме право да допуснем ново завземане а държавните институции. Хората са тези, които държат истинската власт. Те са и тези, които трябва да решат своето бъдеще и бъдещето на страната с извънредни избори или с референдум,” каза президентката.
Молдова е парламентарна република. Пълномощията на държавния глава са ограничени, той може истински да влияе върху ситуацията в страната, само ако се опира на вярно парламентарно мнозинство и на отзивчиво правителство. Майя Санду спечели президентските избори през ноември м. г., но не разполага с пълна власт. Нейната партия има по-малко от една четвърт от местата в законодателния орган. За да получи действени лостове за управление, на Санду и е необходимо разпускане на парламента и провеждане на нови избори.
Сегашният парламент бе избран през 2019 г. Този депутатски състав отдавна понася остри критики. Народни представители нееднократно са се замесвали в корупционни скандали. Разпространен е и т. нр. Политически туризъм – когато депутатите в зависимост от оформящата се конюнктура притичват от една партия към друга. Твърди се, че за такава „миграция” тарифата е по около 250 000 долара.
Така че идеята за предсрочни избори се подкрепя и от главния опонент на Санду – Игор Додон. През ноември м. г. той казваше: „В този парламент липсва мнозинство, той не съответства на избора на гражданите, направен през 2019 г. Законодателният орган трябва да бъде разпуснат. Смятам, че през 2021 г., независимо от това, кой какво ще се опита да направи, ще има предсрочни избори.”
Според конституцията на Молдова, ако депутатите два път провалят утвърждаването на ново правителство, парламентът трябва да се разпусне. Изглеждаше, че политическите сили са намерили инструмента, разбрали са се и ще реализират този сценарий. Първата стъпка бе направена от Санду още в края наминалата година. Веднага след победата си в изборите тя настоя действащият премиер Йон Кику да подаде оставка. Той отначало отказваше, предлагаше да се отложат разногласията и силите да се съсредоточат върху борбата с пандемията и приемането на бюджета за 2021 г. В края на декември м. г. обаче Кику промени решението си и напусна своя пост.
След това Санду издигна като кандидатка за премиерския пост бившата финансова министърка Наталия Гаврилица. Оформи се абсурдна ситуация, защото в същото време самата Санду призоваваше депутатите да отхвърлят тази кандидатура. Дори и Наталия Гаврилица апелира към парламентаристите да ѝ откажат подкрепата си. Ето част от нейно изказване: „Този парламентарен състав е надминал всички рекорди по демократична деградация. Тези стени са виждали как Молдова е била предавана, продавана и поставяна на колене. И всичко това, за да може група гешефтари да си построи дворци и да си купи луксозни автомобили. В този парламент има депутати, които три пъти са преминавали от една партия в друга и всеки път са оставали край хранилката”. В крайна сметка на 11 февруари бе отбелязан още един рекорд – нито един от всичките 101 депутати е подкрепи кандидатурата на Гаврилица.
До разпускането на парламента сякаш оставаше само една крачка. Но тогава социалистите решиха, че страната се нуждае от кабинет на прехода, който да се бори с икономическата криза и пандемията. Партията на Додон привлече за съюзници партията „Шор” на избягалия бизнесмен Илан Шор и формацията „За Молдова”. Така се събра парламентарно мнозинство от 54-ма депутати. Това ново обединение издигна като кандидатка за премиерския пост финансистката Мариана Дурлещяну. Санду обаче упорито предложи пак своя вариант с Наталия Гаврилица. Именно тогава Конституционният съд постанови президентката да си изтегли указа и да проведе консултации с парламентарната опозиция. И ситуацията стана патова.
Наблюдателите не се наемат да прогнозират по-нататъшното развитие на събитията. Политическият анализатор Анатолий Царану смята, че парламентарните партии и президентката все пак ще трябва да проведат нов кръг консултации и да излязат с трета кандидатура. „Засега предсрочните избори се отдалечават в неопределеното бъдеще. Трудно е да се каже кога ще се състоят. Очевидно е, че планът на Санду за възможно най-бързото им провеждане не проработи,” казва Царану.
Ръководителят на аналитичния Balkan-Centre Сергей Манастърлъ определя ситуацията като трагикомична. „Игор Додон вижда, че рейтинга на социалистите пада. Според последните сондажи при нов парламент те ще получат два пъти по-малко мандати. Затова бившият президент сега се опитва да отложи изборите,” смята експертът. Той обаче е убеден, че разпускането на сегашния законодателен орган е неизбежно. „Друг начин за преодоляване на политическата криза няма. Смятам, че Санду ще протака до края на март, когато ще станат три месеца от оставката на предишното правителство. Тогава държавният глава ще може да констатира „нефункционалност” на парламента и да го разпусне със свой указ. При такова развитие изборите ще се състоят в началото на юни,” прогнозира Манастърлъ.