Втора вечер не секват бурните демонстрации с участието на хиляди хора, започнали из много градове в Испания още на 16 февруари в знак на протест срещу ареста на нашумелия рапър Пабло Хасел, извършен рано сутринта същия ден в университета в Лерида, където той се беше барикадирал заедно със свои поддръжници.
След двучасова операция в университета, осъществена в ранните часове на вчерашния ден, полицията отведе Хасел в местен затвор, където да излежи 9-месечна присъда заради негови „подривни” песни и коментари в социалните мрежи. Конкретните обвинения срещу рапъра са за „обида на короната” (заради подигравателна песен срещу бившия и настоящия крал) и за „апология на тероризма” (заради 64 туита, сред които има позовавания на убити дейци на терористичните организации ЕТА и ГРАПО).
В защита на Хасел и против принудителното му вкарване в затвора се обявиха около 200 хора на изкуството от цяла Испания, които излязоха с подписка, отстояваща свободата на словото и на изразяването. Начело сред подписалите я са режисьорът Педро Алмозовар, актьорът Хавиер Бардем, певецът Хоан Мануел Серат и много други популярни творци.
Вечерта на 16 февруари в много градове не само в родната на Хасел Каталуня, но и из цяла Испания – включително в Мадрид и във Валенсия – се проведоха масови протестни шествия, изискващи освобождаването на рапъра. В Барселона според официални данни са демонстрирали около 5000 души, още толкова – в Жирона, в Лерида – над 1200.
В по-голямата си част протестите бяха мирни, но на много места се стигна до сблъсъци с полицията и до палежи, които бяха предизвикани от малки групи по-агресивно настроени демонстранти. В град Вик около 50-60 души атакуваха, изпотрошиха стъклата и подпалиха полицейски участък. А в Барселона и другаде имаше много подпалени контейнери за смет.
Силите на реда отвърнаха също силово, включително и със стрелба с пластмасови куршуми. В резултат в първата вечер от сблъсъците имаше около 20 арестувани, а 30 от протестиращите и 25 от полицаите са били ранени. Една от ранените демонстрантки загуби окото си вследствие на полицейско попадение. Във втората вечер на протестите – на 17 февруари – бяха арестувани още около 30 души.
Кметицата на Барселона Ада Колау, която многократно публично е изразявала своята подкрепа за Пабло Хасел, призова демонстрантите да не прибягват до насилие, защото „не това е начинът” да се реши казусът.
На 17 февруари протестните демонстрации продължиха с още по-голям размах и интензивност. Все още няма данни за конкретния брой участници в тях, но в испанските медии има много видеоматериали, свидетелстващи за голяма масовост. Хиляди хора са по улиците на Барселона и скандират за свобода на Хасел.
Голяма демонстрация се състоя тази вечер и на централния площад „Пуерта дел сол“ в Мадрид, чиито участници скандираха също в защита на рапъра, изисквайки пълната му амнистия и алармирайки, че той е „отвлечен от държавния тероризъм“. В някои от страничните улици около площада имаше сблъсъци между по-агресивни демонстранти и полицаи, бяха счупени витрини и подпалени импровизирани барикади. Силите на реда попречиха и на групи, опитали се да се доближат до сградата на парламента, която е в същия район.
Случаят с рапъра отдавна е във фикуса на обществено-политическото внимание в Испания. А двете леви партии в управляващата в Мадрид коалиция между Испанската социалистическа работническа партия и „Унидас Подемос” са предприели съответни законодателни инициативи за промени на онези членове на Наказателния кодекс, по които е осъден Пабло Хасел. Целта е те да се коригират така, че да не важат за творчески изяви и за аргументи, изразени в политически дискусии.
„Унидас Подемос” внесе днес и петиция в испанското министерство на правосъдието с искане за амнистиране на рапъра. Неговата съдба влезе и в днешните дискусии в парламента в Мадрид като един