Нашумелият случай с 32-годишния рапър Пабло Хасел, който беше осъден на 9 месеца затвор за „обида към короната” и „апология на тероризма” заради антимонархическа песен в YouTube и 64 туита, получи екшън-развитие рано сутринта на 16 февруари. В около 6.30 часа двадесетина полицая нахлуха в ректората на университета в родния град на Хасел – Лерида, в Каталуня, където отказващият да отиде зад решетките рапър се беше барикадирал на третия етаж заедно с десетки свои поддръжници, предимно студенти, препречили и стълбите.
Операцията по ареста му продължи около два часа „без да се стигне до тежки инциденти”, пише в. „Ла Вангуардия”. За да бъде подсигурено осъществяването ѝ, още през нощта около университетската сграда бяха струпани 30 полицейски фургона.
Самият Хасел и близо 50 негови поддръжници се барикадираха вътре от предишния ден, 15 февруари. С тях в ректората се разположиха и многобройни журналисти, фоторепортери и оператори, които предаваха събитията „на живо” в медии и социални мрежи. Отвън сградата също беше заобиколена от човешко множество.
Влезлите в нея рано сутринта полицаи напредваха бавно и внимателно, стараейки се да не провокират сблъсъци с преграждащите пътя им хора, но все пак извеждайки ги принудително извън сградата двама по двама, сочи „Ла Вангуардия”. Привържениците на Хасел скандираха в негова подкрепа и хвърляха срещу полицаите предмети, а също така пуснаха срещу тях струи от пожарогасители.
Около час след началото на операцията полицаите стигнаха до третия етаж, където седеше самият Хасел, заобиколен от около 30 души. Тези хора също принудително бяха изведени навън двама по двама. След това полицаите поведоха разговор с Хасел, стараейки се да го убедят да тръгне с тях без да оказва съпротива. В крайна сметка той така и направи.
След като беше изведен навън, го качиха в полицейска кола и го откараха в местния затвор Понент, където да излежи присъдата си.
При извеждането му Хасел не мълчеше, а обясняваше на хората наоколо, че е жертва на брутална репресия, която му отнема свободата на словото и на мнението. Преди да го вкарат в полицейската кола, той извика към струпалото се навън множество: „Смърт на фашистката държава!” Хасел също успя да каже пред заобикалящите го микрофони: „Вкарват ме насила в затвора, но съм с високо вдигната глава, без да се преклоня пред техния терор”.
След като на 1 февруари съдът официално уведоми Хасел, че присъдата му няма да бъде отменена и е длъжен в рамките на 10 дни доброволно да отиде в затвора, той обяви, че няма да се подчини, защото смята това за разправа със свободата на словото. В негова защита с подписка излязоха над 200 хора на изкуството от цяла Испания начело с режисьора Педро Алмодовар, актьора Хавиер Бардем, певеца Хоан Мануел Серат и др.
На свой ред партиите от управляващата в Испания лява коалиция – Испанската социалистическа работническа партия и „Подемос” – дори започнаха надпревара помежду си коя първа да предложи ревизия на онези членове от Наказателния кодекс, по които е осъден Хасел. „Подемос” например предлага пълна отмяна на членовете за „обида на короната” и „апология на тероризма”, когато става дума за художествени произведения и изразени мнения в политически дебати.
Случаят с Хасел попада точно в тази категория. Като „обида към короната” се третира негова качена в YouTube песен, в която той клейми и окарикатурява бившия крал Хуан Карлос Първи, както и настоящия Фелипе Шести. Фокусът му е върху факти, изнесени в медиите и свидетелстващи за злоупотреби на стария монарх.
Що се отнася до „апологията на тероризма”, съдът е приел за такава коментари на Хасел, направени в Туитър между 2014 и 2016 г., в които той споменава убити дейци на отдавна несъществуващи терористични организации като баската ЕТА или ГРАПО (Групи за антифашистка съпротива „1 октомври”).
Докато чакаше да го арестуват и отведат насила в затвора, Пабло Хасел не пропусна да отправи ново свое предизвикателство, като разпространи в YouTube ново свое рап-парче, още по-предизвикателно от антимонархическата песен, за която е осъден. Той го озаглави: „Корупционери, дори и с доживотна присъда няма да ме накарате да замълча!”