В първата си голяма външнополитическа реч президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че ще прекрати американската подкрепа за “офанзивните операции” на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства в Йемен – нещо, което бе обещал по време на предизборната си кампания.
Пред дипломатите от Държавния департамент Байдън заяви, че ще приоритизира дипломатическите решения на конфликта и че ще назначи като специален пратеник за Йемен един от водещите експерти по Близкия Изток в институцията. Той също така се обяви в подкрепа за прекратяване на огъня и възобновяване на прекъснатите мирни преговори. “Тази война трябва да спре. За да подчертаем ангажимента си за това, прекратяваме цялата подкрепа за офанзивните операции за войната в Йемен, включително съответните продажби на оръжие”.
Решението сигнализира за драстична промяна в подкрепата на САЩ за Саудитска Арабия, за каквато отдавна призовават прогресивни активисти и политици. По времето на администрацията на Доналд Тръмп Конгресът дори гласува резолюции за прекратяване на продажбите на оръжие и на участието на САЩ в конфликта, но президентът им наложи вето.
“Това е нова и решителна стъпка, която отговаря на призивите в резолюциите на Конгреса, така че съм много доволен“, коментира пред Intercept , конгресмен Ро Кана. един от най-активните поддръжници на тези резолюции. Той обаче добавя, че законодателния орган има още работа в това отношение, най-вече да подкрепя дипломатическите усилия и да отмени мерки на предишната администрация, спъващи мирния процес.
Администрацията на Байдън вече бе обявила временно замразяване на оръжейни продажби за Саудитска Арабия и ОАЕ на стойност милиарди долара, както и намерение да преразгледа изцяло трансфера на усъвършенствано военно оборудване, което администрацията на Тръмп се опитваше да засили въпреки възраженията на Конгреса.
Саудитска Арабия и ОАЕ започнаха военната си интервенция в Йемен през март 2015 г., след като шиитската организация на хутите, които е подкрепяна от Иран, завладя столицата и прогони международно признатия президент. САЩ започнаха да подкрепят интервенцията по времето на Обама и продължиха да го правят при Тръмп. Освен продажбите на оръжие, тази подкрепа включваше разузнавателни данни и логистично осигуряване. Участието на САЩ не бе прекратено дори след като саудитските сили многократно бомбардираха болници, училища и други цивилни цели.
Администрацията на Байдън обаче все още не е пояснила какво се има предвид под “офанзивни операции”. В своето обръщение Байдън заяви, че САЩ ще продължат да помагат за защитата на Саудитска Арабия от атаки с балистични ракети и дронове. Някои такива атаки са осъществени от територията на Йемен, което дава възможност на саудитците да твърдят, че водената от тях война е с цел самозащита.
Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан заяви пред медиите, че решението засяга “този тип офанзивни операции, които удължават гражданската война в Йемен и водят до хуманитарна криза”, но няма да включва прекратяване на собствените операции на САЩ срещу Ал Кайда в страната.
Кейт Кайзер, директор на една от прогресивните граждански организации, лобиращи за прекратяване на подкрепата на САЩ за войната, коментира пред Intercept, че е много важно да се изясни как ще бъде направено разграничението, защото саудитците постоянно твърдят, че действията им са защитни. “В миналото коалицията многократно е заявявала, че бомбардировките на жилищни райони в Йемен представляват “защитни” операции, защото са в отговор на ракетни атаки. Така че всъщност е много важно да се изясни както се има предвид”.
Решението на Байдън все пак е трудно извоювана победа за прогресивното крило на Демократическата партия, чиито представители години наред призоваваха Обама и Тръмп да прекратят подкрепата за войната. Конгресмен Кана, заедно със сенаторите Бърни Сандърс и Крис Мърфи, многократно са предлагали различни законови текстове за прекратяване на участието на САЩ в конфликта, повечето от които не получавха необходимата подкрепа в Конгреса.
Кана посочва, че повратната точка в това отношение е бруталното убийство на саудитския дисидент Джамал Хашоги, което по всяка вероятност е извършено по нареждане на престолонаследника принц Мохамед бин Салман – който е и архитект на войната в Йемен. “Когато започнахме кампанията си, отношенията на САЩ със саудитците бяха толкова силни, че бе много трудно да се направи пробив. Беше много трудно, в началото трябваше да се борим с ръководството на собствената си политическа партия. Но след убийството на Хашоги нещата се промениха”, казва Кана.
Кайзер заявява, че изграждането на подкрепа за прекратяване на участието на САЩ е било дълъг процес, който е изисквал дискусията да бъде изместена отвъд прокси войната между Саудитска Арабия и Иран. “Смятам, че истинският фактор за промяната в течение на годините бе кампанията за осведомяване на обществеността. Това е което промени начина, по който се говори за случващото се в Йемен. Когато започнахме през 2015 г. всичко се прокарваше през иранската призма. Не се казваше почти нищо за самия Йемен”, казва тя.