Какво означава за всеки от нас възможността за полагане на 300 часа извънреден труд и 12 месеца сумирано работно време? Какво представлява колективното трудово договаряне и приложимо ли е навсякъде? С какви права разполагаме като работници и служители и какви са най-добрите механизми, с които можем да ги защитаваме?
Тези и много други въпроси ще бъдат разгледани от адвокат Мирослав Димитров и икономистката Ваня Григорова в серия безплатни онлайн консултации, които Колектив за обществени интервенции организира веднъж месечно през цялата 2021-ва година.
Първата среща е 27 януари, сряда, от 19 часа и ще бъде излъчвана на живо във фейсбук страницата на „Барикада“. Всички желаещи да поставят определен казус или да зададат въпрос могат да го направят предварително на имейл [email protected] или като коментар по време на живото излъчване.
„През цялата 2021 г. сдружение КОИ ще провежда образователни Zoom семинари на трудово-правни теми. Те ще се случват веднъж в месеца. Първото събитие ще е на 27.01 от 19 часа и ще бъде излъчено на живо от страницата на Барикада. Мирослав Димитров има 15 годишен опит в различни федерации на синдиката, а Григорова е икономически съветник на президента на КТ „Подкрепа“ и едно от най-борбените и видими лица, защитаващо правата на хората на наемния труд в публичното пространство. Водеща ще бъде Росица Кратункова, редактор в сп. „Диверсия“, разказа за „Барикада“ Жана Цонева от КОИ.
„От няколко години сдружението обикаля страната като в последните 2 години турнетата ни са силно обвързани с дейностите ни на тема трудови права. Дори и през 2020 пътувахме (внимателно), но за тази година заради коронакризата решихме да изместим тази дейност онлайн. Идеята ни дойде по време на представянето на миналогодишния „Пътеводител за защита на работното място“, което се случи по зуум и много хора задаваха въпроси какво да правят, когато шефът им ги натиска да правят неща, които не им влизат в трудовата характеристика или по други проблеми“, посочва Цонева.
Трудовоправните семинари ще се проведат с финансовата подкрепа на фондация „Роза Люксембург“.
Тази година веднъж в месеца вместо срещи на живо, КОИ ще организират онлайн консултации, по време на които ще се обсъжда определена централна за семинара тема, както и отговори на въпроси от публиката.
Тук често получавам въпроси по различни трудови казуси. Знам отговора на някои, за други – не. Една от най-специфичните…
Публикувахте от Ваня Григорова в Вторник, 26 януари 2021 г.
„Очевидно е, че заради икономическия срив и безработицата в резултат на епидемията, тези теми са още по-наболели днес. Каним всички да се възползват от единствения по рода си семинар, който напълно безплатно ще ви предостави иначе скъпата услуга „правна консултация”. Можете да задавате въпросите си или по време на лайвстрийма на страницата на Барикада или предварително на имейл [email protected]“, казва Жана Цонева.
Според нея за мнозинството от нас юридическата материя и юридическото поле са нещо тотално непонятно и имащо статус на почти религиозна мистерия. „Неслучайно съдебните зали разгръщат сложна ритуалност, съдиите носят мантии, древногръцка богиня е символ на съдебната власт, докато например изпълнителната власт си няма символ-божество (ако не броим Борисов), говорим за съдебните зали като „храмове” на правосъдието и други подобни. Системата има репутация на надполитическа (затова и борбите за съдебна реформа са именно да се изчисти привижданото като нелегитимно политическо влияние над назначенията), на стожер на „морала”, „честността” „справедливостта” и „безпристрастността”, докато политиката е именно сфера на пристрастност, конкуренция и интереси. Въпреки полурелигиозното самопредставяне на правоприлагането, живи хора пишат законите, на които се подчиняваме, и живи хора ги прилагат. И макар че основен принцип в модерното право е че законите се пишат за всички, на практика се оказва че често се пишат в името на частните интереси на конкретни групи хора от бизнеса“, подчертава тя.
„Тук визирам не само очевидно изкривяване на правото в името на конкретни лобисти като „поправката Артекс” – дори когато не изглеждат лобистки, много закони, особено тези касаещи трудовите отношения, са пристрастни към една от страните (обикновено бизнеса). Например фактът, че у нас много трудно може да се организира законна стачка, макар формално правото на сдружаване и самоорганизация на работниците да не е изрично анулирано или накърнено. Или гореспоменатия пример от приемането на 300 часа извънреден труд (което на практика изтри плодовете на вековната борба за 8-часов работен ден), при това в момент в който други държави в Европа приеха намалено работно време, за да запазят колкото се може повече работни места от кризата“, казва Цонева.
Но въпреки че законите са по-благоразположени към шефовете, работещите хора има какво да направят, за да се защитят дори и в рамките на съществуващите ограничаващи ги положения в правото, категорична е тя.
„Това е именно целта на тези семинари: да помага на работниците и служителите да се ориентират в сложната материя на трудовото право, да се въоръжат със знания както за правата си, така и за (все по-ограничените) начини, по които да ги защитават с наличните правни инструменти“.