Презапасяването с ваксини за Covid-19 може да коства на богатите страни трилиони долари от изгубени приходи през тази година, пише Guardian. Изданието цитира ново проучване, според което ваксинирането на жителите на по-бедните държави е не само морален, но и икономически императив.
Пълното финансиране на програмите на Световната здравна организация за осигуряване на ваксини и лечения за Covid-19 в развиващите се страни би струвало с 27 милиарда долара повече от сумите, които организацията очаква да събере през 2021 г. Тези разходи обаче представляват дребни пари в сравнение с финансовите щети, ако ваксинирането в бедните страни не бъде подсигурено, показват резултатите от изследването, изготвено по поръчка на Международната търговска камара.
В най-екстремния сценарий, разглеждан от авторите на изследването, при който населението на развитите страни е сравнително защитено от вируса, но в развиващите се държави има само незначителни ваксинации, загубите за глобалната икономика могат да достигнат 9 трилиона долара – над три пъти повече от БВП на Обединеното кралство.
Тъй като богатите икономики са зависими от международните вериги за доставка, които неминуемо включват и бедни държави без програми за масова ваксинация, то те ще понесат почти половината цена на това икономическо забавяне. “Поради това развитите държави имат явен икономически стимул да ускорят разпределението на ваксини на глобално координирана основа”, заявява международният екип, в който участват изследователи от институции като Харвард и Университета Коч в Истанбул.
Дори ако развитите държави успеят да ваксинират половината си население до края на годината – което е малко вероятен сценарий при сегашните темпове – загубите за световния брутен вътрешен продукт ще достигнат 4.4 трлн долара, изчисляват учените.
От декември насам са сложени над 40 милиона ваксини, предимно в богати държави. Страните със средно и ниско ниво на доходите обаче изостават, като при сегашните темпове много държави не биха достигнали достатъчно високи нива на ваксиниране до 2025-та.
От глобалната инициатива за справедливо споделяне на ваксини Covax декларират, че в момента очакват да успеят да ваксинират едва 27% от населението на страните членки.
Някои експерти отдавна предупреждават, че това медицинско неравенство между държавите ще забави икономическото възстановяване от пандемията, но публикуваното в понеделник проучване показва, че цената може да се окаже много по-висока, отколкото се е прогнозирало досега.
Авторите на доклада посочват, че продължаващото разпространение на болестта в развиващите се пазари ще означава по-малък внос на продукти от богатите икономики, дори в тях вирусът да бъде овладян чрез ваксини.
Наред с това докладът предвижда и прекъсвания на веригите за доставка за неща като строителни материали, части за автомобили и текстилни продукти заради продължаващите локдауни в различни части от глобалния пазар.
“Дори когато една страна има достъп до ваксините, икономическото ѝ възстановяване ще е бавно и трудно, ако търговските ѝ партньори нямат адекватен достъп до ваксини. При липсата на глобална координация, страните, които вече успешно са овладели вируса ще продължават да се затрудняват икономически, докато и другите страни го овладеят”, се казва в изследването.